Home Budowa Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

5 min czytania
0
0
81
Na czym polega audyt fotowoltaiczny

Ostatni artykuł o fotowoltaice dotyczył instalacji on-grid i off-grid, a dziś będzie o audycie fotowoltaicznym.

Nie ma co ukrywać, że fotowoltaika jest najpopularniejszym źródłem energii wśród pozostałych odnawialnych źródeł energii. Dzieje się tak za sprawą tego, że zajmuje znacznie mniej miejsca. Wystarczy zamontować ją na dachu, aby cieszyć się oszczędnościami finansowymi jak i przestrzeni.

Ważnym jest jednak aby instalacja była odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Aby tego się dowiedzieć, należy wykonać audyt fotowoltaiczny.  

Czym jest audyt fotowoltaiczny i z czego się składa?

Głównym i sumie jedynym celem audytu fotowoltaicznego jest wykonanie analizy. Dzięki której będziemy w stanie określić czy inwestycja w system fotowoltaiczny na danym obiekcie będzie wykonalna oraz opłacalna. W audycie wykonuje się specjalistyczne obliczenia. Dzięki nim będziemy wiedzieli jak duża musi być instalacja aby mogła zapewnić zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać w audycie jest wywiad z inwestorem.  Dostarczy to niezbędnych informacji dla firmy zajmującej się audytem, bo przecież nikt nie zna tak dobrze danego obiektu jak jego właściciel. Drugą rzeczą jaka wchodzi w skład audytu jest wybór konstrukcji wsporczej dla instalacji. Stelaż musi być bardzo dobrze dobrany ze względu na bezpieczeństwo, jak i samą trwałość instalacji.

Czym jest audyt fotowoltaiczny i z czego się składa?

Następnie należy wykonać analizę zacienienia. Jest to niezwykle istotna część audytu, ponieważ nawet minimalne zacienienie modułu może negatywnie wpłynąć na sprawność całej instalacji. Skutkować to może generowaniem znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej, przez co możemy poczuć się stratni. Kolejnym etapem jest obliczenie ilości wyprodukowanej energii. Każdy element tych obliczeń to indywidualny czynnik taki jak lokalizacja, kąt nachylenia, oraz straty, które wynikają z zacienienia lub falownika czy panelu.

Ostatnim czynnikiem jest analiza ekonomiczna. Składają się na nią takie kwestie jak: sposób finansowania instalacji, spadku uzysku energii na przestrzeni lat, rozliczanie się z zakładem energetycznym i wzrost cen energii.

Komu potrzebny jest audyt fotowoltaiczny?

Należy zaznaczyć, że audyt fotowoltaiczny nie jest obowiązkowy w przypadku domów prywatnych i firm. Dokument z wykonanego audytu fotowoltaicznego jest natomiast wymagany w przypadku instytucji publicznych. Chociaż audyt nie jest wymagany w prywatnych gospodarstwach domowych, to warto go wykonać. Zminimalizuje to lub całkowicie wyeliminuje problemy z błędnym zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji fotowoltaicznej.

Warto przeprowadzić audyt fotowoltaiczny u siebie przed założeniem instalacji aby upewnić się, czy instalacja którą planujemy okaże się dla nas korzystna finansowo. Dodatkowo należy wspomnieć, że firmy zajmujące się fotowoltaiką często oferują audyty za darmo, więc warto rozejrzeć się po lokalnym rynku.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Meble restauracyjne – trendy 2019

Meble restauracyjne stanowią filar wystroju każdego lokalu gastronomicznego. To od nich za…