Czujnik i detektor gazu. Czy warto je posiadać w swoim domu?

Gaz, który się zaczyna ulatniać jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Ponad to, znacznie zwiększa ryzyko wybuchu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie czujnika gazu i zakup detektora.

Czujnik gazu

W domach i mieszkaniach przynajmniej raz w roku powinien być przeprowadzany przegląd instalacji gazowej. Oprócz tego warto mieć czujnik gazu, aby czuć się bezpieczniej.

Czujnik gazu ostrzega mieszkańców w momencie, kiedy stężenie gazu przekracza dozwoloną normę. Dźwięk jest na tyle głośny, abyśmy nie mogli go przeoczyć.

Warto zakupić czujnik gazu do mieszkań/domów, w których znajduje się piec gazowy, kuchenka gazowa lub inne tego typu sprzęty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czujniku gazu?

Na rynku są różnego rodzaju czujniki gazu. Warto wrócić uwagę na kilka rzeczy.

Pierwsza kwestia to rodzaj zasilenia. Wyróżniamy czujnik gazu na baterie, którego zaletą będzie nieustanne działanie, nawet bez dostępu do energii elektrycznej. Jedyne o czym musimy pamiętać to regularne wymienianie baterii. Kolejną propozycją jest elektryczny czujnik gazu, który podłącza się do prądu. W tym przypadku czujnik nie będzie działać, kiedy nie będzie dostępu do energii elektrycznej.

Możemy też zdecydować się na czujnik gazu elektryczno-bateryjny. To najlepsze wyjście, bo urządzenie działa nieustannie. W przypadku przerwy w dostarczeniu prądu czujnik działa na baterie.

Kolejna kwestia to głośność alarmu. Powinien być na tyle głośny, abyśmy go usłyszeli nawet podczas snu.

Ostatnia rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to funkcja wyłączenia alarmu. Czasem się zdarza, że czujnik fałszywie odczyta stężenie gazu i zacznie alarmować. Niektóre czujniki posiadają przycisk, dzięki któremu możemy wyłączyć alarm. Jeśli ponownie czujnik wykryje zbyt wysokie stężenie gazu uruchomi się alarm.

Detektor gazu dla instalatora

Instalator, który sprawdza pomiary w naszych mieszkaniach posiada urządzenie zwane detektorem gazu. Z pomocą tego przyrządu można momentalnie wykryć nieszczelności i wszelkie nieprawidłowości.

Detektor gazu ziemnego

Czujnik gazu ziemnego to bardzo ważne urządzenie, które diagnozuje wycieki gazów. Aby pomiar był miarodajny sprzęt powinien mieć następujące parametry: próg czułości 50-100 ppm, regulacja czułości i wskaźnika optycznego, automatyczne przeprowadzanie testu sensora po włączeniu oraz skalę głośności – im większe stężenie gazu tym głośniejszy dźwięk.

Czujniki gazu i detektory są bardzo istotnymi sprzętami i bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo. W każdym mieszkaniu lub domu, w którym znajdują się urządzenia gazowe powinien być czujnik gazu, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie i mogli w porę zareagować w przypadku usterki. Na zakup urządzeń warto zdecydować się u sprawdzonej firmy. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki czujnik kupić to najlepiej jest spytać się pracowników firmy, którzy pomogą dokonać nam wyboru.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy