Jak szpachlować ściany samemu – krok po kroku

Proces aranżacji wnętrz domu wymaga niezwykłego zaangażowania. Nawet, jeżeli chodzi o taki element, jak ściany. Wiele osób zastanawia się, jak szpachlować ściany? Jest to proces, który przygotowuje ściany do pomalowania na wybrane kolory lub do nałożenia tapety. Czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak prawidłowo szpachlować ściany? Jest to wiedza, którą nie znajduje się w posiadaniu wszystkich zainteresowanych osób.

Jak szpachlować ściany – przygotowanie

Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć, się jak szpachlować ściany, musi się do tego najpierw w odpowiedni sposób przygotować. W tym wypadku nigdy nie można iść „na żywioł”, ponieważ efekt na pewno nie będzie taki, jak jest oczekiwany.

Jak szpachlować? Przy pomocy odpowiednich akcesoriów, które trzeba mieć pod ręką. Na liście tzw.”przydasi” powinny znaleźć się:

  • szpachla i paca,
  • wiadro (najlepiej takie 10L lub może być większa pojemność),
  • wiertarka z mieszadłem (zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę),
  • masa szpachlowa,
  • pędzel do gruntowania,
  • środek gruntujący.

Szpachlowanie połączone jest z gładzeniem, ale tym razem wysiłki zostaną skupione w całości na tej pierwszej czynności. No to jak się szpachluje ściany?

A jeśli nie masz ochoty tego wykonywać – zobacz ciekawe aranżacje cegły w domu.

Jak szpachlować ściany – podłoże

Jak szpachlować ściany, jeżeli podłoże nie zostało w odpowiedni sposób przygotowane? Nie można tego wykonać. W pierwszej kolejności na ścianie (niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z nowym lub starym budynkiem), należy ustalić gdzie „pobiegną” przewody elektryczne. Należy wyznaczyć dla nich odpowiednie miejsce. W następnym kroku należy usunąć (jeżeli takie faktycznie się znajdują) wszystkie elementy ze ścian, m.in. gwoździe, gniazdka elektryczne, itd. Nowe budynki takich elementów nie posiadają, dlatego można pomyśleć o gruntowaniu ścian. Jest to kolejny element, którego nie można pomijać. Dopiero potem będzie można zastanawiać się, jak prawidłowo szpachlować ściany.

Jak się szpachluje ściany – gruntowanie

Podłoże musi zostać zagruntowane. Bez tego nie można myśleć, o tym jak się szpachluje ściany. To do tego będzie potrzebny środek gruntujący. Dostępny jest on w różnych pojemnikach. Specjaliści polecają zakupienie takiego środka, który ma odpowiednio szerokie wyjście. Dzięki temu będzie można go nabierać bezpośrednio. Jeżeli tak nie będzie, środek gruntujący należy przełożyć do wiaderka lub do innego pojemnika, który będzie ułatwiał jego nabieranie. Gruntowanie wykonuje się w taki sam sposób jak malowanie. Środek gruntujący należy nałożyć w sporej ilości na ścianę. Wszystko zostało przygotowane, to teraz czas na to, aby odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – jak szpachlować ściany?

Jak prawidłowo szpachlować ściany?

Jak się szpachluje ściany krok po kroku?

Jak się szpachluje ściany? Przy użyciu odpowiednio dobranej masy szpachlowej. To ona w pierwszej kolejności pomaga uzupełnić ubytki w ścianach. Przed nałożeniem, masa powinna zostać urobiona. Należy jej tyle wykonać, ile będzie potrzebne oraz tyle, aby cały towar faktycznie zużyć. Zawsze (!) należy czytać instrukcję załączoną przez producenta, aby wyrobić prawidłowo dobrą masę.

Wykorzystaj tę technikę i zrób dekoracyjne ściany na klatce schodowej: https://dladomu.com.pl/co-polozyc-na-sciane-na-klatce-schodowej/

Jak prawidłowo szpachlować ściany? Jak już było wspomniane, w pierwszej kolejności należy rozpocząć od ubytków. W tym muszą zostać pochowane w masie szpachlowej wszystkie puszki od elektryki. Kolejny krok to zabezpieczenie narożników. Warto wykorzystać do tego narożniki aluminiowe, które pomogą zabezpieczyć wskazane miejsca przed obtłuczeniami, a do tego pomogą wyrównać powierzchnię. W następnym kroku, masa szpachlowa powinna zostać nałożona na pozostałą powierzchnię, szeroką pacę. Szpachlowanie należy rozpocząć od rogów ścian. Od samej góry, aby móc piąć się do góry. Nadmiar szpachli na ścianie należy zdjąć, aby całość została wygładzona. Zaprawa szpachlowa nie może mieć więcej, jak 2mm. Wygładzenie musi odbywać się do wewnątrz. W ten sposób należy wykonać szpachlowanie w całym pomieszczeniu.

Jeżeli ktoś zastanawia się, jak się szpachluje ściany, musi wiedzieć, że nie jest to trudna czynność. Wymaga ona jednak skupienia, a także niezwykłej dokładności.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy