Dom czy mieszkanie – poznaj wady i zalety mieszkania w domu i bloku!

Dom czy mieszkanie – to pytanie zadaje sobie chyba każda osoba, która osiągnęła etap dojrzałości i musi podjąć decyzję dotyczącą tego, gdzie chce założyć rodzinę. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Nie sposób wskazać, co jest lepsze, bowiem ten wybór to kwestia indywidualnych kompromisów. Zanim więc kupisz mieszkanie lub nawet zdecydujesz się na budowę domu, pomyśl o wszystkich dobrych i złych stronach tych rozwiązań.

Kupić dom czy mieszkanie – co trzeba wziąć pod uwagę?

Zanim zdecydujesz, co jest lepsze: dom czy mieszkanie, poświęć naprawdę dużo czasu na skrupulatne rozważenie, z czym wiąże się codzienność w domu jednorodzinnym i jak wygląda codzienne przebywanie w bloku. Weź pod uwagę:

 • lokalizację,
 • dostęp do sklepów, placów zabaw, parków, obiektów usługowych, urzędów, banków itd.,
 • ilość miejsca,
 • ilość wolnego czasu,
 • stan zdrowia,
 • poczucie prywatności,
 • poczucie bezpieczeństwa,
 • koszty utrzymania,
 • wygodę.

Jeśli zastanowisz się nad tymi wszystkimi zagadnieniami, być może nieco łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie: mieszkanie czy dom? Omówimy również dokładniej wady i zalety obu rozwiązań.

Co lepsze - dom czy mieszkanie? Zobacz!

Dom czy mieszkanie – jakie wady i zalety ma mieszkanie w bloku?

Mieszkanie można zajmować w bloku, w wieżowcu lub w szeregowcu, przy czym ostatnie rozwiązanie daje nam zazwyczaj dostęp do małego ogródka, co przybliża je do warunków, jakie oferuje dom. Skupimy się zatem na podstawowych założeniach, czyli na wyborze: dom czy mieszkanie w bloku. Oto wady i zalety takiego rozwiązania.

Wady mieszkania w bloku

Pierwsza wada mieszkania w bloku to oczywiście mała ilość wolnej przestrzeni i brak prywatności. W takich lokalach trudno jest mieszkać rodzinom z dziećmi, a bliska obecność sąsiadów może okazać się męcząca nawet dla pary czy samotnika. Poza tym, blok oferuje nam jedynie balkon – a i to nie zawsze jest gwarantowane. Problemem nierzadko okazuje się również konieczność przestrzegania regulaminów spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, przez które nigdy nie czujemy się w mieszkaniu całkiem jak „u siebie”. Uporczywe może być wchodzenie na wyższe kondygnacje, zwłaszcza z wózkiem lub w podeszłym wieku. Zmorą mieszkań jest także brak miejsc parkingowych, szczególnie w centrum miasta.

Zalety mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku jest przede wszystkim wygodnym rozwiązaniem, odpowiednim dla osób starszych lub zapracowanych. Właściciele takiego lokum muszą martwić się jedynie o regularne opłacanie rachunków. Odpadają więc takie obowiązki, jak:

 • koszenie trawy, podlewanie kwiatów, odśnieżanie, grabienie liści,
 • dbanie o opał, palenie w piecu,
 • naprawy i konserwacje urządzeń i instalacji.

Co więcej, mieszkanie w bloku jest bezpieczniejsze, bowiem duża liczba bliskich sąsiadów minimalizuje ryzyko kradzieży. Jeśli mamy do czynienia z ludźmi, których lubimy, możemy również liczyć na ich pomoc w innych sytuacjach.

Mieszkanie czy dom? Zobacz zalety mieszkania w domu!

Co lepsze dom czy mieszkanie – o wadach i zaletach własnego domu

Odpowiedź na pytanie, co lepsze dom czy mieszkanie nie jest łatwa. Przejdźmy więc do zalet i wad domu jednorodzinnego, który możemy wybudować od zera lub kupić.

Zalety mieszkania w domu

Jakie są zalety mieszkania w domu? Pod pewnymi względami dom może stanowić przeciwieństwo lokalu w bloku. Z reguły jest przestronniejszy, pozwala każdemu domownikowi mieć osobny pokój, zapewnia miejsce garażowe dla samochodu, a nawet garderobę zamiast ciasnej szafy. Gwarantuje też prywatność. Brak sąsiadów za ścianą pozwala czuć się swobodniej i mniej stresować się hałasem. Dom to zwykle również ogród, w którym można wypoczywać na świeżym powietrzu. Mieszkanie w osobnym budynku jest komfortowe i pozwala ustalać własne zasady, dlatego jest to rozwiązanie dla osób, które w bloku czują się „zamknięte” i przytłoczone.

Cena budowy domu a mieszkania

Część osób obawia się także o cenę domu. Wbrew pozorom koszt budowy domu jednorodzinnego nie jest tak duży jak może nam się wydawać. Jeśli myślimy o budowie, musimy wziąć pod uwagę kupno działki budowlanej. Cena całego domu jest uzależniona od miejsca budowy. W mieście będzie dochodziła do cen mieszkań w centrum. Dlatego warto zastanowić się co jest dla nas priorytetem.

Kosztu utrzymania domu może być przerażający, jednak jeśli pomyślimy o typie np. eko dom lub dom pasywny to opłaty mogą nas wynieść tyle ile w zwykłym mieszkaniu, a nawet mniej!

Wady mieszkania w domu

Z czym wiąże się mieszkanie w domu wolnostojącym? Jest to przede wszystkim:

 1. większa odpowiedzialność,
 2. większe koszty,
 3. większy stres.

Własny duży dom stanowi obowiązek – musimy ogrzać go, samodzielnie dbać o remonty, pielęgnować ogród. Wymaga to czasu i nakładów finansowych. Jeśli dom znajduje się na przedmieściach, problemem może okazać się dojazd do pracy i szkoły, daleka odległość od różnych obiektów publicznych i większych sklepów. Prywatność domu czasami ma też negatywną stronę – sprawia, że czujemy się samotnie, nie mamy poczucia bezpieczeństwa, jesteśmy bardziej narażeni na kradzieże.

Koniec końców, co wydaje się lepsze: dom czy mieszkanie? Wszystko zależy od wielkości naszej rodziny, możliwości finansowych i potrzeb domowników. Decyzja nie jest zatem łatwa i nie dla wszystkich może okazać się satysfakcjonująca.Pompy ciepła Poznań Hetergo - pompy w najlepszym wydaniu

Podobne artykuły

Komentarze

 1. Ja tam uwielbiam mieszkać w bloku. Zamykam drzwi i z głowy. Dom bywa problemem. Choć fakt, mieszkanie z uciążliwymi sąsiadami nie jest fajne… Na razie zabieram się za remont.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy