Zaopatrując swój domowy warsztat obróbki drewna, staniemy przed poważnym dylematem: wybrać nowe czy też używane maszyny stolarskie. Każda z tych dwóch opcji niesie ze sobą odpowiednie konsekwencje. Podjęty przez nas wybór będzie nam towarzyszyć w naszej pracy przez następne kilka albo nawet kilkanaście lat. Należy zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy i czego oczekujemy od kupowanego sprzętu. Predyspozycje techniczne i cena to jedno, ale co z żywotnością maszyny, która mogła już zostać nadwyrężona podczas jej wcześniejszego użytkowania. Takich dylematów może pojawić się o wiele więcej podczas naszych dywagacji na temat kupowania odpowiedniego osprzętu. Staramy się rozwieść wątpliwości!
Maszyny stolarskie używane – czy tylko do domu?
Oczywiście, w sprzętu do warsztatu stolarskiego zaopatrują się nie tylko posiadacze domowych warsztatów, ale również tych profesjonalnych. Właściciele mniejszych zakładów, które nie są w stanie zaopatrzyć się w najnowocześniejsze modele dostępne na rynku, również często zastanawiają się nad kupnem używanych maszyn stolarskich. Pozwala to zaoszczędzić dużą część naszych finansów, które przeznaczyliśmy na inwestycję własnego komercyjnego warsztatu. Z drugiej strony natomiast, jak się okazuje, używane maszyny stolarskie mogą być przyczyną pieniężnych strat. Takie urządzenia, które kupujemy z niesprawdzonych źródeł lub nawet tych godnych zaufania, nie posiadają już gwarancji jakości, ze względu na swój wcześniejszy “staż”.
Używane maszyny stolarskie, które kupujemy z zamiarem użytkowania ich w ramach naszego komercyjnego warsztatu, mogą okazać się złym wyborem. Nigdy nie możemy być pewni, czy sprzedawca sprzedaje sprzęt w 100% zgodny z jego opisem. Zdarza się, że pierwotni właściciele sprzedają maszyny, które po prostu zaczynają szwankować lub których żywotność dobiega już powoli końca. Oczywiście, nie każda oferta używanej maszyny stolarskiej jest nieprawdziwa i chce wprowadzić potencjalnego kupca w błąd. Problem leży w tym, jak rozróżnić te autentyczne od tych niegodnych zaufania. Jeżeli kupimy taką używaną maszynę stolarską do naszego warsztatu, którego celem jest przynoszenie przychodu, możemy więcej na tym stracić niż zyskać. Nie mówiąc już o wielkopowierzchniowych zakładach, które nie mogą sobie pozwolić na tego rodzaju niepewność odnośnie inwestycji.
Wady i zalety używanych maszyn stolarskich
Wiedząc już, że taki zakup będzie dotyczył raczej tylko hobbystów-majsterkowiczów, aniżeli rzeczywistych właścicieli warsztatów, można teraz rozważyć korzyści, jakie mogą wypłynąć z takiego zakupu. Lub też straty. Taka lista “plusów i minusów” ułatwia często podjęcie jakiejś decyzji i odpowiednio rozważenie alternatyw.
Wśród najbardziej przekonujących zalet używanych maszyn stolarskich wymienia się oczywiście ich cenę. Ze względu na wcześniejszy “staż” tych maszyn, są one tańsze od modeli nowych. Przeglądając jednak oferty nowych maszyn stolarskich, można znaleźć oferty dorównujące cenowo swoim używanym odpowiednikom. Tak na przykład jest w JP-Tech – sklepie, który oferuje nowe modele renomowanych producentów w zaskakująco konkurencyjnych cenach. Wśród kolejnych zalet wymienia się, że używane urządzenia są często jakościowo tak samo dobre jak te, które wyszły świeżo z fabryki. Jak już wspomnieliśmy wyżej, to wszystko tak naprawdę zależy od sprzedawcy – ta zasada nie jest uniwersalna, a często okaże się, że używana maszyna stolarska nie spełni wszystkich naszych oczekiwań, jakie wobec niej stawialiśmy po zapoznaniu się z detalami oferty.
Wady oczywiście to brak gwarancji jakości, jaką zaoferowaliby nam autoryzowani dystrybutorzy, częsty brak adekwatności ceny do zużycia maszyny, oferty, które są niezgodne z rzeczywistością, itd. Wyposażając nasz warsztat, nie powinniśmy być niepewni własnego zakupu. W końcu nie jest to mały wydatek. A jeżeli wybierzemy źle, będziemy musieli męczyć się z tą maszyną przez kolejne lata lub zdecydować się na ponowny zakup.
Podsumowując, używane maszyny stolarskie pozwalają nam tylko pozornie zaoszczędzić część naszych funduszy. W rzeczywistości mogą nas przyprawić o więcej wydatków, stres związany z kupnem u niesprawdzonego sprzedawcy czy też zmarnowany czas spowodowany męczeniem się ze sprzętem, który okazuje się być inny niż oczekiwaliśmy, a nie posiadamy możliwości zwrotu. Lepiej zaopatrzyć się w nową maszyną u autoryzowanych dystrybutorów lub w sprawdzonym sklepie. Może się to okazać nawet oszczędniejsze niż zakup maszyny używanej.