Eko dom – zamieszkaj w nim!

Coraz więcej osób chce zmienić styl życia, dbać o zdrowie i otaczające środowisko. Nikogo więc nie dziwi, że popularność ekologicznych domów z każdym rokiem wzrasta. Jest to obecnie najlepsza alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. W poniższym artykule dowiesz się, jak stworzyć eko dom, który będzie energooszczędny.

Eko dom – podstawy

Kluczem do sukcesu w przypadku budowania domu ekologicznego jest stworzenie odpowiedniego projektu, który będzie uwzględniał kwestie ochrony środowiska. Jednocześnie będzie to budynek tani w utrzymaniu. Najważniejsze jest prawidłowe usytuowanie domu ekologicznego na działce. Musi docierać do nich jak najwięcej energii słonecznej. Do budowy takich domów wykorzystuje się przede wszystkim naturalne surowce, czyli np. drewno. Pozwala ono zachować w budynku zdrowy mikroklimat i reguluje poziom wilgotności. Do innych popularnych materiałów stosowanych w budownictwie ekologicznym należą również słoma, trzcina oraz wypalana cegła o niskiej emisyjności związków chemicznych.

Źródła energii w ekologicznym domu

Ogrzewanie domu stanowi 70% wszystkich kosztów wydawanych na jego utrzymanie. Należy wprowadzić do ekologicznego budynku takie rozwiązanie, które będzie tanie w eksploatacji. Najczęściej wybierane są kolektory słoneczne, które podłącza się do pomp ciepła zasilanych powietrzem lub wodą. Tworząc taki system, można cieszyć się z taniego ogrzewania domu i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej, korzystając w większości z naturalnych źródeł energii. Jedynie niewielkie koszty trzeba będzie ponosić za energię elektryczną, która potrzebna jest do zasilania pompy ciepła oraz kolektorów.

W ekologicznym domu warto zastosować energooszczędne oświetlenie LED, które daje bardzo dużo światła, a jednocześnie jest bardzo trwałe.

Eko dom - panele fotowoltaiczne

 

Eko dom – systemy odzyskiwania wody

Każda osoba zainteresowana ekologicznymi kwestiami ma świadomość, że jeżeli nie będziemy szanowali wody, w pewnym momencie może jej zabraknąć, szczególnie, że coraz częściej pory letnie są bardzo suche. Dlatego w ekologicznym domu bardzo często umieszcza się systemy odzyskiwania wody, które pozwalają na gromadzenie i odzyskiwanie deszczówki. Oczywiście taka woda nie nadaje się do spożywania, ale można ją wykorzystać do prania, prac porządkowych, a także podlewania roślin w ogrodzie.

O czym należy pamiętać, projektując eko dom?

Podstawą podczas projektowania i budowy ekologicznego domu jest doświadczenie. Dlatego zatrudnij profesjonalną ekipę, która zajmuje się na co dzień ekologicznymi technologiami i wie, w jaki sposób należy je wdrażać. Dzięki temu, że wykorzysta się źródła naturalne w efektywny sposób, można będzie cieszyć się z tego, że dom nie pobierze dużej ilości energii z tradycyjnych płatnych źródeł. Jego utrzymanie stanie się wtedy mniej kosztowne i bardziej ekonomiczne. Jak widzimy, budowa domu energooszczędnego nie jest taka skomplikowana!

Ekologiczny dom - roślinność

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy