Jakich potrzebujesz narzędzi do domu? Poradnik majsterkowicza

Majsterkowanie w domu to wyzwanie, z którym od czasu do czasu będziemy musieli się zmierzyć. Dla niektórych to niemiły obowiązek, dla innych czysta rozrywka. Tak czy inaczej, narzędzia do domu, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć, to podstawa – bez nich daleko nie zajdziemy. Czy to przykręcenie śrubki, czy naprawa zlewu – bez odpowiedniego sprzętu się nie obejdzie.

Czy warto oszczędzać na narzędziach do domu?

Przeglądając różne sklepy, posiadające w swojej ofercie narzędzia do domu, zauważymy że różne modele tego samego przyrządu mogą różnić się od siebie ceną o kilkaset procent a nawet i więcej. Czym to jest spowodowane? Tak jak w przypadku każdej innej branży – na cenę przekłada się wiele czynników. Materiał z jakiego wykonane jest narzędzie do domu, to czy posiada gwarancję, jego parametry techniczne. Ale jak się okazuje, nie są to jedyne czynniki. Tak samo jak w przypadku ubrań – płacimy za markę i jakość prezentowaną przez firmę. Niemal identyczne dwa modele mogą się od siebie różnić ceną tylko z powodu naklejki producenta.

Wybierając jednak narzędzia do domu, warto dokładniej przyjrzeć się parametrom naszego przyszłego zakupu, sprawdzić opinie, czy choćby zapytać fachowca. Nie warto oszczędzać na tego typu wydatkach. Kupując wiertarkę chcemy, by służyła nam jak najdłużej – nie jest to przecież mały wydatek. A jak wiadomo nie od dziś, za jakość trzeba płacić. Z drugiej strony uważać trzeba, żeby nie przepłacić. Często takie samo narzędzie, jakie wybraliśmy, znaleźć możemy w wersji tańszej sprawdzając innego producenta lub u innego dystrybutora czy też sprzedawcy (na przykład takiego jak JP-Tech).

Narzędzia do domu - klucze

Jakie narzędzia do domu wybrać?

Udając się do sklepu z narzędziami natkniemy się na naprawdę szeroki wachlarz ofert. Od prostych gwoździ po specjalistyczne elektronarzędzia – jak się w tym wszystkim odnaleźć? Należy przede wszystkim zastanowić się, czego naprawdę potrzebujemy. Jeżeli nasze narzędzia do domu mają służyć nam przede wszystkim do zapobiegania drobnym usterkom, to wystarczy podstawowe wyposażenie standardowej skrzynki z narzędziami. Jeżeli planujemy np. składać meble – dobrze będzie pomyśleć o jakimś elektronarzędziu, które ułatwi sprawę. Natomiast, jeśli Twój własny warsztat jest tym, co Cię interesuje – potrzebować będziesz naprawdę specjalistycznego sprzętu.

Podstawowe narzędzia do domu, jakie pozwolą Ci zacząć przygodę z majsterkowaniem to m. in. miarka, poziomica, wkrętaki (zwykły i krzyżowy), młotek ślusarski, taśma izolacyjna, papiery ścierne, szczypce zaciskowe, klucze płaskie, klucze nastawne, kombinerki, komplet gwoździ. Powyższe – to tylko podstawa. Posłużą nam do zwalczania jakichś drobnych usterek, nie sprawdzą się jednak, jeżeli nasz problem będziesz bardziej specyficzny.

Najlepszą decyzją jest konsekwentne uzupełnianie naszej skrzynki w zależności od potrzeb. Jakie narzędzia do domu wybrać? Takie, jakich potrzebujesz w danym momencie. Zamierzasz malować – zaopatrz się w pędzel, wałek i szpachelkę. Potrzebujesz coś przewiercić – niezbędna będzie wiertarka. Narzędzia nie są zbyt ostre – pomyśl o szlifierce bądź ostrzarce. Z czasem nie będziesz musiał już odwiedzać sklepu z narzędziami za każdym razem, gdy czeka Cię jakieś nowe zadanie – będziesz mógł używać poprzednio zakupionych narzędzi do domu, o ile kupiłeś takie, które są w stanie Ci długo posłużyć.

Narzędzia do domu a warsztat

Narzędzia do domu a domowy warsztat

Jeżeli w planach masz założenie własnego warsztatu domowego, np. stolarskiego, to Twój wybór narzędzi do domu powinien być przede wszystkim nastawiony na Twoje hobby. Są takie narzędzia, których modele są przeznaczone właśnie do specjalistycznych zadań, takich jak stolarstwo. I mowa tu nie tylko o elektronarzędziach, ale również o reszcie wyposażenia, jak np. stół stolarski, na którym będziesz chciał pracować. Narzędzia do domu, jakie polecaliśmy, służyć będą tylko do majsterkowania w domu na podstawowym poziomie. Nie są w stanie zastąpić swoich specjalistycznych odpowiedników, a używanie ich w taki sposób, zniszczy zarówno narzędzia jak i efekt naszej pracy.

Narzędzia do domu są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domostwa. Drobne usterki pojawiają się zawsze, a nasza w tym głowa, żeby nie przekształciły się one w żadne poważne uszkodzenia. Nie czekaj więc i zaopatrz się w skrzynkę z narzędziami, i zacznij majsterkowanie w swoim domu!

Wiesz już, jakie narzędzia do domu potrzebujesz. W naszych kolejnych artykułach dowiesz się m.in.: jakie są rodzaje szlifierek, jak wiercić w płytkach, czy też jak bezpiecznie przeprowadzić skuwanie płytek.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy