Home Budowa Jak wiercić w płytkach? Sposoby i porady

Jak wiercić w płytkach? Sposoby i porady

8 min czytania
0
0
72
wiercenie w kafelkach - jak wiercić?

Niemal w każdej łazience i kuchni znajdują się płytki ceramiczne. Są one doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu chronimy ściany przed wilgocią i silnymi zabrudzeniami. W naszym artykule o urządzaniu łazienki pisaliśmy między innymi o miejscach do przechowywania. Co jednak zrobić, gdy chcemy powiesić szafkę, półkę lub zwykły wieszak na ścianie pokrytej płytkami ceramicznymi? Często wybieramy w tym celu dwustronne taśmy montażowe, jednak stosuje się je wyłącznie przy małych obciążeniach. Wiele osób boi się, że przy wierceniu w płytkach ceramicznych, kafelki pękną lub nawet odlecą od ściany. W poniższym artykule dowiesz się, jak wiercić w płytkach, aby nie uszkodzić płytek.

Wiercenie w płytkach – odpowiednie narzędzia

Aby odpowiednio wywiercić otwór w płytkach ceramicznych, należy zaopatrzyć się w wiertarkę udarową. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym etapie wiercenia nie włączamy udaru, który może uszkodzić płytki! Udar włączamy dopiero po przewierceniu płytki i dojściu do “gołej” ściany.

Wiertła dobrej jakości to podstawa. Do wiercenia w płytkach ceramicznych idealnie sprawdzą się specjalne wiertła do płytek szkliwionych (wiertła łopatkowe). Wiertło do szkła zakończone jest płaskim ostrzem w kształcie łopatki, które chroni od wyszczerbień w otworze, który wywiercamy. Jeżeli nie posiadamy takiego wiertła, możemy zastąpić je wiertłem do metalu.

wiercenie w płytkach

Wiercenie w kafelkach – krok po kroku

Przygotowanie do wiercenia

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest zaznaczenie ołówkiem lub pisakiem punktów, w których chcemy wywiercić otwory. Pamiętajmy, że musimy to wykonać niezwykle dokładnie – jeżeli chcemy założyć szafkę lub półkę, bez poziomicy się nie obędzie! Zastanówmy się w jakim miejscu chcemy wywiercić otwory i zmierzmy wszystko precyzyjnie (odległość od otworów, wysokość itp.).

Kolejnym krokiem jest bardzo delikatne i ostrożne zaznaczenie punktakiem miejsc, w których będziemy wiercić. Ta czynność zapobiega ślizganiu się wiertła na powierzchni płytek. Jeżeli pominiemy ten etap, możemy niechcący zarysować płytki lub nawet spowodować pęknięcie!

Na koniec przygotowań, należy dobrać odpowiednią średnicę wiertła do otworu – kołki, które montujemy w łazience mają najczęściej średnicę 6mm. Pamiętajmy jednak, że jest to zależne od przedmiotów, które chcemy na nich powiesić! Im rzeczy są cięższe, tym grubsze śruby i kołki musimy wkręcić w ścianę.

Jak wiercić w płytkach – rozpoczynamy wiercenie

Po dokładnym wyznaczeniu punktów, w których zamierzamy wywiercić otwory, przykładamy do nich wiertarkę i powoli zwiększamy obroty. Przypominamy, że na typ etapie udar musi być wyłączony! W innym wypadku wibracje mogą uszkodzić płytkę.

Jeżeli udało nam się przewiercić kafelek i dotarliśmy do betonu, zmieńmy wiertło na twardsze i włączmy udar. W ten sposób znacznie ułatwimy sobie pracę i zmniejszymy ścieranie wiertła. Przy wierceniu warto podkleić pod wywiercany otwór kopertę, do której będzie zlatywać pył.

Gdy wywierciliśmy otwór o odpowiedniej głębokości, możemy przystąpić do ostatniego etapu – wbicia kołka rozporowego. W tym celu należy dokładnie oczyścić otwór z resztek pyłu (najlepiej za pomocą odkurzacza) i włożyć kołek. Często bywa tak, że musimy delikatnie dobić go młotkiem. Pamiętajmy, że jeżeli kołek nie wchodzi, oznacza to, że otwór jest za mały i należy go ostrożnie rozwiercić.

wiercenie w płytkach ceramicznych - jak wiercić?

Praktyczne porady – jak wiercić w płytkach by ich nie uszkodzić?

  • Przy wierceniu w szczególnie twardym gresie, najlepiej wykorzystać wiertło z diamentową koronką. W takim wypadku nie należy używać udaru, które może uszkodzić końcówkę wiertła. Pamiętajmy, że po kilku minutach pracy z takim wiertłem, trzeba schłodzić wiertło w wodzie, aby zapobiec jego zniszczeniu.
  • Jeżeli chcemy wywiercić dosyć duży otwór, należy stopniowo zwiększać średnicę wiertła. Zaczynamy od cienkich wierteł, którymi przewiercimy się przez płytkę i kolejno zmieniamy wiertło na szersze. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pęknięcia płytki czy ściany.
  • Najlepiej unikać wiercenia w narożnikach płytek – są one najbardziej narażone na pęknięcia. Jeżeli jednak jesteśmy do tego zmuszeni, stopniowo rozwiercajmy otwór w taki sposób, jak podaliśmy powyżej.
  • Udar w wiertarce włączamy wyłącznie wtedy, gdy wiercimy w twardym materiale – betonie, pełnej cegle czy też slikacie. W materiałach takich jak płyty gipsowe, wiórowe czy drewno nie poleca się używania udaru (możemy uszkodzić materiał).
Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jak optycznie powiększyć pokój? Porady i inspiracje urządzenia

W naszych poprzednich artykułach pisaliśmy o urządzaniu małych pomieszczeń. Jeden z nich d…