Rodzaje paneli fotowoltaicznych 2020

W ostatnim wpisie dotyczącym fotowoltaiki wyjaśniliśmy, czym jest i jak działa ogniwo fotowoltaiczne. Tym razem zajmiemy się większym elementem instalacji fotowoltaicznej i poznamy rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne – rodzaje

Panele są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, w których energia słoneczna jest przekształcana w prąd. To właśnie dzięki panelom pojedyncze gospodarstwo domowe może uniezależnić się w dużej mierze od sieci energetycznej, tym samym znacznie obniżając koszt rachunków za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się cichą pracą (panele w czasie konwertowania energii nie wydają żadnego dźwięku), bezobsługowością i niezawodnością.

Jest to więc jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej, jaki możemy obecnie wykorzystać, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na środowisko naturalne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że technologia związana z utylizacją zużytych paneli jest coraz bardziej udoskonalana, dzięki czemu w przyszłości nie będzie prawdopodobnie żadnego problemu z ich recyklingiem. Żywotność paneli fotowoltaicznych oblicza się na około 25 lat, jednak odpowiednio konserwowane i użytkowane mogą działać znacznie dłużej.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych (2020)

Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów fotoogniw, z których budowane się panele. Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, jakie panele należy wykorzystać w danym domostwie. Nie jest więc to obojętne, jakie panele wykorzystamy u siebie.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych - panele słoneczne na dachu

Typy paneli fotowoltaicznych – ogniwa pierwszego typu (grubowarstwowe)

Ogniwa pierwszego typu tworzone są z krzemu. Sposób produkcji skutkuje podziałem na rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne

Tworzą je ogniwa powstałe z jednego kryształu krzemu o dużej czystości, dlatego też nazywane są monokrystalicznymi. Charakteryzują się głównie jednolitym kolorem, zazwyczaj czarnym, jak i nietypowym kształtem – ośmiokąt lub okrojone koło. Ten rodzaj paneli fotowoltaicznych charakteryzuje się najwyższą sprawnością ze wszystkich dostępnych na rynku modułów fotowoltaicznych – ich sprawność wynosi od 15 do ponad 20%. Ten rodzaj paneli fotowoltaicznych jest jednak najdroższy, ponieważ proces produkcji jest bardziej skomplikowany i czasochłonny niż produkcja np. paneli polikrystalicznych.

Panele polikrystaliczne

Inny rodzaj paneli fotowoltaicznych to panele polikrystaliczne. To najpopularniejszy rodzaj paneli fotowoltaicznych. Mają kwadratowy lub prostokątny kształt, oraz niejednorodną, powstałą z kilku kryształów krzemu powierzchnię płytek, na której widoczne są paski. Mogą przypominać stal stopową. Charakteryzują się niskim spadkiem mocy widocznym przy wzroście temperatury. Ich sprawność, w przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych, wynosi 14 – 16%. Mniejsza wydajność to jednak również niższa cena – proces produkcji jest w tym wypadku mniej skomplikowany i tańszy.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych - panele pierwszego typu

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – ogniwa drugiego typu (cienkowarstwowe)

Panele z krzemu amorficznego

Ich ogniwa tworzone są z krzemu, który nie jest wykrystalizowany (krzem amorficzny). Ich sprawność jest najniższa spośród wszystkich ogniw – oscyluje na poziomie 6 – 10%, ponieważ  nie powstają z czystego krzemu. Sprawność tych paneli jest niska, więc cena również jest najniższa spośród wszystkich innych paneli. Produkcja tego rodzaju paneli fotowoltaicznych polega na osadzaniu bardzo cienkich warstw krzemu amorficznego na przykład na szkle. W ten sposób zużywa się bardzo mało materiału, a cały koszt produkcji jest stosunkowo niski. Tego typu panele są stosowane najczęściej w małych urządzeniach: kalkulatorach, zegarkach itp.

Ogniwa drugiego typu są również tworzone są z innych pierwiastków i są bardziej nowoczesne. Ich grubość nie przekracza kilku mikrometrów.

Panele tworzone z ogniw CdTe

Ogniwa do tego rodzaju paneli powstają z tellurku kadmu – półprzewodnika. Panel CdTe to praktycznie jedno ogniwo w przeciwieństwie do paneli krzemowych, gdzie standardowy rozmiar wymaga 60 ogniw. Można je poznać po czerwonym kolorze. Ich sprawność wynosi 10 – 12%.

Panele tworzone z ogniw CIGS

Kolejny rodzaj paneli powstaje z następujących pierwiastków: miedzi, indu, galu i selenu. Podobnie jak w panelu CdTe, nazwa tego ogniwa to pierwsze litery pierwiastków chemicznych z których powstaje. Co więcej ich sprawność to 12 – 14%.

Panele fotowoltaiczne rodzaje

Rodzaje paneli słonecznych – jakie wybrać?

Jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, i z czasem być może ta liczba jeszcze się zwiększy. Obecnie przy wyborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych do naszej domowej instalacji powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę powierzchnię jaką dysponujemy, a w drugiej kolejności koszt. Chociaż może jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do specjalisty. W Polsce najpopularniejsze są panele grubowarstwowe – zarówno mono, jak i polikrystaliczne. Te rodzaje paneli fotowoltaicznych charakteryzują się najwyższą żywotnością i wydajnością, dzięki czemu możemy cieszyć się czystą i darmową energią przez wiele lat.

Wiecie już, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych (2020). W artykułach poświęconych fotowoltaice dowiecie się m.in. co to jest fotowoltaikana czym polega audyt fotowoltaiczny, jaka jest budowa ogniwa fotowoltaicznego, dlaczego opłacalność fotowoltaiki wciąż rośnie, czy też czym jest instalacja on-grid i off-grid.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy