Jeśli zastanawiasz się, czy podkład z korka jest dobrym wyborem pod panele, oto kilka argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem. Korek zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną, jest elastyczny, ekologiczny, hipoalergiczny i trwały. Przypatrzmy się właściwościom podkładów korkowych jako materiału izolacyjnego pod panele.
Podkład korkowy pod panele to doskonały izolator ciepła
Zdolności izolacyjne podkładów korkowych są bardzo dobre. Przykładowy współczynnik lambda to tylko 0,053 W/mK, co oznacza, że zimą korek skutecznie minimalizuje utraty ciepła z ogrzewanego pomieszczenia. Panele z podkładem korkowym nie będą wyziębiać się od posadzki, co zapewnia komfort mieszkańcom domu. Mówiąc inaczej, na izolowanej korkiem posadzce będzie cieplej w stopy. Doskonale sprawdza się zarówno w upalne dni, jak i mroźne zimy. Wszystko za sprawą jego struktury komórkowej, która jest naturalna i zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną. Podkład korkowy ma bowiem przestrzenie wypełnione naturalnym gazem przypominającym składem powietrze, który stanowi aż 90% objętości materiału.
Podkłady korkowe wyciszają panele
Odgłosy kroków na panelach potrafią być głośne i uciążliwe dla sąsiadów. Podkłady korkowe mają naturalne właściwości izolacji akustycznej, co pomaga w redukcji hałasu przenoszonego między pomieszczeniami oraz skrzypienia wywołanego chodzeniem po podłodze. Ograniczają przenoszenie dźwięków i wibracji, absorbując je. W ten sposób wyciszają pomieszczenie, zwiększając komfort domowników i sąsiadów. Przykładowo: wyłożenie podłogi podkładem korkowym o grubości 4 mm redukuje hałas o 21 dB.
Podkład z korka jest ekologiczny i biodegradowalny
Materiał, z którego produkowany jest korek w rolce lub podkład korkowy, jest naturalny. Pozyskuje się go z kory dębu korkowego rosnącego w kilku europejskich krajach, m.in. we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii – jest to odnawialne źródło zasobów. Korę pozyskuje się ręcznie z drzew, które mają ponad 20 lat i odpowiednią średnicę pnia. Usuwanie kory nie prowadzi do ścinania drzew, dlatego korek to jeden z najbardziej zrównoważonych ekologicznie materiałów izolacyjnych na podłogę. Profesjonalnie zbierany surowiec nie powoduje uszkodzenia żywych tkanek i kora ponownie narasta na drzewie, by za dziesięć lat znów dać materiał na korkowe podkłady, tablice i rolki.
Podkłady korkowe pod panelami nie ulegają szybko degradacji
Podkłady korkowe są trwałe – starzeją się bardzo wolno. Są też odporne na ataki grzybów, pleśni i innych organizmów. Ma to związek z wysoką odpornością na wilgoć. Z tego też względu korek pod panelami jest produktem antyalergicznym. Jest nie tylko nieatrakcyjny dla roztoczy, ale również odpycha kurz. Sprawdzi się zatem również w mieszkaniu alergika.
Dlaczego podkład korkowy pod panele to dobre rozwiązanie? Podsumowanie
Podkłady korkowe pod panele:
- są ciepłe w dotyku – charakteryzują się tzw. ciepłem własnym i zapewniają bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej;
- wyciszają pomieszczenie, redukując odgłosy kroków i hałasy dobiegające z zewnątrz;
- charakteryzują się elastyczności i sprężystością – korek szybko wraca do pierwotnego kształtu, jeśli nie została uszkodzona jego struktura;
- zwiększają bezpieczeństwo przeciwpożarowe – podkłady korkowe są trudnopalne;
- są odporne na wilgoć, ataki grzybów i pleśni;
- są stosunkowo łatwe w montażu.
Podsumowując, podkłady korkowe to bardzo korzystne rozwiązanie pod panele. Sprawią, że w Twoim domu będzie cieplej i ciszej.