Jak skuwać płytki – skuwanie kafelek. Porady

Planujesz remont w domu? Tłumaczyliśmy już, jak wiercić w płytkach. W poniższym tekście chcielibyśmy przybliżyć Wam sposoby na skuwanie płytek. Odpowiednie wykonanie tej pracy jest bardzo ważne dla przyszłych prac remontowych – położenie nowych płytek wymaga idealnie prostej ściany i podłogi. Jeżeli źle skujemy stare płytki, możemy uszkodzić powierzchnię, przez co przysporzymy sobie dodatkowych kosztów. Jak skuwać płytki w odpowiedni sposób?

Jak skuwać płytki – przebijak do płytek i młotek

Skuwanie płytek można wykonać to na dwa sposoby – ręcznie lub mechanicznie. Jeżeli nie mamy do dyspozycji specjalnych urządzeń, zdecydujmy się na najprostsze rozwiązanie – młotek i przebijak do płytek. Ten sposób jest z pewnością tańszy, jednak skuwanie płytek staje się dłuższym i żmudniejszym procesem. Jeżeli posiadamy odpowiednie narzędzia lub mamy możliwość ich pożyczenia, zdecydujmy się na młotowiertarkę z funkcją kucia. To rozwiązanie znacznie oszczędzi nasz czas i wysiłek włożony w skuwanie płytek.

Skuwanie płytek - przebijak do płytek i młotek

Jak skuwać płytki? Skuwanie płytek w pięciu krokach

Skuwanie płytek nie jest trudnym i skomplikowanym procesem – całą pracę możemy podzielić na 5 etapów.

1. Zabezpieczenie powierzchni

Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio zabezpieczyć resztę powierzchni. Jeżeli skuwamy płytki ze ściany, rozłóżmy na podłodze koc oraz folię malarską – spadające kawałki starych płytek mogą uszkodzić powierzchnię podłogi. Najlepiej jest również wynieść jak najwięcej mebli z pomieszczenia. Gdy nie mamy takiej możliwości, zabezpieczmy meble za pomocą folii oraz taśmy. Pamiętajmy, że skuwanie płytek wiąże się z dużą ilością pyłu, dlatego najlepiej wyposażyć się w odpowiednie ubranie robocze, maskę oraz okulary, które ochronią nasze oczy.

2. Rozbicie płytek

Po odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia przystępujemy do rozbicia płytek. Aby jak najmniej uszkodzić ścianę, najlepiej nawiercić otwory we wszystkich płytkach, a dopiero potem rozbijać płytki na drobniejsze części.

3. Skuwanie płytek

Jeżeli stare płytki są już rozbite, przystępujemy do skuwania płytek ze ściany. Jak skuwać płytki? W wypadku, gdy klej jest słaby, możemy skuwać płytki za pomocą szpachelki – płytki będą praktycznie odpadać same. Jeżeli płytki trzymają się mocno,  młotek i przebijak do płytek lub młotowiertarki są niezbędne. Narzędzie ustawiamy równolegle do ściany, aby jak najmniej uszkodzić ścianę.

4. Usuwanie kleju

Po skuciu płytek przystępujemy do oczyszczenia ściany ze starego kleju. Możemy dokonać tego za pomocą młotka i przebijaka, młotowiertarki lub odpowiedniej szlifierki pneumatycznej. Szlifierka jest tutaj oczywiście najlepszym rozwiązaniem – ściany będą precyzyjnie i bezpiecznie oczyszczone.

5. Sprzątanie

Skuwanie płytek to spory bałagan. Po wykonaniu powyższych kroków, pozostaje nam posprzątanie po pracy. Jeżeli odpowiednio zabezpieczyliśmy podłogę, możemy zebrać największe kawałki gruzu ręcznie, natomiast resztę zawińmy w folię malarską. Pamiętajmy, że gruz należy wyrzucać w odpowiedni sposób – odpady pakujemy do wytrzymałych worków i wywozimy w odpowiednie miejsce wyznaczone przez miasto lub gminę. Za wyrzucanie gruzu do zwykłych śmietników grozi mandat!

Skuwanie płytek ze ściany

Jak skuwać płytki – wymiana pojedynczych płytek

Jeżeli chcemy skuć tylko jedną lub kilka płytek, musimy być znacznie bardziej ostrożni przy ich usuwaniu. Za pomocą ostrego noża lub płaskiego śrubokręta usuwamy fugę. Zabieg ten znacznie zmniejszy możliwość pęknięcia pozostałych płytek z powodu wstrząsów. Resztę pracy wykonujemy w podobny sposób jak w wypadku skuwania wszystkich płytek. Pamiętajmy jednak o zwiększeniu uwagi i ostrożności!

Jak widzimy, skuwanie płytek nie jest zbyt trudne – wystarczy odrobina cierpliwości i dokładności. Pamiętajmy, że przed położeniem nowych płytek należy odpowiednio przygotować ścianę

W naszych  artykułach dowiesz się również m.in.: jakie są podstawowe narzędzia do domu, czy też jakie są rodzaje szlifierek.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy