Zaopatrując się w narzędzia do domu, warto pomyśleć o takim urządzeniu, jakim jest szlifierka. Jest to urządzenie pozwalające nadać powierzchniom odpowiedni kształt, co nieraz będzie potrzebne podczas domowego remontu. Istnieje jednak szeroka gama wyboru, jeśli chodzi o zakup szlifierki. Trzeba dobrze się zastanowić, czego potrzebujemy, zanim dokonamy zakupu. Poniżej przedstawiamy rodzaje szlifierek oraz radzimy, jak mądrze dokonać zakupu.
Czym jest szlifierka?
Szlifierka to urządzenie, które znajdziemy w warsztatach zarówno specjalistycznych jak i amatorskich. Zaopatruje się w nią wiele majsterkowiczów-hobbystów, ze względu na jej użyteczność i stosunkowo niską cenę, jak na taki rodzaj narzędzia. Rodzajów szlifierek jest wiele i są takie, których zastosowanie będzie bardziej uniwersalne oraz takie, których użycie będzie dość mocno zawężone. Szlifierki ogólnie służą do obrabiania materiałów, które już wcześniej zostały przygotowane przez inne narzędzia. Można powiedzieć, że szlifierka służy do wykończenia i nadania ostatecznego kształtu.
Tak nakreślone zastosowanie brzmi bardzo ogólnie i jak zaraz pokażemy, istnieje wiele poszczególnych prac szlifierskich, w których właśnie sprawdzają się poszczególne rodzaje szlifierek. Istnieje wiele różnych materiałów i powierzchni, a obróbka każdego z nich będzie wymagała innego urządzenia – nie chcemy przecież wyrządzić żadnych uszkodzeń – ani na szlifierce, ani na obrabianym materiale.
Rodzaje szlifierek
Podział szlifierek jest różny, można je dzielić ze względu na wykorzystywaną technologię szlifowania, albo ze względu na ich przeznaczenie. Poniżej omawiamy te rodzaje szlifierek, które są wybierane najczęściej.
Szlifierka oscylacyjna
Szlifierka oscylacyjna to bardzo popularny model. Nadaje się ona idealnie do powierzchni płaskich oraz delikatnie zaokrąglonych (bez wypukleń). Korzysta się z jej najczęściej do obróbki drewna. Wykorzystuje ona ruch wahadłowy sztywnej stopy szlifierskiej, która zapewnia niewielką amplitudę drgań oraz dużą ich częstotliwość. Kupując szlifierkę oscylacyjną warto zwrócić uwagę na: wymiary stopy, liczbę oscylacji na minutę i mimośrodowość. Im większe, tym lepsza szlifierka.
Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa wyróżnia się na tle innych rodzajów szlifierek. Przede wszystkim dlatego, że choć można jej używać do szlifowania, to mimo wszystko częściej spotkamy się z innym jej użyciem. Z szlifierki kątowej korzysta się wtedy, kiedy chcemy przeciąć jakiś twardy materiał, np. metalowe pręty lub beton. Można jej również używać do usuwania rdzy z powierzchni oraz polerowania. Podczas jej zakupu warto zwrócić uwagę na następujące czynniki: średnicę tarczy, moc, maksymalną prędkość bez obciążenia oraz ciężar. Pierwsze trzy czynniki powinny być jak największe, przy jak najmniejszej masie urządzenia.
Szlifierka taśmowa
Rodzaje szlifierek, jakie prezentowaliśmy były przykładami elektronarzędzi. Szlifierka taśmowa to maszyna, którą znajdziemy już w specjalistycznych (chociaż również w niektórych amatorskich) warsztatach. Szlifierki taśmowej używa się do szlifowania naprawdę dużych powierzchni płaskich, głównie tych wykonanych z drewna. Oprócz tego, te urządzenia pozwalają nadać obrabianym powierzchniom odpowiednią grubość. Kupując szlifierkę taśmową specjaliści z JP-Tech radzą, by zwrócić uwagę na długość i szerokość taśmy, jej prędkość przesuwu i zasilanie. Wiele modeli posiada również dodatkowe funkcje, jak na przykład odsysanie pyłu, które zwiększają komfort użytkowania.
Szlifierka mimośrodowa
Szlifierka mimośrodowa jest urządzeniem, które często znajdziemy w warsztatach domowych. Modele te sprawdzają się w szlifowaniu powierzchni płaskich i lekko zakrzywionych. Oprócz tego świetnie nadają się do ścierania starych powłok z farby. Ten rodzaj szlifierki wykorzystuje technologię ruchu wahadłowego (podobnie do oscylacyjnej), ale dodatkowo nakłada na to rotację. Wybierając ten model szlifierki, należy zwrócić uwagę na jej średnicę tarczy, liczbę oscylacji i mimośrodowość – im większe są te parametry, tym efektywniejsze i dokładniejsze szlifowanie.
Szlifierka prosta
Patrząc na inne rodzaje szlifierek zauważymy, że są one dość wyspecjalizowane – szlifierka prosta jest tego przeciwieństwem. Jest to narzędzie bardzo uniwersalne. Użyjemy jej do wygładzania i czyszczenia wielu powierzchni. Możemy nią grawerować, szlifować a nawet wiercić. Chociaż jest niezwykle funkcyjna, to na pewno nie najbardziej efektywna. Ceną za jej uniwersalność jest fakt, że nie wykona ona tak dobrze zadania, jak modele pokrewne. Kupując taką szlifierkę prostą należy zwrócić uwagę na moc, prędkość obrotową bez obciążenia, uchwyt stanowiskowy i wagę.
Szlifierki specjalne
Ostatni przedstawiany przez nas rodzaj szlifierek to ogólna grupa, którą nazwiemy tutaj szlifierki specjalne. Będą to wszystkie urządzenia, które zostały wyprodukowane z myślą o jakiejś specyficznej powierzchni (jak beton lub kamień), albo do jakiegoś konkretnego zadania (jak renowacja). Są one przystosowane do takiej obróbki dzięki swoim parametrom i budowie. Wybierając taką szlifierkę specjalną mamy większą pewność, że urządzenie sprawdzi się do przeznaczonego zadania oraz, że nie zniszczymy narzędzia.
Powyższe to tylko najpopularniejsze rodzaje szlifierek. W sklepach specjalistycznych znajdziecie urządzenia, które wykorzystywać mogą o wiele nowsze technologie, które nie zostały jeszcze spopularyzowane, albo po prostu takie, które kupuje się rzadko, ze względu na ich przeznaczenie. Warto dokonać takiego zakupu rozsądnie i dokładnie zastanowić się, czego potrzebujemy w swoim domowym warsztacie czy choćby skrzynce z narzędziami. Podjęty przez nas wybór ma nam w końcu towarzyszyć w naszej przygodzie z majsterkowaniem jak najdłużej.
Wiesz już, jakie są rodzaje szlifierek. W naszych artykułach dowiesz się również m.in.: jakie są podstawowe narzędzia do domu, jak wiercić w płytkach, czy też jak bezpiecznie przeprowadzić skuwanie płytek.