Home Budowa Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

6 min czytania
0
0
216
Rodzaje paneli fotowoltaicznych

W ostatnim wpisie dotyczącym fotowoltaiki wyjaśniliśmy czym jest i jak działa ogniwo fotowoltaiczne. Tym razem zajmiemy się większym elementem instalacji fotowoltaicznej i poznamy rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panel fotowoltaiczny

Panele są zbudowane z fotoogniw, w których energia słoneczna jest przekształcana w prąd. To właśnie dzięki panelom pojedyncze gospodarstwo domowe może uniezależnić się od sieci energetycznej, tym samym znacznie obniżając koszt rachunków za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się cichą pracą (panele w czasie konwertowania energii nie wydają żadnego dźwięku), bezobsługowością i niezawodnością.

Jest to więc jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej jaki możemy obecnie wykorzystać, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na środowisko naturalne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów fotoogniw, z których budowane się panele. Istnieje kilka czynników, które decydują o tym jakie panele należy wykorzystane w danym domostwie. Nie jest więc to obojętne jakie panele wykorzystamy u siebie.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych - panele słoneczne na dachu

Ogniwa pierwszego typu (grubowarstwowe)

Ogniwa pierwszego typu tworzone są z krzemu. Sposób produkcji skutkuje podziałem na rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne

Tworzą je ogniwa powstałe z jednego kryształu krzemu o dużej czystości, dlatego też nazywane są monokrystalicznymi. Charakteryzują się głównie jednolitym kolorem, zazwyczaj czarnym, jak i nietypowym kształtem – ośmiokąt lub okrojone koło. Ten rodzaj paneli fotowoltaicznych charakteryzuje się najwyższą sprawnością ze wszystkich dostępnych na rynku modułów fotowoltaicznych – ich sprawność wynosi od 15 do 19%. Są jednak najdroższe, ponieważ proces produkcji jest bardziej skomplikowany i czasochłonny niż produkcja np. paneli polikrystalicznych.

Panele polikrystaliczne

Inny rodzaj paneli fotowoltaicznych to panele polikrystaliczne. To najpopularniejszy rodzaj paneli fotowoltaicznych. Mają kwadratowy lub prostokątny kształt, oraz niejednorodną, powstałą z kilku kryształów krzemu powierzchnię płytek na której widoczne są paski. Mogą przypominać stal stopową. Charakteryzują się niskim spadkiem mocy widocznym przy wzroście temperatury. Ich sprawność, w przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych, wynosi 14 – 16%. Mniejsza wydajność to jednak również niższa cena.

Panele z krzemu amorficznego

Ich ogniwa tworzone są z krzemu nie wykrystalizowanego tj. amorficznego. Ich sprawność jest najniższa spośród wszystkich ogniw – oscyluje na poziomie 6 – 10%, ponieważ  nie powstają z czystego krzemu. Sprawność tych paneli jest niska, więc cena również jest najniższa spośród wszystkich innych paneli.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych - panele pierwszego typu

Ogniwa drugiego typu (cienkowarstwowe)

Ogniwa drugiego typu tworzone są z innych pierwiastków i są bardziej nowoczesne. Ich grubość nie przekracza kilku mikrometrów.

Panele tworzone z ogniw CdTe

Ogniwa do tego rodzaju paneli powstają z tellurku kadmu – półprzewodnika. Panel CdTe to praktycznie jedno ogniwo w przeciwieństwie do paneli krzemowych, gdzie standardowy rozmiar wymaga 60 ogniw. Można je poznać po czerwonym kolorze. Ich sprawność wynosi 10 – 12%.

Panele tworzone z ogniw CIGS

Kolejny rodzaj paneli powstaje z następujących pierwiastków: miedzi, indu, galu i selenu. Podobnie jak w panelu CdTe, nazwa tego ogniwa to pierwsze litery pierwiastków chemicznych z których powstaje. Co więcej ich sprawność to 12 – 14%.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – jakie wybrać?

Jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, i z czasem być może ta liczba jeszcze się zwiększy. Obecnie natomiast przy ich wyborze do naszej domowej instalacji powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę powierzchnię jaką dysponujemy, a w drugiej kolejności koszt. Chociaż może jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do specjalisty.  

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jak optycznie powiększyć pokój? Porady i inspiracje urządzenia

W naszych poprzednich artykułach pisaliśmy o urządzaniu małych pomieszczeń. Jeden z nich d…