Opłacalność fotowoltaiki – czy warto zainwestować w panele słoneczne?

Wiemy już jaką instalację chcemy wybrać do naszego domu, wiemy również jak powinien wyglądać audyt fotowoltaiczny, który przeprowadzi wybrana przez nas firma. Teraz zastanowimy się nad najważniejszą kwestią jaką jest opłacalność fotowoltaiki. Jest to tak naprawdę główny czynnik, który w gruncie rzeczy decyduje o naszej przyszłej inwestycji. Nie będziemy przecież wydawać pieniędzy na coś, co nie przyniesie nam żadnych korzyści!

Fotowoltaika – czy warto inwestować w energię słoneczną?

Wszystko zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest to, ile w obecnej chwili płacimy za energię elektryczną. Jeśli zużywamy jej niewiele i rachunki nie przekraczają trzystu złotych za dwa miesiące, możemy raczej odpuścić inwestycję w fotowoltaikę. Jednak przy większych rodzinach, prawdopodobnie w naszym domu zużycie energii elektrycznej jest znacznie większe – komputery, telefony, lampy – wszystko to znacznie zwiększa rachunki za prąd. Jeżeli zastanawiasz się jak oszczędzić trochę pieniędzy, warto pomyśleć o fotowoltaice.

Fotowoltaika – opłacalność

Własna instalacja fotowoltaiczna pozwoli nam zredukować pobór energii elektrycznej z sieci do minimum. Dla budżetu domowego będzie bardzo dużym plusem. Dodatkowo jeśli wybierzemy typ instalacji on-grid możemy część wytworzonego przez nas prądu przekazać do sieci. Później możemy go odebrać tym samym zmniejszając rachunki za energię elektryczną przez cały rok.

Jednak aby wykorzystać całkowitą moc instalacji musi ona być zamontowana w odpowiednim miejscu. Właśnie dlatego wykonuje się audyty fotowoltaiczne. Optymalnymi warunkami dla pracy paneli fotowoltaicznych jest temperatura 25°C, promieniowanie słoneczne o mocy 1000W/m2 i prędkość wiatru nie większa niż 1,5m/s. Do tego dochodzi jeszcze odpowiedni kąt nachylenia paneli, który jest uzależniony od terenu i miejsca montażu. Jeśli te warunki zostały spełnione to nasza instalacja będzie wytwarzała energię z całkowitą swoją mocą.

Klimat w Polsce i opłacalność fotowoltaiki

Niektórzy uważają, że opłacalność fotowoltaiki w Polsce nie istnieje, lub jest bardzo znikoma. Argumentują to pogodą panującą w Polsce – częste zachmurzenia, niższa temperatura niż w krajach zachodnich itp. Należy jednak pamiętać, że zjawisko fotowoltaiczne nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia i nie jest zależne od temperatury. Oczywiście największą efektywność panele słoneczne zyskują podczas słonecznych dni, których jednak w Polsce nie brakuje. Przyjmuje się, że pokrycie 18m2 dachu panelami słonecznymi zaspokoi zapotrzebowanie na prąd dla przeciętnego domu jednorodzinnego. Pamiętajmy, że poprzez system opustów, możemy korzystać z energii wytworzonej w miesiącach letnich podczas krótszych dni zimowych. W ten sposób możemy spokojnie cieszyć się zieloną energią przez cały rok.

Opłacalność fotowoltaiki - czy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaika opłacalność – ile wydać aby zyskać?

Firmy, które w swoich usługach posiadają montaż paneli fotowoltaicznych, zawsze przedstawiają swoim klientom ile należy wydać na instalację, aby w przyszłości zyskać na mniejszych rachunkach za energię.

Posłużymy się pewnym przykładem aby spróbować zobrazować sobie to wszystko (są to jedynie założenia). W ciągu roku zużycie energii w naszym domu wynosi 3600 kWh. Będziemy potrzebować instalacji o łącznej mocy około 3700 kWh. Tyle energii powinna wytworzyć instalacja w ciągu roku. Jej powierzchnia wyniesie około 25m2 – na dachu lub gruncie stałym.

