Ostatnio pisaliśmy Wam o rodzajach paneli fotowoltaicznych, więc przyszedł czas na poznanie całych instalacji. Na rynku do wyboru mamy dwa rodzaje: instalacja on-grid oraz instalacja off-grid. Co to oznacza i co jest lepsze? Wybór należy do Was, ale najpierw dowiedzcie się na czym polega różnica.
Instalacja on-grid
Instalacja on-grid jest zintegrowana z siecią elektryczną (instalacja on-grid nazywana jest również instalacją sieciową), co oznacza, że dzięki niej możemy zużywać wyprodukowany prąd na bieżąco, a jego nadwyżkę przesyłać do sieci energetycznej. W momencie, gdy instalacja on-grid nie wytwarza odpowiedniej ilości energii elektrycznej (np. zimą lub wieczorem) możemy odebrać od sieci energetycznej 80% wyprodukowanej wcześniej nadwyżki. W ten sposób nasze rachunki za prąd będą niezwykle niskie! Aby nasza instalacja on-grid była jak najbardziej wydajna, najlepiej wykonać audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu dowiemy się, jaka instalacja będzie dla nas najbardziej odpowiednia.
Instalacja on-grid – elementy składowe
Instalacja on-grid składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera – falownika, w którym prąd stały jest przekształcany na prąd zmienny, liczników produkcji i zużycia prądu oraz przyłączenia do sieci elektrycznej i zabezpieczeń. Liczniki dokładnej pokazują ilość prądu, jaką wyprodukowaliśmy, a także ile energii elektrycznej przesłaliśmy do sieci i ile z niej pobraliśmy. Możemy więc na bieżąco sprawdzać, ile energii przesłaliśmy do sieci oraz ile z niej pobraliśmy.
System opustów
Jak już wspomnieliśmy, prąd wytworzony w naszej instalacji on-grid możemy oddawać do sieci. W Polsce reguluje to prawo energetyczne i Ustawa o odnawialnych źródłach energii z poprawką prosumencką. Jeżeli posiadamy instalację on-grid o mocy 10 kW, możemy oddawać prąd i odbierać energię w momencie, gdy nasza instalacja nie generuje jej odpowiedniej ilości. Pamiętajmy, że sieć elektryczna jest zobowiązana do odbioru naszego prądu. Dzięki temu mamy pewność, że nadwyżki, które wyprodukowała nasza instalacja, będziemy mogli wykorzystać wieczorami czy zimą. Dodatkowo zasilamy sieć elektryczną zieloną energią – wspieramy więc ochronę środowiska. W tej chwili oddając 1 kW, możemy odzyskać z powrotem 0,8 kW (posiadając instalację o maksymalnej mocy 10 kW).
Minusy instalacji
Niestety, ten rodzaj instalacji nie jest idealny. Jej głównym minusem jest uzależnienie od sieci energetycznej. Problemy pojawiają się w czasie awarii sieci, którą jest zasilany – instalacja on-grid nie będzie wówczas pracować. Inwerter odłącza panele od instalacji i każde urządzenie elektryczne w domu przestaje działać. Należy jednak zaznaczyć, że instalacja on-grid jest znacznie bardziej popularna w Polsce niż instalacja off-grid.
Instalacja off-grid – co to znaczy
Instalacja off-grid jest całkowicie niezależna od sieci energetycznej, co powoduje, że jest również i droższa w porównaniu z instalacją on-grid. Jej koszty nie będą się nam zwracały przez odsprzedawanie wytworzonej energii. Instalacja off-grid jest również nazywana systemem wyspowym. Niestety, system ten nie zapewni ciągłości energetycznej w zwykłym gospodarstwie domowym (ilość wytworzonego prądu nie będzie wystarczająca).
Zalety systemu off-grid
Świetnie natomiast sprawdza się w mniejszych obiektach, które są odizolowane – wtedy przyłączenie do sieci jest trudne lub nawet niemożliwe. Właśnie dlatego instalacja off-grid jest często wykorzystywana w domkach letniskowych lub na działkach. Najczęściej spotykamy się z nim w fotoradarach lub znakach drogowych – z dala od linii energetycznych. Dobrym pomysłem może okazać się posiadanie takiej instalacji jeśli mieszkamy na terenie gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej. Jak wiemy instalacja off-grid nie ma połączenia z siecią w przeciwieństwie do instalacji on-grid. W czasie braku energii od dostawcy możemy używać energii wyprodukowanej przez naszą instalację.
Instalacja off-grid – akumulator
Instalacja off-grid w dużej mierze posiada te same elementy co instalacja on-grid z tą różnicą, że zamiast przyłączenia mamy akumulatory. Akumulator gromadzi wytworzoną energię elektryczną i przechowuje ją w postaci tak zwanej energii chemicznej. Tworzy się ona przez zachodzące w elektrolicie reakcje chemiczne. Proces ten jest odwracalny, i kiedy potrzebujemy energii elektrycznej, w akumulatorze zachodzi przemiana energii chemicznej w prąd. Aby nie uszkodzić akumulatora należy kupić również regulator ładowania, który dodatkowo zapobiegnie stratom energii.
Wady instalacji off-grid – przede wszystkim duże koszty
Ze względu na droższą konstrukcję (akumulator) instalacja off-grid jest mniej opłacalna niż instalacja on-grid. Dodatkowym kosztem jest również wymiana akumulatora, który zużywa się po około 10 000 cyklach ładowania. W przeliczeniu jest to od 5 do 8 lat. Tak więc instalacja off-grid nie jest opłacalna w obiektach, które mają możliwość przyłączenia do sieci elektrycznej.
Instalacja on-grid czy instalacja off-grid?
Przy wyborze odpowiedniej instalacji musimy sprawdzić, czy podłączenie do sieci jest możliwe i czy nie jest ono zbyt drogie. Jeżeli chcemy zaopatrzyć nasze gospodarstwo domowe w energię słoneczną, powinniśmy wybrać instalację on-grid. Natomiast instalacja off-grid idealnie sprawdzi się w takich miejscach jak domek letniskowy, który nie ma możliwości podłączenia do sieci i nie spędzamy w nim zbyt dużo czasu.
Zapamiętajmy więc, że instalacja on-grid jest podłączona do sieci elektrycznej i może pobierać oraz sprzedawać prąd. Instalacja off-grid natomiast jest niezależna i korzysta wyłącznie z prądu, który wytworzy.
Wiecie już, czym jest on-grid i off-grid. W artykułach poświęconych fotowoltaice dowiecie się m.in. co to jest fotowoltaika, na czym polega audyt fotowoltaiczny, jaka jest budowa ogniwa fotowoltaicznego, dlaczego opłacalność fotowoltaiki wciąż rośnie oraz jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych.