Home Budowa Opłacalność fotowoltaiki – czy warto zainwestować w panele słoneczne?

Opłacalność fotowoltaiki – czy warto zainwestować w panele słoneczne?

6 min czytania
0
0
48
Jak wygląda fotowoltaika w Polsce

Wiemy już jaką instalację chcemy wybrać do naszego domu, wiemy również jak powinien wyglądać audyt, który przeprowadzi wybrana przez nas firma. Teraz zastanowimy się nad najważniejszą kwestią – czy to w ogóle się opłaca?

Opłacalność fotowoltaiki

Wszystko zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest to, ile w obecnej chwili płacimy za energię elektryczną. Jeśli zużywamy jej niewiele i rachunki nie przekraczają trzystu złotych za dwa miesiące możemy sobie odpuścić inwestycję w fotowoltaikę. Jeżeli natomiast rachunki są wyższe wówczas warto się nad tym zastanowić.

Własna instalacja fotowoltaiczna pozwoli nam zredukować pobór energii elektrycznej z sieci do minimum. Dla budżetu domowego będzie bardzo dużym plusem. Dodatkowo jeśli wybierzemy typ instalacji on-grid możemy część wytworzonego przez nas prądu przekazać do sieci. Później możemy go odebrać tym samym zmniejszając rachunki za energię elektryczną przez cały rok.

Jednak aby wykorzystać całkowitą moc instalacji musi ona być zamontowana w odpowiednim miejscu. Właśnie dlatego wykonuje się audyty fotowoltaiczne. Optymalnymi warunkami dla pracy paneli fotowoltaicznych jest temperatura 25°C, promieniowanie słoneczne o mocy 1000W/m2 i prędkość wiatru nie większa niż 1,5m/s. Do tego dochodzi jeszcze odpowiedni kąt nachylenia paneli, który jest uzależniony od terenu i miejsca montażu. Jeśli te warunki zostały spełnione to nasza instalacja będzie wytwarzała energię z całkowitą swoją mocą.

Ile wydać aby zyskać?

Ile wydać aby zyskać?

Firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych zawsze przedstawiają swoim klientom ile należy wydać na instalację, aby w przyszłości zyskać na mniejszych rachunkach za energię.

Posłużymy się pewnym przykładem aby spróbować zobrazować sobie to wszystko (są to jedynie założenia). W ciągu roku zużycie energii w naszym domu wynosi 3600 kWh. Będziemy potrzebować instalacji o łącznej mocy około 3700 kWh. Tyle energii powinna wytworzyć instalacja w ciągu roku. Jej powierzchnia wyniesie około 25m2 – na dachu lub gruncie stałym.

Przy takich parametrach bez instalacji fotowoltaicznej rachunki za energię będą oscylowały w okolicy 2400 zł rocznie. Natomiast z instalacją on-grid około 610 zł. Jeżeli będziemy zużywać całą wyprodukowaną energię to rachunki wyniosą około 180 zł. Różnica jest znaczna.

Musimy jednak pamiętać, że oszczędności nie zauważymy tak szybko. Musi minąć kilka lub kilkanaście lat. Jeśli na instalację wydamy na przykład 30 000 zł to po dwudziestu pięciu latach pracy paneli fotowoltaicznych możemy zyskać nawet do 60 000 zł. Ważnym jest, aby nie wybierać najtańszych elementów. Tanie materiały szybciej się zużywają oraz są mniej trwałe, co wpływa na obniżenie wydajności instalacji.

Nie ma jednak jednoznacznych obliczeń ponieważ każda instalacja jest tworzona w indywidualnych warunkach i uwzględnia konkretne wymagania. Aby dowiedzieć się ile dokładnie zapłacimy, musimy przeprowadzić wspominany już audyt.

Fotowoltaika - czy warto?

Fotowoltaika – czy warto?

Czy fotowoltaika się opłaca? To zależy dla kogo. Jeśli Twoje rachunki nie przekraczają konkretnych sum, możesz odpuścić sobie na jakiś czas temat fotowoltaiki. Natomiast jeśli za każdym otrzymanym rachunkiem łapiesz się za głowę patrząc na sumę do zapłaty – sprawdź w swoim urzędzie czy akurat nie ma poboru wniosków o dofinansowanie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jak zabudować rury łazienkowe – remont łazienki w bloku

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o urządzaniu małej łazienki. Jeżeli mieszkasz w blo…