Home Budowa Instalacja on-grid czy off-grid – na czym polega różnica?

Instalacja on-grid czy off-grid – na czym polega różnica?

10 min czytania
0
0
1,006
Instalacja on-grid czy off-grid - na czym polega różnica

Ostatnio pisaliśmy Wam o rodzajach paneli fotowoltaicznych, więc przyszedł czas na poznanie całych instalacji. Na rynku do wyboru mamy dwa rodzaje: instalacja on-grid oraz instalacja off-grid. Co to oznacza i co jest lepsze? Wybór należy do Was, ale najpierw dowiedzcie się na czym polega różnica.

Instalacja on-grid

Instalacja on-grid jest zintegrowana z siecią elektryczną (instalacja on-grid nazywana jest również instalacją sieciową), co oznacza, że dzięki niej możemy zużywać wyprodukowany prąd na bieżąco, a jego nadwyżkę sprzedawać do sieci energetycznej. Jeśli zdecydujemy się na instalację on-grid musimy pamiętać, że czas w jakim zwróci się inwestycja niestety się wydłuża. Jednak jest to opcja równie opłacalna, gdyż nadwyżek wyprodukowanej energii z fotoogniw i tak nie unikniemy. Warto więc je sprzedawać oszczędzając przy tym na rachunkach. Jest to również o tyle lepsze, że nie musimy obecnie prowadzić żadnej działalność gospodarczej, ani posiadać żadnej koncesji aby to robić.

Instalacja on-grid – elementy składowe

Instalacja on-grid składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera – falownika, w którym prąd stały jest przekształcany na prąd zmienny, liczników produkcji i zużycia prądu oraz przyłączenia do sieci elektrycznej i zabezpieczeń. Liczniki dokładnej pokazują ilość prądu jaką wyprodukowaliśmy, a także ile energii elektrycznej przesłaliśmy do sieci i ile z niej pobraliśmy. Możemy więc na bieżąco sprawdzać ile energii przesłaliśmy do sieci oraz ile z niej pobraliśmy. 

Sprzedaż nadwyżek prądu w systemie on-grid

Jak już wspomnieliśmy, prąd wytworzony w naszej instalacji on-grid możemy sprzedawać do sieci. W Polsce reguluje to Prawo energetyczne i Ustawa o odnawialnych źródłach energii z poprawką prosumencką. Jeżeli posiadamy instalację on-grid o mocy 10kW, możemy sprzedawać prąd do sieci po gwarantowanej i preferencyjnej cenie. Pamiętajmy, że sieć elektryczna jest zobowiązana do odbioru zgodnie z systemem taryf gwarantowanych. Dzięki temu mamy pewność, że nadwyżki, które wyprodukowała nasza instalacja przyniosą nam zyski. Dodatkowo zasilamy sieć elektryczną zieloną energią – wspieramy więc ochronę środowiska.

Instalacja on-grid – brak niezależności

Niestety instalacja on-grid nie jest idealna. Jej głównym minusem jest połączenie z siecią. Problemy pojawiają się w czasie awarii sieci, którą jest zasilany – instalacja on-grid nie będzie wówczas pracować. Inwerter odłącza panele od instalacji i każde urządzenie elektryczne w domu przestaje działać. Należy jednak zaznaczyć, że instalacja on-grid jest znacznie bardziej popularna w Polsce niż instalacja off-grid.

Instalacja on-grid - panele fotowoltaiczne

Instalacja off-grid

Instalacja off-grid jest całkowicie niezależna od sieci energetycznej, co powoduje, że jest również i droższa w porównaniu z instalacją on-grid. Jej koszty nie będą się nam zwracały przez odsprzedawanie wytworzonej energii. Instalacja off-grid jest również nazywana systemem wyspowym. Niestety system ten nie zapewni ciągłości energetycznej w zwykłym gospodarstwie domowym (ilość wytworzonego prądu nie będzie wystarczająca).

Zalety systemu off-grid

Świetnie natomiast sprawdza się w mniejszych obiektach, które są odizolowane – wtedy przyłączenie do sieci jest trudne lub nawet niemożliwe. Właśnie dlatego instalacja off-grid jest często wykorzystywana w domkach letniskowych lub na działkach. Najczęściej spotykamy się z nim w fotoradarach lub znakach drogowych – z dala od linii energetycznych. Dobrym pomysłem może okazać się posiadanie takiej instalacji jeśli mieszkamy na terenie gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej. Jak wiemy instalacja off-grid nie ma połączenia z siecią w przeciwieństwie do instalacji on-grid. W czasie braku energii od dostawcy możemy używać energii wyprodukowanej przez naszą instalację.

Instalacja off-grid – akumulator

Instalacja off-grid w dużej mierze posiada te same elementy co instalacja on-grid z tą różnicą, że zamiast przyłączenia mamy akumulatory. Akumulator gromadzi wytworzoną energię elektryczną i przechowuje ją w postaci tak zwanej energii chemicznej. Tworzy się ona przez zachodzące w elektrolicie reakcje chemiczne. Proces ten jest odwracalny, i kiedy potrzebujemy energii elektrycznej, w akumulatorze zachodzi przemiana energii chemicznej w prąd. Aby nie uszkodzić akumulatora należy kupić również regulator ładowania, który dodatkowo zapobiegnie stratom energii.

Wady instalacji off-grid – przede wszystkim duże koszty

Ze względu na droższą konstrukcję (akumulator) instalacja off-grid jest mniej opłacalna niż instalacja on-grid. Dodatkowym kosztem jest również wymiana akumulatora, który zużywa się po około 10 000 cyklach ładowania. W przeliczeniu jest to od 5 do 8 lat. Tak więc instalacja off-grid nie jest opłacalna w obiektach, które mają możliwość przyłączenia do sieci elektrycznej.

Instalacja off-grid - montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacja on-grid czy instalacja off-grid?

Przy wyborze odpowiedniej instalacji musimy sprawdzić, czy podłączenie do sieci jest możliwe i czy nie jest ono zbyt drogie. Jeżeli chcemy zaopatrzyć nasze gospodarstwo domowe w energię słoneczną, powinniśmy wybrać instalację on-grid. Natomiast instalacja off-grid idealnie sprawdzi się w takich miejscach jak domek letniskowy, który nie ma możliwości podłączenia do sieci i nie spędzamy w nim zbyt dużo czasu.

Zapamiętajmy więc, że instalacja on-grid jest podłączona do sieci elektrycznej i może pobierać oraz sprzedawać prąd.  Instalacja off-grid natomiast, jest niezależna i korzysta wyłącznie z prądu, który wytworzy.

Wiecie już, czym jest instalacja on-grid i off-gri. W artykułach poświęconych fotowoltaice dowiecie się m.in. co to jest fotowoltaikana czym polega audyt fotowoltaiczny, jaka jest budowa ogniwa fotowoltaicznego, dlaczego opłacalność fotowoltaiki wciąż rośnie oraz jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Niezbędnik mechanika-hobbysty

Jeśli myślałeś kiedyś o pracy w warsztacie lub po prostu lubisz majstrować przy swoim samo…