Bezpieczny dom. Jakie czujniki warto zainstalować?

Każdy z nas chciałby w domu czuć się jak najbardziej bezpiecznie. Instalacje grzewcze mogą stwarzać jednak zagrożenie, które czasami nie jest możliwe do wykrycia za pomocą ludzkich zmysłów jak np. czad. W niektórych sytuacjach wczesne rozpoznanie niebezpieczeństwa może uratować życie. Właśnie dlatego warto w domu zamontować czujniki, które będą chronić domowników.

Rodzaje czujników

W nowoczesnych domach można zainstalować wiele czujników, które będą tworzyć system inteligentnego domu. Jednak dla zapewnienia naszego bezpieczeństwa nie potrzebujemy wielu z nich. Podstawowe czujniki, w które powinniśmy wyposażyć nasze miejsce zamieszkania to:

– czujnik dymu,
– czujnik czadu,
– czujnik gazu.

Pozwolą one na wykrycie zagrożenia we wczesnym stadium dzięki czemu domownicy będą mieli czas na reakcję.

Zasada działania czujników

Każdy z czujników posiada inny rodzaj gazu, który ma wykrywać. Jednak wszystkie mają podobną zasadę działania. W najprostszej wersji po wykryciu niebezpieczeństwa emitują donośny sygnał dźwiękowy, który ma za zadanie ostrzeżenie mieszkańców. Część z czujników można połączyć z centralą alarmową, co pozwoli na otrzymanie powiadomienia np. gdy jesteśmy poza miejscem zamieszkania.

Czujnik dymu

Tego typu czujniki są kojarzone głównie z miejscami użyteczności publicznej. Jednak ich obecność w domu, znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa. Czujnik ten może wykryć pożar już na wczesnym etapie, co daje domownikom czas na reakcję. Po wykryciu pożaru zacznie emitować sygnał dźwiękowy. Niektóre czujniki dymu posiadają również sygnalizację świetlną, która może ułatwić ewakuację w przypadku zagrożenia.

Czujnik czadu

Czad jest bardzo niebezpiecznym gazem dla człowieka, ponieważ jest niewyczuwalny. Jego zbyt duże stężenie we krwi spowoduje utratę przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet zgon. Zamontowanie w domu czujnika czadu, może uchronić domowników przed dużym niebezpieczeństwem. Czad w mieszkaniach najniebezpieczniejszy jest w okresie zimowym.

Czujnik gazu

Wykrycie gazów takich jak metan, propan czy butan jest możliwe dzięki czujnikom gazu. Powinny one być montowane w sąsiedztwie kuchenek gazowych, czy kotłów (szczególnie tych przepływowych). Podobnie jak poprzednie, czujniki gazu będą po wykryciu niebezpieczeństwa emitować sygnał dźwiękowy.

Bezpieczeństwo dobytku i bliskich jest niezwykle istotne, dlatego warto nie oszczędzać na czujnikach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Wybierajmy urządzenia tylko od sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że nie zawiodą nas w kluczowych momentach.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy