Jaka kostka brukowa będzie najlepsza? Podstawowe informacje

Kostka brukowa od wielu lat jest jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych podczas kładzenia posadzek na zewnątrz. Nic w tym dziwnego – kostka brukowa jest stosunkowo tania, wytrzymała na warunki atmosferyczne oraz charakteryzuje się niezbyt skomplikowanym układaniem. Nie wszyscy jednak wiedzą jaka kostka brukowa będzie najlepsza dla danego celu. Odpowiednio dobrana kostka może służyć nam przez wiele lat! Sprawdźmy więc, jaka kostka brukowa będzie dobra na ścieżki, a jaka na podjazd.

Jaka kostka brukowa?

Na rynku dostępna jest szeroka oferta kostki brukowej. Jaki rodzaj będzie jednak najlepszy? To zależy od miejsca, w którym chcemy położyć ten materiał.

Kostka brukowa na podjazd

Wybierając odpowiednią kostkę brukową na podjazd musimy upewnić się, że będzie ona bardzo odporna na obciążenia. Zdecydujmy się na kostkę o grubości minimum sześciu centymetrów. Kostka brukowa mająca osiem centymetrów grubości świetnie sprawdzi się w miejscach o intensywnym ruchu ciężkich pojazdów. Wybierając kolor kostki na podjazd lub w miejsce narażone na większe zabrudzenia najlepiej zdecydować się na ciemniejsze barwy. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o częste i mozolne mycie kostki brukowej. Ważnym aspektem jest również odpowiednia impregnacja kostki. Na rynku dostępne są kostki już zaimpregnowane, jednak możemy wykonać impregnację samodzielnie. Będziemy potrzebować do tego specjalnego płynu zabezpieczającego. Zabieg ten znacznie zwiększy wytrzymałość i odporność naszej kostki.

Kostka brukowa na ścieżki

Wybierając kostkę brukową na ścieżki możemy spokojnie zdecydować się na kostkę o grubości 3-4 centymetrów. W tym wypadku możemy również dowolnie dobierać kolory oraz wzory. Materiał na ścieżkach nie jest narażony na silne zabrudzenia oraz duże obciążenia, tak więc wybór kostki mamy praktycznie nieograniczony. Pamiętajmy jednak, że duże, układające się we wzory kostki, najlepiej sprawdzą się na dużej przestrzeni, która nie jest zbyt chaotyczna. W ten sposób możemy ciekawie urozmaicić nasz ogród. Dysponując małą powierzchnią zdecydujmy się na małą kostkę w jednym lub maksymalnie dwóch kolorach. Dzięki temu ścieżki będą eleganckie, a położenie kostki stanie się znacznie prostsze (nie będziemy zmuszeni do częstego przycinania kostki).

jaka kostka brukowa do ogrodu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej?

Wybierając kostkę brukową musimy zabrać pod uwagę zarówno wygląd kostki, jej rozmiar, jak i jakość wykonania. Pamiętajmy, że należy wybierać kostkę brukową, która spełnia odpowiednie normy oraz posiada certyfikaty, które to potwierdzają. Normą europejską jest PN-EN 1338. Najlepiej wybierać kostkę od renomowanych producentów, którzy podczas procesu produkcji wielokrotnie testują swoje wyroby w celu zweryfikowania ich wytrzymałości. Wybierając kostkę brukową musimy zdecydować się również na cenę, którą zapłacimy. Droższa kostka brukowa charakteryzuje się zazwyczaj większą jakością wykonania oraz znacznie dłuższą żywotnością. Najlepiej więc zdecydować się na sprawdzonego dostawcę i wydać trochę więcej pieniędzy, niż oszczędzić na zakupie i martwić się w przyszłości o stan naszych ścieżek i podjazdów.

Jak układać kostkę brukową – niezbędne materiały

Zabierając się za układanie kostki brukowej musimy zaopatrzyć się w materiały, które są niezbędnymi elementami każdej ścieżki i podjazdu wykonanego z kostki.

Materiały

Podstawą jest oczywiście sama kostka brukowa, którą wiemy już jak wybierać. Następnie musimy pamiętać o doborze odpowiednich krawężników i cementu, dzięki któremu je osadzimy. Kolejną rzeczą jest odpowiedni rodzaj i ilość podbudowy. Najlepszym materiałem będzie w tym wypadku kruszywo o frakcji około 30-60 mm (żwir, grys, tłuczeń czy żużel). Następnie zaopatrzyć musimy się w odpowiednią ilość piasku, który wysypiemy na podbudowę.

Narzędzia

Kładąc kostkę brukową musimy posiadać odpowiednie narzędzia. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalistyczne narzędzia, wystarczy że zaopatrzymy się w podstawowe przedmioty. Narzędzia, które wystarczą do prawidłowego położenia kostki brukowej to:

  • szpadel,
  • grabie,
  • taczka,
  • ubijak,
  • miara,
  • poziomica,
  • paliki,
  • sznur.

wybór odpowiedniej kostki brukowej

Wiemy już jaka kostka brukowa będzie najlepsza dla naszych celów. W kolejnym artykule dowiecie się, jak układać kostkę brukową, aby nie popełnić błędów i cieszyć się nią przez wiele lat! Jeżeli zastanawiacie się natomiast jak urządzamy ogród, zapraszamy do tej podkategorii.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy