Jak działa hybrydowa pompa ciepła?

Zależy Ci na wydajnym ogrzewaniu? Szukasz energooszczędnego rozwiązania przyjaznego dla środowiska? Potrzebujesz urządzenia, które nie tylko ogrzewa podczas mroźnych dni, ale także chłodzi, gdy doskwiera upał? Sprawdź, czym jest hybrydowa pompa ciepła i dowiedz się, jak działa.

Co to jest hybrydowa pompa ciepła?

Hybrydowa pompa ciepła to rewolucyjne urządzenie, które stopniowo podbija rynek ekonomicznego i wydajnego ogrzewania. Łączy w sobie 2 różne źródła ciepła:

  • pompę ciepła powietrze-woda split,
  • gazowy kocioł kondensacyjny jedno lub dwufunkcyjny.

W jednej obudowie jednostki wewnętrznej są zintegrowane pompa oraz kompletny kocioł gazowy. Połączona jest z cichą jednostką zewnętrzną, która w żaden sposób nie wpływa negatywnie na komfort życia zarówno domowników, jak i sąsiadów.

Warto wiedzieć:

W przypadku urządzeń z serii Magis COMBO V2 od Immergas klasa efektywności energetycznej dla temperatury zasilania c.o. 35°C wynosi A+++.

Hybrydowe pompy ciepła z kotłem gazowym – możliwe funkcje:

  • ogrzewanie,
  • podgrzewanie ciepłej wody,
  • chłodzenie.

Instalacja ogrzewania hybrydowego oznacza nie tylko większą wydajność i efektywność, ale również ekonomiczność. Przyczynia się do mniejszej emisji spalin, co korzystnie wpływa na jakość powietrza. W przypadku hybrydowych pomp ciepła od Immerags każdy otrzymuje bezpłatną, 5-letnią gwarancję producenta po rejestracji urządzenia na platformie klienta. Wymagane są wyłącznie coroczne, płatne przeglądy.

Powietrzne pompy ciepła – zasady działania

Hybrydowa pompa ciepła to nie tylko ulga dla domowego budżetu, ale również korzystne rozwiązanie dla środowiska. Jej praca opiera się na wykorzystaniu odnawialnego źródła energii, jakim jest powietrze. Cykl termodynamiczny polega na parowaniu, skraplaniu, a następnie sprężaniu i rozprężaniu w zamkniętym obiegu czynnika chłodniczego. W przypadku powietrznych pomp ciepła zasady działania są jasne:

  • pompa najpierw pompuje ciepło z poziomu niskotemperaturowego do wysokotemperaturowego,
  • następnie nagromadzone ciepło zostaje przekazane do systemu centralnego ogrzewania.

Urządzenie samo decyduje czy ma działać wyłącznie pompa ciepła powietrze-woda split, tylko kocioł gazowy albo oba systemy jednocześnie w zależności od temperatury na zewnątrz. Przeważnie kocioł zaczyna wspomagać pracę pompy, gdy temperatura jest bardzo niska, wydajność spada, a zużycie prądu rośnie.

Kiedy warto wybrać hybrydową pompę ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym?

Wydaje Ci się, że hybrydowa pompa ciepła to dobre rozwiązanie wyłącznie dla nowoczesnych budynków lub tych w fazie budowy? Nic bardziej mylnego – urządzenie może również zastąpić przestarzały kocioł albo sprawdzić się w projektach renowacyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

  1. W budynkach ogrzewanych przez kocioł gazowy należy zweryfikować, czy przewód kominowy nie potrzebuje modernizacji. Sytuację najlepiej oceni instalator.
  2. Przed zakupem hybrydowej pompy ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym lepiej sprawdzić ogólne warunki techniczne budynku.
  3. Trzeba ocenić zapotrzebowanie na ciepło oraz potrzeby mieszkańców.

W przypadku montażu hybrydowej pompy ciepła liczy się więc nie tylko cena urządzenia. Należy również pamiętać o pośrednich kosztach związanych z dostosowaniem budynku do technologii hybrydowej.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy