Budownictwo pasywne jest obecnie bardzo ekskluzywne. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest pasywny dom, często mylony z domem energooszczędnym. Aby rozróżniać te stwierdzenia wystarczy wiedzieć, że każdy dom pasywny jest energooszczędny, ale nie każdy energooszczędny jest pasywny.
Podstawowe informacje o budownictwie pasywnym
Budowa domu pasywnego polega na stworzeniu budynku, który będzie pozyskiwał energię z zewnątrz i jednocześnie ograniczał uciekanie ciepła. Domy pasywne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, bo zaledwie 15 kW/m2/rok. Pozostałe potrzeby zaspokajane są przez pasywne źródła energii, czyli np. promienie słoneczne, odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej. Nie trzeba również w nich instalować osobnego systemu grzewczego. Oznacza to, że do prawidłowego działania i zapewniania komfortu nie potrzebują energii konwencjonalnej. Dobrze wykonane i zaizolowane będą w stanie zapewnić komfortowe warunki do mieszkania. Innowacyjne podejście do oszczędzania energii naprawdę się opłaca, ponieważ comiesięczne rachunki będą naprawdę niewielkie. Eksploatacja takiego domu będzie pod wieloma względami korzystna, choć na początku na całą inwestycję trzeba będzie wydać całkiem sporo.
Gdzie można zbudować dom pasywny?
Niestety, ale budynek pasywny nie może powstać wszędzie, gdzie tego chcemy. Działka powinna być niezacieniona, a także musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię, aby możliwe było ulokowanie domu w kierunku południowym. Idealnym rozwiązaniem będzie, gdy nowoczesne domy pasywne zostanie od północy osłonięty wzgórzem lub drzewami.
Projekt domu pasywnego
Duże znaczenie ma projekt bryły domu pasywnego. Powinna ona być zwarta i bardzo prosta, bez balkonów. Dzięki temu uda się zminimalizować występowanie jakichkolwiek przerw izolacyjnych. Istotne znaczenie ma także właściwe rozplanowanie pomieszczeń. Łazienki, sauny czy też inne pomieszczenia sanitarno-higieniczne powinny znajdować się w pewnym oddaleniu od przegród zewnętrznych, ponieważ wymagają najwięcej ciepła. W ten sam sposób działa garaż. Należy zdecydować, czy będzie znajdować się on w bryle czy będzie osobnym budynkiem. Dzięki temu można będzie w wyraźny sposób zminimalizować straty ciepła.
Oprócz tego bardzo ważnym elementem pasywnego domu są okna. Powinny powodować najmniejsze możliwe straty ciepła i jednocześnie pozyskiwać energię. Trzeba pamiętać o tym, że w dni niesłoneczne właśnie przez okna mogą występować poważne straty ciepła, dlatego należy wyposażyć je w osłony, które temu zapobiegną.
Z czego buduje się domy pasywne?
Podstawą jest, aby domy pasywne były szczelne i ciepłe, dlatego wykonuje się w nich wysokiej jakości izolację termiczną ścian pozwalająca na wyeliminowanie mostów termalnych. Należy do tego użyć najlepszej jakości materiałów budowlanych. Budową domu pasywnego powinna zająć się profesjonalna ekipa budowlana mająca w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Dzięki temu uda się zbudować absolutnie szczelną konstrukcję, która będzie przyjemna do mieszkania i tania w utrzymaniu.
Koszt budowy domu – na jaki wydatek trzeba się przygotować?
W porównaniu do tradycyjnego budownictwa, trzeba liczyć się z 12-20% wyższymi kosztami budowy domu pasywnego. Choć koszty inwestycji będą wyższe, to szybko się zwrócą, ponieważ eksploatacja takiego domu jest naprawdę tania. Oszczędność energii może wynosić nawet 80%. Warto również zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne i środowiskowe. Dom pasywny pozwala na realną poprawę jakości życia, dzięki zastępowaniu węgla alternatywnymi źródłami energii. Ma to korzystny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz nieco więcej. Dom pasywny co to jest, jak się go buduje i jakie koszty wiążą się z całą inwestycją?