Home Budowa Instalacja on-grid czy off-grid – na czym polega różnica?

Instalacja on-grid czy off-grid – na czym polega różnica?

6 min czytania
0
0
153
Instalacja on-grid czy off-grid - na czym polega różnica

Ostatnio pisaliśmy Wam o rodzajach paneli fotowoltaicznych, więc przyszedł czas na poznanie całych instalacji. Na rynku do wyboru mamy dwa główne typy instalacji: on-grid i off-grid. Co to oznacza i co jest lepsze? Wybór należy do Was, ale najpierw dowiedzcie się na czym polega różnica.

Instalacja fotowoltaiczna on-grid

Jest to typ instalacji zintegrowany z siecią elektryczną, co oznacza, że dzięki niemu możemy zużywać wyprodukowany prąd na bieżąco, a jego nadwyżkę sprzedawać do sieci energetycznej. Jeśli zdecydujemy się na ten system musimy pamiętać, że czas w jakim zwróci się inwestycja niestety się wydłuża. Jednak jest to opcja równie opłacalna, gdyż nadwyżek wyprodukowanej energii z fotoogniw i tak nie unikniemy. Warto więc je sprzedawać oszczędzając przy tym na rachunkach. Jest to również o tyle lepsze, że nie musimy obecnie prowadzić żadnej działalność gospodarczej, ani posiadać żadnej koncesji aby to robić.

System on-grid składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera – falownika, w którym prąd stały jest przekształcany na prąd zmienny, liczników produkcji i zużycia prądu oraz przyłączenia do sieci elektrycznej i zabezpieczeń. Liczniki dokładnej pokazują ilość prądu jaką wyprodukowaliśmy, a także ile energii elektrycznej przesłaliśmy do sieci i ile z niej pobraliśmy. Możemy więc na bieżąco sprawdzać ile energii przesłaliśmy do sieci oraz ile z niej pobraliśmy.

Panele fotowoltaiczne w instalacji on-grid

Niestety instalacja on-grid nie jest idealna. Jej głównym minusem jest połączenie z siecią. Problemy pojawiają się w czasie awarii sieci, którą jest zasilany – instalacja nie będzie wówczas pracować. Inwerter odłącza panele od instalacji i każde urządzenie elektryczne w domu przestaje działać.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid

System off-grid jest całkowicie niezależny od sieci energetycznej, co powoduje, że jest również i droższa w porównaniu z instalacją on-grid. Jej koszty nie będą się nam zwracały przez odsprzedawanie wytworzonej energii. System off-grid jest również nazywany wyspowym. Niestety system ten nie zapewni ciągłości energetycznej w zwykłym gospodarstwie domowym. Dlatego też  można go głównie zobaczyć w domkach letniskowych lub na działkach. A najczęściej spotykamy się z nim w fotoradarach lub znakach drogowych. Czyli z dala od linii energetycznych.

Dobrym pomysłem może okazać się posiadanie takiej instalacji jeśli mieszkamy na terenie gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej. Jak wiemy system off-grid nie ma połączenia z siecią w przeciwieństwie do on-grid. W czasie braku energii od dostawcy możemy używać energii wyprodukowanej przez naszą instalację.

Instalacja off-grid w dużej mierze posiada te same elementy co system on-grid z tą różnicą, że zamiast przyłączenia mamy akumulatory. Akumulator gromadzi wytworzoną energię elektryczną i przechowuje ją w postaci tak zwanej energii chemicznej. Tworzy się ona przez zachodzące w elektrolicie reakcje chemiczne. Proces ten jest odwracalny, i kiedy potrzebujemy energii elektrycznej, w akumulatorze zachodzi przemiana energii chemicznej w prąd.

Montaż paneli fotowoltaicznych w instalacji off-grid

Poza tym, że instalacja off-grid jest stosunkowo droga, dodatkowym kosztem jest wymiana akumulatora, który zużywa się po około 10 000 cykli ładowania. W przeliczeniu jest to od 5 do 8 lat.

Więc na czym polega różnica obu tych systemów? Głównie na tym, że jeden z nich – on-grid jest połączony z siecią. Bardziej nadaje się do domu aby w przyszłości płacić niższe rachunki za energię elektryczna. Natomiast off-grid nadaje się głównie do domku na działkę, gdzie nie spędzamy dużo czasu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jak zabudować rury łazienkowe – remont łazienki w bloku

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o urządzaniu małej łazienki. Jeżeli mieszkasz w blo…