Wymieniasz stary kocioł? Sprawdź, dlaczego warto go zastąpić piecem na pellet 5 klasy

W całej Polsce trwa wielki program wymiany przestarzałych, nieefektywnych kotłów węglowych. To one w głównej mierze są źródłem tzw. niskiej emisji, która w naszym kraju jest najważniejszą przyczyną zanieczyszczenia powietrza i powstawania zjawiska smogu. Prywatni inwestorzy mogą skorzystać z różnych programów dofinansowania do wymiany kotła, jednak nie zawsze mają możliwość przejścia na ogrzewanie z sieci czy gazowe. W takiej sytuacji trzeba szukać alternatywy, a jedną z najciekawszych jest piec na pellet 5 klasy. Dlaczego to może być optymalny wybór także dla Ciebie?

Czas ucieka

Polska jest w europejskiej czołówce krajów z najgorszą jakością powietrza. W sezonie grzewczym przekroczenia norm zawartości m.in. pyłów zawieszonych są codziennością w niemal każdym mieście. Dlatego opracowano plan stopniowej likwidacji przestarzałych kotłów na paliwa stałe. Już od 2017 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży urządzeń grzewczych poniżej 5 klasy.

Z kolei do końca 2024 roku właściciele starych kotłów mają czas na ich wymianę na takie, które spełniają założenia tzw. Ekoprojektu, czyli są kotłami minimum 5 klasy energetycznej. Od 2025 roku korzystanie z innych urządzeń grzewczych będzie zabronione, dlatego o wymianie kotła warto pomyśleć już teraz.

Czy wiesz, że…

kotły 5 klasy, w tym nowoczesne urządzenia przystosowane do spalania pelletu, emitują nawet 50-krotnie mniej tlenku węgla oraz 4-5 krotnie mniej pyłów niż przestarzałe kotły zasypowe? 

Ekologiczne ogrzewanie wcale nie musi być drogie

Dlaczego pellet? Ponieważ jest to najlepsza alternatywa dla osób, które nie mają dostępu do sieci gazowej, a nie mogą też sobie pozwolić na zakup bardzo drogiej pompy ciepła. Piec na pellet 5 klasy to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Warto podkreślić, że spalanie pelletu w przystosowanym do tego kotle uwalnia do atmosfery tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej zaabsorbowały drzewa, z których to paliwo zostało wyprodukowane. Jest to więc tzw. zamknięty obieg CO2.

Pellet wypada również konkurencyjnie do gazu, a tym bardziej prądu pod względem kosztów eksploatacji kotła. Ceny tego paliwa na przestrzeni ostatnich lat zachowywały się relatywnie stabilnie, a dodajmy również, że Polska jest jednym z największych producentów pelletu w Europie, dlatego nie ma obaw o jego dostępność (dziś pellet można bez problemu kupić nawet w marketach budowlanych).

Pellet jest również paliwem efektywnym, ponieważ zawiera o wiele mniej popiołu niż np. popularny ekogroszek. Z jednej tony spalonego pelletu uzyskamy około kilogram popiołu. Dla porównania: w przypadku ekogroszku może to być nawet 10-15 kilogramów.

Dofinansowanie do zakupu kotła na pellet

Współczesne kotły zasilane pelletem spełniają założenia Ekoprojektu, dzięki czemu kwalifikują się do uzyskania dotacji do ich zakupu – na przykład z rządowego programu „Czyste Powietrze”. To bardzo ważny argument przemawiający za tym, aby wreszcie zdecydować się na wymianę przestarzałego, nieefektywnego źródła ciepła i zmodernizować swoją kotłownię z wydatną pomocą finansową.

Więcej o dostępnych formach dotacji do zakupu kotła 5 klasy przeczytasz w artykule na stronie https://biooze.pl/aktualnosci/dofinansowanie-do-pieca-na-pellet-jakie-opcje-leza-na-stole.html.

Gdzie kupisz piec na pellet 5 klasy?

Piece na pellet w szerokim wyborze wariantów mocy, spełniające rygorystyczne normy środowiskowe i założenia Ekoprojektu, są dostępne w ofercie firmy Biooze oraz jej dystrybutorów. Biooze dostarcza piece i kotły przystosowane do zasilania pelletem klientom profesjonalnym, jak i indywidualnym. Szczegóły sprawdzisz na stronie internetowej https://biooze.pl/.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy