Wiercenie w kafelkach – bezpieczne sposoby i porady

Niemal w każdej łazience i kuchni znajdują się kafelki ceramiczne. Są one doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu chronimy ściany przed wilgocią i silnymi zabrudzeniami. W naszym artykule o urządzaniu łazienki pisaliśmy między innymi o miejscach do przechowywania. Co jednak zrobić, gdy chcemy powiesić szafkę, półkę lub zwykły wieszak na ścianie pokrytej płytkami ceramicznymi? Często wybieramy w tym celu dwustronne taśmy montażowe, jednak stosuje się je wyłącznie przy małych obciążeniach. Wiele osób boi się, że wiercenie w płytkach ceramicznych spowoduje, że kafelki pękną lub nawet odlecą od ściany. W poniższym artykule dowiesz się, jak wiercić w płytkach, aby nie uszkodzić płytek. Wiercenie w płytkach nie będzie już dla Ciebie problemem – przekonaj się sam!

Wiercenie w kafelkach – odpowiednie narzędzia

Zastanawiasz się, czym wiercić w płytkach? Jeżeli chcesz, aby wiercenie w płytkach przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo, przede wszystkim musisz wybrać odpowiednią wiertarkę. Aby odpowiednio wywiercić otwór w płytkach ceramicznych, należy zaopatrzyć się w wiertarkę udarową, najlepiej taką, która posiada możliwość regulacji prędkości obrotów. W ten sposób będziemy mogli precyzyjnie i bezpiecznie wywiercić otwór. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym etapie wiercenia nie włączamy udaru, który może uszkodzić płytki! Udar włączamy dopiero po przewierceniu płytki i dojściu do “gołej” ściany.

Wiercenie w kafelkach – jakie wiertło do płytek?

Wiertła dobrej jakości to podstawa. Do wiercenia w płytkach ceramicznych idealnie sprawdzą się specjalne wiertła do płytek szkliwionych (wiertła łopatkowe). Wiertło do szkła zakończone jest płaskim ostrzem w kształcie łopatki, które chroni od wyszczerbień w otworze, który wywiercamy. Wiercenie w kafelkach możemy również wykonać za pomocą wierteł diamentowych lub węglikowych. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, dlatego świetnie nadadzą się do wiercenia w płytkach gresowych, które są znacznie twardsze. Wiertła tego typu są oczywiście droższe, jednak przy odpowiednim użytkowaniu mogą służyć przez długi czas. Jeżeli nie posiadamy takich wierteł, możemy zastąpić je wiertłem do metalu. Pamiętajmy, że bez względu na rodzaj narzędzi, wiercenie w płytkach należy wykonywać ostrożnie i delikatnie! Nieostrożne wiercenie w płytkach może spowodować ich uszkodzenie. Wiemy już, jakie wiertło do płytek będzie najlepsze – przypomnijmy, do wyboru mamy wiertła:

  • łopatkowe – do płytek szkliwionych;
  • diamentowe – zarówno do płytek szkliwionych, jak i gresowych;
  • węglikowe – do wiercenia w płytkach gresowych;
  • do metalu – najtańsze, musimy przy nich zachować dużą ostrożność.

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednie wiertła, możemy przystąpić do samego procesu wiercenia – zaczynamy!

Jakie wiertło do płytek?

Wiercenie w kafelkach – krok po kroku

Przygotowanie do wiercenia

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest zaznaczenie ołówkiem lub pisakiem punktów, w których chcemy wywiercić otwory. Pamiętajmy, że musimy to wykonać niezwykle dokładnie – jeżeli chcemy założyć szafkę lub półkę, bez poziomicy się nie obędzie! Zastanówmy się, w jakim miejscu chcemy wywiercić otwory i zmierzmy wszystko precyzyjnie (odległość od otworów, wysokość itp.).

Kolejnym krokiem jest bardzo delikatne i ostrożne zaznaczenie punktakiem miejsc, w których będziemy wiercić. Ta czynność zapobiega ślizganiu się wiertła po powierzchni płytek. Jeżeli pominiemy ten etap, możemy niechcący zarysować płytki lub nawet spowodować pęknięcie!

Na koniec przygotowań należy dobrać odpowiednią średnicę wiertła do otworu – kołki, które montujemy w łazience mają najczęściej średnicę 6 mm. Pamiętajmy jednak, że jest to zależne od przedmiotów, które chcemy na nich powiesić! Im rzeczy są cięższe, tym grubsze śruby i kołki musimy wkręcić w ścianę. Aby zachować porządek i zaoszczędzić sobie późniejszy czas na sprzątanie, warto podkleić pod wywiercanym otworem mały kartonik, do którego będzie zlatywać pył. 

Jak wiercić w płytkach – rozpoczynamy wiercenie

Wiercenie w kafelkach – krok 1

Po dokładnym wyznaczeniu punktów, w których zamierzamy wywiercić otwory, przykładamy do nich wiertarkę i powoli zwiększamy obroty. Przypominamy, że na typ etapie udar musi być wyłączony! W innym wypadku wibracje mogą uszkodzić płytkę.

Wiercenie w kafelkach – krok 2

Jeżeli udało nam się przewiercić kafelek i dotarliśmy do betonu, zmieńmy wiertło na twardsze i włączmy udar. W ten sposób znacznie ułatwimy sobie pracę i zmniejszymy ścieranie wiertła. Przy wierceniu warto podkleić pod wywiercany otwór kopertę, do której będzie zlatywać pył.

Wiercenie w kafelkach – ostatni krok

Gdy wywierciliśmy otwór o odpowiedniej głębokości, możemy przystąpić do ostatniego etapu – wbicia kołka rozporowego. W tym celu należy dokładnie oczyścić otwór z resztek pyłu (najlepiej za pomocą odkurzacza) i włożyć kołek. Często bywa tak, że musimy delikatnie dobić go młotkiem. Pamiętajmy, że jeżeli kołek nie wchodzi, oznacza to, że otwór jest za mały i należy go ostrożnie rozwiercić. Nie wbijajmy kołka na siłę – może się zaklinować i przy próbie jego wyciągania możemy uszkodzić płytkę.

Wiercenie w płytkach - jak wiercić w płytkach?

Wiercenie w płytkach gresowych

Płytki gresowe charakteryzują się znacznie większą twardością niż klasyczne płytki ceramiczne. Jeżeli mamy do czynienia ze szkliwionymi płytkami gresowymi, musimy wiedzieć, że wiercenie w kafelkach tego typu jest znacznie trudniejsze. Do wiercenia najlepiej użyć kilku wierteł. Na początek, aby przewiercić się przez warstwę szkliwioną, użyjmy wiertła łopatkowego. Następnie wymieńmy je na wiertło diamentowe. Na koniec, do wywiercenia otworu w ścianie, możemy użyć wiertła węglikowego. W ten sposób znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo uszkodzenia płytki. Wiercenie w kafelkach gresowych wymaga wiertarki o większej mocy, dlatego nie polecamy używać do tego celu małych wiertarek akumulatorowych. Oczywiście, jeżeli posiadamy odpowiednie doświadczenie, możemy używać wyłącznie jednego wiertła – np. węglikowego, dzięki czemu oszczędzimy czas na zmianie wierteł.

Praktyczne porady – jak wiercić w płytkach i ich nie uszkodzić?

  • Przy wierceniu w szczególnie twardym gresie, najlepiej wykorzystać wiertło z diamentową koronką. W takim wypadku nie należy używać udaru, które może uszkodzić końcówkę wiertła. Pamiętajmy, że po kilku minutach pracy z takim wiertłem, trzeba schłodzić wiertło w wodzie, aby zapobiec jego zniszczeniu.
  • Jeżeli chcemy wywiercić dosyć duży otwór, należy stopniowo zwiększać średnicę wiertła. Zaczynamy od cienkich wierteł, którymi przewiercimy się przez płytkę i kolejno zmieniamy wiertło na szersze. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pęknięcia płytki czy ściany.
  • Najlepiej unikać wiercenia w narożnikach płytek – są one najbardziej narażone na pęknięcia. Jeżeli jednak jesteśmy do tego zmuszeni, stopniowo rozwiercajmy otwór w taki sposób, jak podaliśmy powyżej.
  • Udar w wiertarce włączamy wyłącznie wtedy, gdy wiercimy w twardym materiale – betonie, pełnej cegle czy też slikacie. W materiałach takich jak płyty gipsowe, wiórowe czy drewno nie poleca się używania udaru (możemy uszkodzić materiał).

Mamy nadzieję, że wiercenie w kafelkach nie będzie już dla Ciebie problemem!

W naszych  artykułach dowiesz się również m.in.: jakie są podstawowe narzędzia do domu, jakie są rodzaje szlifierek, czy też jak bezpiecznie przeprowadzić skuwanie płytek.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Są w sprzedaży specjalne wiertła do ceramiki. Wierciłem takimi w gresie w czasie remontu i nie było żadnych problemów. Jedynie co trzeba uważać z obrotami, bo można zrobić płytce kuku 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy