Najlepszy system ogrzewania podłogowego dla Twojego domu

System ogrzewania podłogowego dostarcza ciepło bezpośrednio spod paneli, po których na co dzień chodzą wszyscy domownicy. To rozwiązanie ma wiele atutów. Wystarczy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej odmiany. Jaki system ogrzewania podłogowego będzie najlepszy dla Twojego domu?

Jak działa system ogrzewania podłogowego?

Na początku warto się dowiedzieć, jak działa system ogrzewania podłogowego. Cała instalacja dostarcza ciepło bezpośrednio do systemu znajdującego się pod panelami podłogowymi.

Wśród opcji oferowanych przez różnych producentów, największą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe elektryczne, a także wodne. Te dwie odmiany funkcjonują również pod nazwą: mokre i suche. Wiąże się to oczywiście ze sposobem, w jaki jest rozprowadzane ciepło. Który system ogrzewania podłogowego wybrać?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – wady i zalety

Opisując obie odmiany ogrzewania podłogowego, warto także je porównać. Dzięki temu osoba zastanawiająca się nad poszczególnymi możliwościami będzie w stanie lepiej ocenić, która z nich jest lepsza.

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego elektrycznego

Do zalet podłogowego ogrzewania elektrycznego należy na pewno zaliczyć łatwość montażu. Porównując to z wersją wodną – nie trzeba montować całego systemu we wszystkich pomieszczeniach. Możliwe jest wykorzystanie instalacji tylko w jednym, na przykład łazience.

Oprócz tego, ogrzewanie podłogowe elektryczne może zacząć skutecznie działać w krótkim czasie od jego uruchomienia – ma bardzo szybki czas reakcji. Łatwe jest także sterowanie, najczęściej za sprawą czytelnego, dotykowego interfejsu.

W kwestii ceny, ogrzewanie elektryczne może być nieco droższe, jednak jeżeli zostanie zastosowane na małej powierzchni, a nie w całym domu, nie powinno być to aż tak odczuwalne.

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego wodnego

Ogrzewanie podłogowe wodne to bardzo wydajny system, nawet o 15% bardziej niż standardowe grzejniki. Oprócz tego wytwarza bezpieczną temperaturę, bo oscylującą wokół wysokości 40°.

Innym atutem jest to, że ogrzewanie podłogowe wodne może być połączone z odnawialnymi źródłami ogrzewania, na przykład panelami solarnymi, czy powietrznymi pompami ciepła, działającymi przy niższych temperaturach przepływu.

Czasem, porównując tę odmianę z różnymi systemami grzewczymi, wskazuje się, że wersja wodna nie może być zamontowana w trakcie przeprowadzania remontu. To nieprawda. Korzystając z usług odpowiedniej firmy, można to zrobić bez problemu.

Do minusów można na pewno zaliczyć to, że w przeciwieństwie do wersji elektrycznej, nie można zamontować instalacji wyłącznie w jednym pomieszczeniu.

Jaki system ogrzewania wybrać do domu?

Wersja elektryczna może być korzystniejszą opcją dla mieszkańców w bloku. Głównie ze względu na możliwość zamontowania systemu wyłącznie w jednym pokoju. Jeżeli chodzi o koszty, to owszem, są one wyższe niż w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego, jednak nie powinny być odczuwalne ze względu na mniejszy obszar działania, jeżeli zostaną tak wykorzystane, a także ze względu na fakt, że ciepło generują także inne pomieszczenia mieszkalne – nad, pod i po bokach.

Ogrzewanie podłogowe wodne będzie na pewno dobrą opcją dla mieszkańców budynków jednorodzinnych. Jej działanie można połączyć z energią odnawialną, na przykład z paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo ten system jest bardzo wydajny i niezawodny, co sprawia, że używa się go bezproblemowo przez wiele lat.

Ogrzewanie podłogowe to element inteligentnego domu

Ogrzewanie podłogowe jest często częścią systemu inteligentnego domu. Za sprawą aplikacji można nim sterować. To duże udogodnienie obok takich rozwiązań, jak na przykład dodatkowe oświetlenie. Nowoczesne oświetlenie LED – dlaczego warto je stosować?

Przede wszystkim ze względu na estetykę. Oświetlenie LED można włączyć do remontu posadzki lub budowy zupełnie nowych pomieszczeń. Montując je w listwach, stworzy się warunki do zmiany nastroju w poszczególnych pokojach, na przykład łazience lub sypialni poprzez zmieniające się kolory światła, czym można sterować z poziomu aplikacji. Łącząc te funkcje z ogrzewaniem podłogowym i innymi elementami działania inteligentnego domu, będzie można się poczuć nie tylko komfortowo w ciepłych pomieszczeniach, ale także cieszyć się ich znakomitym wyglądem.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy