Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki?

Ogrzewanie elektryczne od lat uważane jest za mało ekonomiczne. Wraz z coraz większą popularnością systemów fotowoltaicznych jednak ogrzewanie budynków stało się nie tylko bardziej ekonomiczne, ale także i ekologiczne. Jaki piec do fotowoltaiki sprawdzi się więc najlepiej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca na prąd do fotowoltaiki?

Nie da się ukryć, że ogrzewanie elektryczne obecnie wiele traci na popularności, gdyż nie należy do do najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania budynku. Jeśli chcemy porównać w realny sposób otrzymywanie energii z kotłów gazowych lub ich węglowych odpowiedników, śmiało możemy powiedzieć, że ogrzewanie elektryczne było jednym z najdroższych rozwiązań. Jeśli więc poszukujecie pieca do fotowoltaiki, który jest sercem i jednym z najistotniejszych elementów w całym systemie grzewczym, warto zwrócić uwagę na piece CO. Kolejno jednak nie można zapomnieć, że to od jego parametrów zależeć będą ostateczne koszty ogrzewania całego budynku. Tak więc, zanim podejmiecie kluczową decyzję o tym jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać, musicie określić przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Wówczas możliwe będzie oszacowanie tego ile energii jest niezbędne by zapewnić wszystkim domownikom komfort cieplny – dodają eksperci z serwisu https://ekohub.pl/

Jak dobrać piec elektryczny CO?

Wróćmy ponownie do określenia zapotrzebowania energetycznego budynku, wówczas możliwe będzie jak najlepsze dopasowanie pieca elektrycznego. Jak je określić? Otóż to ile prądu będzie potrzebowało gospodarstwo domowe będzie zależało przede wszystkim od tego, jakim standardem ocieplenia ono dysponuje. Nie da się ukryć, że im starszy budynek tym poziom izolacji jest o wiele niższy. W przypadku budynków nowszych, analogicznie poziom izolacji wzrasta. Najprościej można przedstawić zapotrzebowanie energetyczne budynku w ten sposób:

  • budynek starszy, który jest słabo ocieplony potrzebuje około 200 kWh/m2 w skali roku
  • budynek starszy jednak po termomodernizacji będzie potrzebował około 70 kWh/m2 na rok
  • budynek nowej generacji będzie potrzebował około 35 kWh/m2 w skali roku

Jak łatwo można więc zauważyć, to jaki piec elektryczny do fotowoltaiki sprawdzi się najlepiej, będzie w całości zależało od zapotrzebowania energetycznego budynku.

Pamiętaj, że piec elektryczny do fotowoltaiki nie służy jedynie do ogrzewania budynku

Warto wiedzieć, że piec elektryczny do fotowoltaiki nie będzie służył nam jedynie do tego, by ogrzać pomieszczenia w czasie chłodniejszych miesięcy. System grzewczy ma również zapewnić domownikom dostęp do ciepłej wody. W związku z tym jaki piec elektryczny do fotowoltaiki? Otóż najlepiej sprawdzą się urządzenia pracujące w dwóch trybach. Dzięki temu zasilą one nie tylko kaloryfery, ale jednocześnie podgrzeją wodę użytkową i zapewnią jej stałą dostępność zarówno w łazience jak i w kuchni.

Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki warto wybrać?

Nie da się ukryć, że obecnie na rynku mamy wiele rodzajów pieców elektrycznych właśnie do fotowoltaiki. Niemniej jednak, większość z nich pracuje na niezwykle podobnej zasadzie, więc jeśli zdecydowaliśmy się na wybór konkretnego modela, warto zwrócić uwagę na jakość i dodatkowe funkcje, które może nam on zaoferować. Pamiętajmy, że sama instalacja fotowoltaiczna nie wpłynie na pracę i sposób działania pieca. Tak więc jaki piec elektryczny do fotowoltaiki warto dobrać? Otóż postawmy przede wszystkim na modele od znanych i renomowanych producentów. Nie da się ukryć, że zakup takiego urządzenia to przede wszystkim spory wydatek, więc warto tę inwestycję przemyśleć i dobrze zaplanować. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre modele pieców elektrycznych do fotowoltaiki mają więcej udogodnień jak np. sterowanie pogodowe. Wówczas urządzenie będzie reagowało na zewnętrzne zmiany temperatury i dostosuje do nich pracę urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na modele, które posiadają wbudowane pompy obiegowe lub- w przypadku kiedy zapotrzebowanie na energię jest wyższe- kocioł o większej mocy i wydajności. Niezwykle przydatna może okazać się również funkcja sterowania piecem z poziomu internetowego moduły.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy