Kupno działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Życie na spokojnych przedmieściach, z dala od gwaru miasta, jest marzeniem wielu ludzi. Piękna okolica nie jest jedynym aspektem, na który musimy patrzeć, przy kupnie działki budowlanej. Jednym z pierwszych problemów, przed którym musimy stanąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu jest właśnie kupno działki budowlanej. To oczywiście najistotniejszy wybór, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie działki budowlanej.

Kupno działki budowlanej – najważniejsze aspekty

Stan prawny

Konieczne jest zwrócenie uwagi na przeznaczenie działki, sprawdzenie ksiąg wieczystych. Samo przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne, gdy posiadamy jej numer. Przed zawarciem aktu notarialnego musimy zgromadzić komplet niezbędnych dokumentów (najczęściej dostarcza je właściciel działki). Najważniejszym z nich jest dowód własności – jeżeli działka posiada założoną księgę wieczystą, dowodem własności będzie aktualny odpis. Kolejnymi dokumentami, które ułatwią nam kupno działki budowlanej są: aktualny wypis i wyrys z ewidencji gruntów (lub mapa do celów prawnych z zaznaczoną działką – można ją uzyskać w składnicach map powiatowych), wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokładne sprawdzenie stanu prawnego przed zakupem działki budowlanej pozwoli nam na uniknięcie późniejszych przykrych niespodzianek.

Uzbrojenie działki

Oprócz informacji o tym, czy w pobliżu przebiega linia energetyczna i gazowa musimy również sprawdzić, czy dostawca zezwala na podłączenie do niej działki. Warto również zawczasu dowiedzieć się, jakie będą koszty przyłączenia działki do poszczególnych sieci. Jeżeli nie ma możliwości przyłączenia do kanalizacji sanitarnej, będziemy zmuszeni do wybudowania zbiornika bezodpływowego (szamba), lub droższej, przydomowej oczyszczalni ścieków. Najgorszą sytuacją jest znaczne oddalenie działki od sieci elektroenergetycznej – przyłączenie do niej mocno podwyższy koszty budowy.

Topografia działki

Działki na stokach są trudniejsze w zagospodarowaniu. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy działka nie znajduje się na terenie osuwiskowym lub zalewowym, co jest potencjalnym zagrożeniem. Zapoznajmy się również z rodzajem gruntu oraz z poziomem wód gruntowych. Kupno działki budowlanej przy wysokim poziomie wód gruntowych staje się czasami nieopłacalne! Najlepiej poprosić w urzędzie gminy lub miasta o odpowiednie mapy geologiczne i hydrogeologiczne. Możemy również wypytać najbliższych sąsiadów.

Sąsiedztwo działki

Oczywiście najbardziej istotne jest to bezpośrednie. Czy w pobliżu nie znajduje się nic, co powoduje wzmożony hałas, na przykład drogi, hurtownie lub linie kolejowe? Trzeba też zastanowić się, czy w dalsze odległości nie znajduje się nic, co będzie powodować przykry zapach. Pamiętajmy również, żeby myśleć przyszłościowo – czy możliwe jest, że w najbliższym czasie wybudują się w naszym sąsiedztwie fabryki, linie kolejowe lub drogi szybkiego ruchu?

Dojazd do działki

Czy kwestia dojazdu oraz dojścia do działki jest bezproblemowa i nie budzi żadnych wątpliwości? Trzeba zadać sobie pytanie, czy zimą droga jest odśnieżana oraz czy jest własnością prywatną. Oprócz tego zwróćmy też uwagę na bezpieczeństwo dotarcia tam pieszo. Pamiętajmy, że przed kupnem działki budowlanej musimy upewnić się, że posiada dostęp do drogi publicznej – w innym przypadku budowa może być niemożliwa.

kupno działki budowlanej

Wymiary działki budowlanej

Minimalne wymiary działki budowlanej nie są precyzowane przez żadną ustawę ani kodeks. Plan zagospodarowania przestrzennego może determinować minimalną powierzchnię działki. Budynek na działce należy usytuować w odległości co najmniej 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną – jeśli ściana z oknami lub drzwiami zwrócona jest w stronę tej granicy. Gdy ściana takich otworów nie ma, odległość minimalna wynosi 3 m.

Kupno działki budowlanej jest z pewnością bardzo emocjonującym momentem w życiu. Jest to pierwszy krok do postawienia własnego domu. W pozostałych artykułach możesz dowiedzieć się, jak powinna przebiegać budowa domu oraz ile kosztuje wybudowane domu jednorodzinnego.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Super, przeczytałam cały co często mi się nie zdarza. My już działkę mamy kupioną teraz sporządzany plan budowlany z firmą JW Budownictwo. Może już w wakacje będziemy uda nam się przeprowadzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy