Ściana z cegły – aranżacje

Ściana z cegły – aranżacje z niej to idealne rozwiązanie, gdy chcemy urządzić mieszkanie w stylu loft. Surowa cegła nadaje pomieszczeniom szczególnego, industrialnego charakteru. Cegła, ze względu na swój charakterystyczny kolor, niezwykle silnie przykuwa uwagę. W poniższym artykule zamieszczamy kilka podpowiedzi dotyczących ceglanych ścian w mieszkaniu.

Ściana z cegły

Aranżacje lubią odważne elementy! Cegła jest uniwersalnym materiałem, którego możemy użyć przy aranżacji wnętrz w różnych stylach – od wiejskiego domu po industrialne studio. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością ceglanych ścian. Nadmiar widocznej cegły może spowodować wizualne pomniejszenie pokoju! Jeżeli mamy więc do dyspozycji małe pomieszczenia, lepiej użyć jedynie małych akcentów, na przykład ceglanych pasów. Wielką zaletą ceglanych ścian jest to, że nie muszą być one perfekcyjnie proste i czyste. Właśnie te naturalne przebarwienia i nierówna faktura cegły nadaje wnętrzu specyficzny charakter. Jeżeli myślisz o aranżacji swojego mieszkania w stylu loft, przeczytaj nasz artykuł o siedmiu podstawowych zasadach, których powinno się trzymać gdy urządza się wnętrza industrialne!

Ściana z cegły - aranżacje ścian

Prawdziwa ściana z cegły – aranżacje

Jeżeli mieszkasz w starej kamienicy lub w wiekowym domu, masz szczęście! Ściany twojego wnętrza niemal na pewno zbudowane są z cegły. By do niej dojść należy na początku skuć tynk. Jest to proces niezwykle pracochłonny, jednak końcowy efekt jest tego wart! Jeżeli samodzielnie usuwasz tynk ze ściany, musisz wykonywać to niezwykle ostrożnie i dokładnie. Bez odpowiednich narzędzi możesz uszkodzić cegły i drastycznie pogorszyć wyniki swojej pracy. Po zrzuceniu całego tynku należy oczyścić powierzchnię ściany z pyłu. Najlepiej wykonać to za pomocą drucianej szczotki i namydlonej, wilgotnej szmatki. Końcowym etapem jest odpowiednie zabezpieczenie ceglanej ściany. W tym celu pomaluj ją odpowiednim preparatem impregnującym.

Płytki imitujące ścianę z cegły

W wypadku, gdy nasze mieszkanie jest względnie nowe, prawdopodobnie ściany są zbudowane z betonu komórkowego. Nic straconego! Jeżeli marzysz o ceglanej ścianie, masz do wyboru dwie opcje.

Cegła na ścianie w salonie - aranżacje ścian

Płytki wycinane z cegieł

Na rynku oferowane są płytki, które wycinane są z lica starych cegieł. Jeżeli zależy nam otrzymaniu prawdziwego “starego” efektu, jest to idealne rozwiązanie. Takie płytki otrzymuje się poprzez maszynowe wycinanie plastrów cegieł z rozbiórki. Taka metoda pozwala na zachowanie nieregularnej faktury i barwy cegły. Płytki cięte z cegieł mają grubość około 2 centymetrów, dzięki czemu uzyskujemy niemal identyczny efekt głębi jak na prawdziwych ceglanych ścianach. Płytki tego typu są dosyć ciężkie, dlatego jeżeli montujesz je sam, najlepiej zaopatrz się w silny i szybkoschnący klej. Po przyklejeniu wszystkich płytek, należy uzupełnić fugi, które można wypełnić klejem, z którego korzystałeś.

Płytki cegłopodobne

Ostatnim, najłatwiejszym rozwiązaniem jest dekoracja ściany płytkami cegłopodobnymi. Jest to zarówno najprostsze jak i najtańsze wyjście. Należy jednak pamiętać, że jest to wyłącznie imitacja cegły i efekt nie będzie tak dobry jak przy poprzednich rozwiązaniach. Płytki cegłopodobne oferowane na polskim rynku mają niezwykle wiele typów i odcieni – możemy znaleźć płytki zarówno w szarych jak i ceglanych kolorach. Takie płytki są niezwykle proste i szybkie w montażu, ponieważ są o wiele lżejsze od płytek ciętych z cegieł.

Styl industrialny - ściana z cegły aranżacje

Ściana z cegły – aranżacje w stylu loft

Ceglana ściana jest idealnym elementem wystroju mieszkania w stylu loft. W zależności od mebli, których użyjemy przy wystroju wnętrza z ceglaną ścianą, możemy uzyskać wspaniały rustykalny efekt lub loftowy styl.

Wiecie już, dlaczego ściana z cegły dobrze sprawdza się w mieszkaniach w stylu loft. W naszych kolejnych artykułach dowiecie się m.in.: jak urządzić salon w stylu loft, jak wygląda kuchnia loft, sypialnia w stylu loft, czy też poznacie podstawowe informacje o wnętrzach industrialnych.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy