Ile kosztuje 1 kWh – od czego zależy cena?

O jednostce kWh usłyszeć można stosunkowo często, gdyż to właśnie ją z reguły wykorzystuje się do pomiaru energii. Kilowatogodzina, bo tak brzmi jej pełna nazwa, może określać zarówno zużycie prądu, jak również pracę, gaz czy też powstające na wskutek jego spalania ciepło. Ile kosztuje 1 kWh? Od czego zależy jej cena? Podpowiadamy poniżej!

Co dokładnie określa kilowatogodzina?

Aby zrozumieć tą jednostkę warto rozłożyć ją na czynniki pierwsze. Otóż:

 • przedrostek kilo (k) oznacza 1 000 (tysiąc),
 • Wat jest podstawową jednostką mocy w układzie SI,
 • literka h wywodzi się od angielskiego hour, czyli godzina.

Kilowat (kW) to inaczej 1000 watów, kilowatogodzina natomiast mierzy zużycie 1 000 watów energii w ciągu jednej godziny (jest miarą konsumpcji). 1kWh to ilość energii, jaką wykorzysta urządzenie o mocy 1 kW (czyli 1000W) przez godzinę.

Warto również zaznaczyć, że jednostką tą mierzy się energię i ciepło w gospodarstwach domowych. W przemyśle używa się analogicznych jednostek, które określają znacznie większą moc. Są to między innymi megawatogodziny (MWh), gigawatogodziny (GWh) oraz terawatogodziny (TWh).

Zobacz również: Ile metrów ma hektar, a ile arów ma hektar?

Ile kosztuje 1 kWh?

Na obowiązujące stawki prądu wpływa wiele czynników, z tego także powodu nie można mówić o stałej cenie 1 kWh. Aktualnie wynosi ona w przybliżeniu 0,69 – 0,78 zł, jednak za rok informacja ta może okazać się nieaktualna. Rodzina 2+2 zużywa rocznie około 2400 kilowatogodzin, czyli można szacować, iż za samo zużycie prądu zapłaci ona od 1656 do 1870 zł.

Co więcej – to, ile kosztuje 1 kWh zależy między innymi od regionu Polski, a także od dystrybutora energii i wybranej taryfy prądu. Warto pamiętać, że ceny prądu od kilku lat stale rosną i nic nie wskazuje, aby tendencja ta miała ulec zmianie.

Cena 1 kWh a wybrana taryfa prądu

Większość z nas zapewne wie, że prąd dostarczany może być za pomocą różnego rodzaju taryf. Co każda z nich jednak oznacza? Czym jest G11 i G12? Jakie opcje mamy do wyboru? Skrót nie jest tu przypadkowy, jego znaczenie jest ściśle określone.

 • G – pierwsza litera informuje o przeznaczeniu konkretnej taryfy, a przypadku gospodarstw domowych jest to właśnie G.
 • 1 – pierwsza z cyfr mówi o tzw. mocy umownej i dla taryf domowych (G) zawsze jest równa 1.
 • 1 – druga cyfra określa ile cen prądu zawiera się w jednej taryfie. Jeżeli jest to 1, to znaczy, że cena prądu przez całą dobę jest taka sama, jeśli jednak na końcu pojawi się 2 możemy wywnioskować, że ustalone są dwie ceny prądu: wyższa lub niższa w zależności od godziny czy dnia tygodnia.

W niektórych skrótach taryf pojawia się jeszcze czwarty znak, jest to zazwyczaj litera i oznacza sposób rozliczania stref czasowych.

 • a oznacza podział na strefę szczytową i pozaszczytową,
 • b oznacza podział na strefę dzienną i nocną,
 • w oznacza, że niższe ceny oferowane są w weekendy.

To właśnie G11 i G12 są najczęściej wykorzystywanymi w Polsce taryfami, czasem jednak można natknąć na różne ich odmiany. Warto również zaznaczyć, że stawki i taryfy są regulowane przez Urząd Regulacji Energii. Sprzedawcy nie mają pełnej dowolności w ustalaniu swoich cen.Ile kosztuje 1 kWh? Cena 1 kWh.

Cena 1 kWh – przykłady

 1. 1 kWh pozwoli na 10-minutowy (elektrycznie zasilany) prysznic, może być również wystarczająca na jeden cykl pralki czy zmywarki. Zależy to jednak od klasy energetycznej danego sprzętu.
 2. Żarówka o mocy 100 watów włączona przez 10 godzin zużywa jeden kWh energii elektrycznej. Zgodnie z podaną wcześniej orientacyjną ceną 10 godzin jej pracy wyniesie nas 0,69 – 0,78 zł.
 3. Czajnik elektryczny o mocy 2200 W i używany 5 razy dziennie zużyje rocznie około 200 kWh. Oznacza to, że przez rok jego wykorzystanie wyniesie nas od 140 do 155 zł.

Warto również wiedzieć, że działający stale sprzęt o małej mocy przez długi czas jest w stanie pobrać podobną ilość energii do urządzenia o stosunkowo dużej mocy, które intensywnie działa przez chwilę.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy