Home Budowa Skuwanie płytek – jak odpowiednio skuwać płytki na ścianie?

Skuwanie płytek – jak odpowiednio skuwać płytki na ścianie?

7 min czytania
0
0
66
odpowiednie skuwanie płytek

W naszym poprzednim artykule tłumaczyliśmy jak wiercić w płytkach. W poniższym tekście chcielibyśmy przybliżyć Wam sposoby na skuwanie płytek. Odpowiednie wykonanie tej pracy jest bardzo ważne dla przyszłych prac remontowych – położenie nowych płytek wymaga idealnie prostej ściany i podłogi. Jeżeli źle skujemy stare płytki, możemy uszkodzić powierzchnię, przez co przysporzymy sobie dodatkowych kosztów. Jak skuwać płytki w odpowiedni sposób?

Odpowiednie narzędzia do skuwania płytek

Skuwanie płytek można wykonać na dwa sposoby – ręczne lub mechaniczne. Jeżeli nie mamy do dyspozycji specjalnych urządzeń, zdecydujmy się na najprostsze rozwiązanie – młotek i przebijak. Ten sposób jest z pewnością tańszy, jednak skuwanie płytek staje się dłuższym i żmudniejszym procesem. Jeżeli posiadamy odpowiednie narzędzia, lub mamy możliwość ich pożyczenia, zdecydujmy się na młotowiertarkę z funkcją kucia. To rozwiązanie znacznie oszczędzi nasz czas i wysiłek włożony w skuwanie płytek.

narzędzia do skuwanie płytek

Jak skuwać płytki? Skuwanie płytek w pięciu krokach

Skuwanie płytek nie jest trudnym i skomplikowanym procesem – całą pracę możemy podzielić na 5 etapów.

1. Zabezpieczenie powierzchni

Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio zabezpieczyć resztę powierzchni. Jeżeli skuwamy płytki ze ściany, rozłóżmy na podłodze koc oraz folię malarską – spadające kawałki starych płytek mogą uszkodzić powierzchnię podłogi. Najlepiej jest również wynieść jak najwięcej mebli z pomieszczenia. Gdy nie mamy takiej możliwości, zabezpieczmy meble za pomocą folii oraz taśmy. Pamiętajmy, że skuwanie płytek wiąże się z dużą ilością pyłu, dlatego najlepiej wyposażyć się w odpowiednie ubranie robocze, maskę oraz okulary, które ochronią nasze oczy.

2. Rozbicie płytek

Po odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia przystępujemy do rozbicia płytek. Aby jak najmniej uszkodzić ścianę, najlepiej nawiercić otwory we wszystkich płytkach, a dopiero potem rozbijać płytki na drobniejsze części.

3. Skuwanie płytek

Jeżeli stare płytki są już rozbite, przystępujemy do skuwania płytek ze ściany. W wypadku, gdy klej jest słaby, możemy skuwać płytki za pomocą szpachelki – płytki będą praktycznie odpadać same. Jeżeli płytki trzymają się mocno, używamy w tym momencie młotka i przebijaka lub młotowiertarki. Narzędzie ustawiamy równolegle do ściany, aby jak najmniej uszkodzić ścianę.

4. Usuwanie kleju

Po skuciu płytek przystępujemy do oczyszczenia ściany ze starego kleju. Możemy dokonać tego za pomocą młotka i przebijaka, młotowiertarki lub odpowiedniej szlifierki pneumatycznej. Szlifierka jest tutaj oczywiście najlepszym rozwiązaniem – ściany będą precyzyjnie i bezpiecznie oczyszczone.

5. Sprzątanie

Po wykonaniu powyższych kroków, pozostaje nam posprzątanie po pracy. Jeżeli odpowiednio zabezpieczyliśmy podłogę, możemy zebrać największe kawałki gruzu ręcznie, natomiast resztę zawińmy w folię malarską. Pamiętajmy, że gruz należy wyrzucać w odpowiedni sposób – odpady pakujemy do wytrzymałych worków i wywozimy w odpowiednie miejsce wyznaczone przez miasto lub gminę. Za wyrzucanie gruzu do zwykłych śmietników grozi mandat!

skuwanie płytek

Skuwanie płytek – wymiana pojedynczych płytek

Jeżeli chcemy skuć tylko jedną lub kilka płytek, musimy być znacznie bardziej ostrożni przy ich usuwaniu. Za pomocą ostrego noża lub płaskiego śrubokręta usuwamy fugę. Zabieg ten znacznie zmniejszy możliwość pęknięcia pozostałych płytek z powodu wstrząsów. Resztę pracy wykonujemy w podobny sposób jak w wypadku skuwania wszystkich płytek. Pamiętajmy jednak o zwiększeniu uwagi i ostrożności!

Jak widzimy, skuwanie płytek nie jest zbyt trudne – wystarczy odrobina cierpliwości i dokładności. Pamiętajmy, że przed położeniem nowych płytek należy odpowiednio przygotować ścianę! Napiszemy o tym w kolejnym artykule.

W naszych  artykułach dowiesz się również m.in.: jakie są podstawowe narzędzia do domu, czy też jakie są rodzaje szlifierek.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Gruntowe wymienniki ciepła

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się domy energooszczędne. Jest to bezpoś…