Home Budowa Rodzaje paneli fotowoltaicznych 2019

Rodzaje paneli fotowoltaicznych 2019

7 min czytania
0
0
464
Rodzaje paneli fotowoltaicznych

W ostatnim wpisie dotyczącym fotowoltaiki wyjaśniliśmy, czym jest i jak działa ogniwo fotowoltaiczne. Tym razem zajmiemy się większym elementem instalacji fotowoltaicznej i poznamy rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panel fotowoltaiczny

Panele są zbudowane z fotoogniw, w których energia słoneczna jest przekształcana w prąd. To właśnie dzięki panelom pojedyncze gospodarstwo domowe może uniezależnić się od sieci energetycznej, tym samym znacznie obniżając koszt rachunków za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się cichą pracą (panele w czasie konwertowania energii nie wydają żadnego dźwięku), bezobsługowością i niezawodnością.

Jest to więc jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej, jaki możemy obecnie wykorzystać, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na środowisko naturalne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych (2019)

Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów fotoogniw, z których budowane się panele. Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, jakie panele należy wykorzystać w danym domostwie. Nie jest więc to obojętne, jakie panele wykorzystamy u siebie.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych - panele słoneczne na dachu

Ogniwa pierwszego typu (grubowarstwowe)

Ogniwa pierwszego typu tworzone są z krzemu. Sposób produkcji skutkuje podziałem na rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne

Tworzą je ogniwa powstałe z jednego kryształu krzemu o dużej czystości, dlatego też nazywane są monokrystalicznymi. Charakteryzują się głównie jednolitym kolorem, zazwyczaj czarnym, jak i nietypowym kształtem – ośmiokąt lub okrojone koło. Ten rodzaj paneli fotowoltaicznych charakteryzuje się najwyższą sprawnością ze wszystkich dostępnych na rynku modułów fotowoltaicznych – ich sprawność wynosi od 15 do 19%. Są jednak najdroższe, ponieważ proces produkcji jest bardziej skomplikowany i czasochłonny niż produkcja np. paneli polikrystalicznych.

Panele polikrystaliczne

Inny rodzaj paneli fotowoltaicznych to panele polikrystaliczne. To najpopularniejszy rodzaj paneli fotowoltaicznych. Mają kwadratowy lub prostokątny kształt, oraz niejednorodną, powstałą z kilku kryształów krzemu powierzchnię płytek, na której widoczne są paski. Mogą przypominać stal stopową. Charakteryzują się niskim spadkiem mocy widocznym przy wzroście temperatury. Ich sprawność, w przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych, wynosi 14 – 16%. Mniejsza wydajność to jednak również niższa cena.

Panele z krzemu amorficznego

Ich ogniwa tworzone są z krzemu, który nie jest wykrystalizowany (krzem amorficzny). Ich sprawność jest najniższa spośród wszystkich ogniw – oscyluje na poziomie 6 – 10%, ponieważ  nie powstają z czystego krzemu. Sprawność tych paneli jest niska, więc cena również jest najniższa spośród wszystkich innych paneli.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych - panele pierwszego typu

Ogniwa drugiego typu (cienkowarstwowe)

Ogniwa drugiego typu tworzone są z innych pierwiastków i są bardziej nowoczesne. Ich grubość nie przekracza kilku mikrometrów.

Panele tworzone z ogniw CdTe

Ogniwa do tego rodzaju paneli powstają z tellurku kadmu – półprzewodnika. Panel CdTe to praktycznie jedno ogniwo w przeciwieństwie do paneli krzemowych, gdzie standardowy rozmiar wymaga 60 ogniw. Można je poznać po czerwonym kolorze. Ich sprawność wynosi 10 – 12%.

Panele tworzone z ogniw CIGS

Kolejny rodzaj paneli powstaje z następujących pierwiastków: miedzi, indu, galu i selenu. Podobnie jak w panelu CdTe, nazwa tego ogniwa to pierwsze litery pierwiastków chemicznych z których powstaje. Co więcej ich sprawność to 12 – 14%.

Rodzaje paneli słonecznych – jakie wybrać?

Jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, i z czasem być może ta liczba jeszcze się zwiększy. Obecnie natomiast przy ich wyborze do naszej domowej instalacji powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę powierzchnię jaką dysponujemy, a w drugiej kolejności koszt. Chociaż może jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do specjalisty. 

Wiecie już, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych (2019). W artykułach poświęconych fotowoltaice dowiecie się m.in. co to jest fotowoltaikana czym polega audyt fotowoltaiczny, jaka jest budowa ogniwa fotowoltaicznego, dlaczego opłacalność fotowoltaiki wciąż rośnie, czy też czym jest instalacja on-grid i off-grid.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Wnętrza w stylu retro

W aranżacji wnętrz możemy śmiało inspirować się historią. Udowadniają nam to różne style, …