Home Budowa Kupno działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Kupno działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

4 min czytania
0
0
52
Portal Dla Domu - aranżacja wnętrz, porady, inspiracje

Jednym z pierwszych problemów, przed którym musimy stanąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu jest kupno działki budowlanej. Jest to oczywiście najistotniejszy wybór, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie działki budowlanej.

Stan prawny – konieczne jest zwrócenie uwagi na przeznaczenie działki, sprawdzenie ksiąg wieczystych. Samo przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne, gdy posiadamy jej numer.

Warunki zabudowy i plan miejscowy – plan przestrzennego zagospodarowania jest dokumentem, który określa takie parametry, jak wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu, minimalna odległość od ulicy, maksymalna powierzchnia zabudowy działki czy informacja o tym, co może powstać w okolicy.

Uzbrojenie działki – oprócz informacji o tym, czy w pobliżu przebiega linia energetyczna i gazowa musimy również sprawdzić, czy dostawca zezwala na podłączenie do niej działki.

Topografia działki – działki na stokach są trudniejsze w zagospodarowaniu. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy działka nie znajduje się na terenie osuwiskowym lub zalewowym, co jest potencjalnym zagrożeniem.

Sąsiedztwo działki – oczywiście najbardziej istotne jest to bezpośrednie. Czy w pobliżu nie znajduje się nic, co powoduje wzmożony hałas, na przykład drogi, hurtownie lub linie kolejowe? Trzeba też zastanowić się, czy w dalsze odległości nie znajduje się nic, co będzie powodować przykry zapach.

Dojazd do działki – czy kwestia dojazdu oraz dojścia do działki jest bezproblemowa i nie budzi żadnych wątpliwości? Trzeba zadać sobie pytanie, czy droga zimą jest odśnieżana oraz czy jest własnością prywatną. Oprócz tego zwróćmy też uwagę na bezpieczeństwo dotarcia tam pieszo.

kupno działki budowlanej

Wymiary działki budowlanej

Minimalne wymiary działki budowlanej nie są precyzowane przez żadną ustawę ani kodeks. Plan zagospodarowania przestrzennego może determinować minimalną powierzchnię działki. Budynek na działce należy usytuować w odległości co najmniej 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną – jeśli ściana z oknami lub drzwiami zwrócona jest w stronę tej granicy. Gdy ściana takich otworów nie ma, odległość minimalna wynosi 3 m.

Kupno działki budowlanej jest z pewnością bardzo emocjonującym momentem w życiu. Jest to pierwszy krok do postawienia własnego domu. W pozostałych artykułach możesz dowiedzieć się, jak powinna przebiegać budowa domu oraz ile kosztuje wybudowane domu jednorodzinnego.

  • Ile trwa budowa domu?

    Ile trwa budowa domu?

    Wiedząc, jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego, należy przystąpić do kolejnego kroku…
  • Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego

    Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego?

    Inwestorzy decydujący się na budowę obiektu jednorodzinnego zwykle zastanawiają się, ile k…
Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Klaudia Gamrat
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Kuchnia w stylu loft

Po ostatnim wpisie dotyczącym urządzania salonu w stylu loftowym, czas na omówienie kolejn…