Przy takich parametrach bez instalacji fotowoltaicznej rachunki za energię będą oscylowały w okolicy 2400 zł rocznie. Natomiast z instalacją on-grid około 610 zł. Jeżeli będziemy zużywać całą wyprodukowaną energię to rachunki wyniosą około 180 zł. Widzimy więc, że w tym wypadku opłacalność fotowoltaiki jest znaczna.

Opłacalność fotowoltaiki 2020

Musimy pamiętać, że oszczędności nie zauważymy tak szybko. Musi minąć kilka lat. Jeśli na instalację wydamy na przykład 30 000 zł to po dwudziestu pięciu latach pracy paneli fotowoltaicznych możemy zyskać nawet do 60 000 zł. Ważnym jest, aby nie wybierać najtańszych elementów. Tanie materiały szybciej się zużywają oraz są mniej trwałe, co wpływa na obniżenie wydajności instalacji.

Przyjmuje się, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną w roku 2020 zwróci się po około 7-8 latach (obliczenia te dotyczą mikroelektrowni domowych). Po upływie tego czasu możemy cieszyć się zieloną energią za grosze!

Nie ma jednak jednoznacznych obliczeń ponieważ każda instalacja jest tworzona w indywidualnych warunkach i uwzględnia konkretne wymagania. Aby dowiedzieć się ile dokładnie zapłacimy, musimy przeprowadzić wspominany już audyt.

Dofinansowania do fotowoltaiki

W tym miejscu warto wspomnieć o różnego rodzaju projektach, które wspierają rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Jednym z popularniejszych programów jest Mój Prąd, dzięki któremu możemy uzyskać nawet 5000 złotych dopłaty do naszej instalacji! Pamiętajmy, że musimy spełnić odpowiednie warunki – m.in. instalacja fotowoltaiczna musi być nowa, wytwarzać odpowiednią moc (od 2 d0 10 kW) i musi być przyłączona do sieci zanim złożymy wniosek.

Ulga termomodernizacyjna

Innym ciekawym udogodnieniem jest ulga termomodernizacyjna, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Dzięki niej możemy odliczyć od kosztów instalacji fotowoltaicznej podatek dochodowy. Warto podkreślić, że możemy połączyć program Mój Prąd z ulgą i znacznie zmniejszyć koszty fotowoltaiki dla naszego domu. Przykładowo, decydując się na instalację fotowoltaiczną, która kosztować nas będzie 25 000 złotych, możemy otrzymać 5000 złotych z programu Mój Prąd i odliczyć 20 000 złotych od podatku dochodowego. Jeżeli np. rozliczamy się według podatku liniowego (19%), możemy łącznie zaoszczędzić 8800 złotych!

Fotowoltaika - czy warto?

Fotowoltaika – czy warto?

Czy fotowoltaika się opłaca? To zależy dla kogo. Jeśli Twoje rachunki nie przekraczają konkretnych sum, możesz odpuścić sobie na jakiś czas temat fotowoltaiki. Natomiast jeśli za każdym otrzymanym rachunkiem łapiesz się za głowę patrząc na sumę do zapłaty – sprawdź w swoim urzędzie czy akurat nie ma poboru wniosków o dofinansowanie.

Wiecie już, dlaczego opłacalność fotowoltaiki wciąż rośnie. W artykułach poświęconych fotowoltaice dowiecie się m.in. co to jest fotowoltaika, jaka jest budowa ogniwa fotowoltaicznego, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych, czy też czym jest instalacja on-grid i off-grid.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Bardzo fajny artykuł. Podoba mi się to, że pokazujecie, że jednak fotowoltaika może się opłacać. Ja mam już solary 3 lata i jestem mega zadowolony. Cieszę się, że nie płacę już takich rachunków za prąd jak kiedyś… Gadam czasem z kolegami z pracy i mówią ile płacą to jestem w szoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy