Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Czym się kierować?

Wybór agregatu prądotwórczego do domu staje się coraz bardziej istotny dla właścicieli domów jednorodzinnych, szczególnie w kontekście niestabilnych dostaw prądu i możliwości awaryjnego zabezpieczenia energetycznego. Decydując się na zakup, należy rozważyć kilka kluczowych aspektów, takich jak moc urządzenia, typ zasilania czy dostępność funkcji automatyk, co pozwoli na wybór modelu najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb i warunków.

Agregat dla domu jednorodzinnego – dlaczego warto?

Agregaty prądotwórcze, niezbędne tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej to konieczność. Generatory są jednak coraz bardziej powszechne również w miejscach, gdzie przyłącza są obecne, a dotąd nie występowały żadne problemy z zasilaniem. Na zakup agregatu decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, z uwagi na niedawny kryzys energetyczny. Potencjalne problemy każą zastanowić się nad rzeczywistą dostępnością prądu, który uważany był dotąd za zasób powszechnie dostępny.

Obecnie rynek energetyczny zdaje się być stabilny, jednak eksperci alarmują o przestarzałej infrastrukturze i wysokich kosztach wymaganych do jej modernizacji. W obliczu tych wyzwań istotne staje się pytanie, czy lepiej czekać w nadziei, że masowe przerwy w dostawie prądu nas nie dotkną, czy zabezpieczyć się przed taką możliwością, inwestując w domowy agregat. Wybór wydaje się prosty.

Czym kierować się przy wyborze agregatu do domu?

Decyzja o wyborze agregatu prądotwórczego zależy od wielu czynników, z których najbardziej istotne są: moc urządzenia, dostępność podstawowych funkcji automatyki oraz opcja zasilania w układzie jednofazowym lub trójfazowym.

Moc agregatu prądotwórczego

Jeśli dom nie jest podłączony do sieci elektrycznej, agregat musi zapewnić ciągłość dostaw energii odpowiadającej całkowitemu zapotrzebowaniu na prąd, co wymaga urządzenia o odpowiednio dużej mocy. Gdy agregat służy jako zapasowe źródło zasilania na wypadek awarii sieci, często zakłada się, że niektóre odbiorniki zostaną tymczasowo wyłączone, co pozwala na wykorzystanie agregatu o mniejszej mocy.

Agregat jedno- czy trójfazowy?

Wybór między agregatem jednofazowym a trójfazowym zależy głównie od charakterystyki instalacji elektrycznej w domu oraz od tego, czy w gospodarstwie domowym występują urządzenia trójfazowe. W starszych budynkach, gdzie zainstalowana jest instalacja jednofazowa, odpowiedni będzie agregat jednofazowy. Natomiast w nowszych budynkach, które mają instalacje trójfazowe, lepszym wyborem może okazać się agregat trójfazowy. Warto jednak podkreślić, że na tę opcję należy zdecydować się wyłącznie, jeśli podczas awarii sieci planujemy używać urządzeń trójfazowych, takich jak elektryczne kuchenki czy ładowarki do samochodów elektrycznych. W przeciwnym wypadku korzystny ekonomicznie jest wybór generatora jednofazowego. Różne rodzaje agregatów możesz podejrzeć tutaj: https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html

Automatyka SZR i stabilizacja napięcia

Kolejne istotne parametry agregatu to automatyka SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy), zwana również ATS (ang. Automatic Transfer Switch). Agregat działający jako niezależne źródło energii w separacji od sieci nie wymaga SZR. System ten jest jednak bardzo przydatny, jeśli generator współpracuje z siecią elektroenergetyczną. ATS pozwala na automatyczne załączenie agregatu kiedy nastąpi zanik napięcia w sieci, a także na jego samoczynne wyłączenie, gdy napięcie powróci. Agregaty bez automatycznego załączania wymagają manualnego uruchomienia i wyłączenia przez użytkownika.

Innym ważnym systemem stosowanym w agregatach jest AVR (ang. Automatic Voltage Regulation), czyli system automatycznej regulacji napięcia, który gwarantuje jego stabilność na wyjściu agregatu. Wytwarzanie prądu w generatorze wiąże się z wahaniami napięcia, co jest naturalne dla tego procesu. Odbiorniki niewyposażone w elektronikę dobrze znoszą te fluktuacje, jednak elektronika jest na nie bardzo wrażliwa i reaguje często nieodwracalnymi uszkodzeniami. Ponieważ obecnie niemal każdy sprzęt RTV czy AGD zawiera elementy elektroniczne, obecność AVR w agregacie jest bardzo istotna.

Na koniec warto również zwrócić uwagę na generowany hałas przez agregaty prądotwórcze. Wiele osób ceni sobie spokój, szczególnie w domowym zaciszu. Dlatego przy wyborze agregatu prądotwórczego istotne jest sprawdzenie, jak głośny jest w trakcie pracy. Ciche modele są szczególnie pożądane w miejscach zamieszkania, gdzie nadmierny hałas może być uciążliwy dla mieszkańców oraz ich sąsiadów. Więcej informacji oraz rekomendowany model cichego agregatu można znaleźć w poniższym artykule: https://24tp.pl/n/116013

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy