Malowanie płytek – jak pomalować płytki, żeby odświeżyć ich wygląd?

Niekiedy jesteśmy zainteresowani zmianą wnętrza. W niektórych pomieszczeniach zarówno na ścianach, jak i na podłodze znajdują się płytki – ich wymiana jest jednak dość kosztowna. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się zatem malowanie glazury i terakoty. Od czego powinniśmy rozpocząć malowanie płytek? Jaka farba będzie najbardziej optymalna? W jaki sposób przygotować podłoże? Jak pomalować płytki krok po kroku? O czym powinniśmy pamiętać malując płytki w wilgotnych pomieszczeniach? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Od czego powinniśmy rozpocząć malowanie płytek?

Wiele osób zastanawia się, jak pomalować płytki. Zależy nam bowiem na tym, aby farba miała odpowiednią wytrzymałość – unikniemy w ten sposób konieczności remontu w najbliższym czasie. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wcześniej zastanowić się, od czego zacząć cały ten proces.

Kluczowe może okazać się zastosowanie specjalistycznych środków. Jest to związane ze specyfiką powierzchni, a także ze stosunkowo trudnymi warunkami, które panują w tego typu pomieszczeniach. O ile w przypadku farbowania ściany produkt wnika w pory tynku, co stanowi trwałe powiązanie z podłożem, tak już podłoże ceramiczne reaguje nieco inaczej. Jest ono bowiem zwarte i szczelne, dlatego też farba nie wniknie głęboko w strukturę. Dodatkowo każdorazowo należy uwzględnić specyficzne warunki, które panują w pomieszczeniach, gdzie znajdują się płytki. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że farby muszą być odporne na wilgoć i wodę, a także na na uszkodzenia mechaniczne i detergenty.

Malowanie płytek – jaka farba będzie odpowiednia?

Malowanie płytek zakończy się powodzeniem, o ile wybierzemy odpowiednią farbę. Przede wszystkim poszukiwania powinniśmy rozpocząć od produktów, które zalecane są w przypadku ceramicznych podłoży. Nierozsądne jest kupowanie produktów przeznaczonych do ceramiki. Dość częstą praktyką jest zakup dwóch farb – jedna do malowania płytek ściennych, a druga do tych podłogowych. Jest to istotne, ze względu na różną intensywność eksploatowania, jak i również odmienne zagrożenia. Jak pomalować płytki, aby nasza praca nie skończyła się fiaskiem? Otóż powinniśmy oczekiwać doskonałej przyczepności do podłoża. Dodatkowo wybierajmy produkty, które są odporne na wilgoć, szorowanie, wodę, plamy. Zastanówmy się również nad rodzajem wykończenia powłoki – do wyboru mamy zarówno farby matowe, jak i połyskujące się. Te pierwsze prezentują się niezwykle elegancko, jednocześnie umożliwiają wyeksponowanie wybranego przez nas wzoru płytek. Ceramika świecąca pozytywnie wpływa na optyczny odbiór pomieszczenia- zauważalne jest wizualne powiększenie.

Czy malowanie płytek jest trudne? Jak pomalować płytki w domu?

W jaki sposób przygotować podłoże?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju remont wykonujemy, w każdym przypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zanim jednak do tego dojdziemy, warto wcześniej wynieść wyposażenie, dzięki czemu przeprowadzenie poszczególnych czynności będzie mniej problematyczne. Malowanie płytek powinno być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem powierzchni – w tym celu warto wykorzystać specjalne detergenty i gąbki.

Nie zapomnijmy o fugach – one także powinny być uwzględnione. Na początku mycie fug zaczynamy od usunięcia pleśni – ją usuńmy za pomocą specjalistycznych produktów. Na końcu płuczemy podłoże odpowiednią ilością wody. Kolejny etap polega na wykonaniu niezbędnych prac naprawczych. W tym celu uzupełnijmy pęknięcia i ubytki specjalną masą – jest to gwarancja osiągnięcia satysfakcjonującego efektu estetycznego, jednocześnie zabezpieczymy ścianę i podłogę przed wnikaniem wilgoci. Nadmiar masy należy odpowiednio zeszlifować, dzięki czemu powierzchnia będzie wyrównana.

Jeśli temat budowy nie jest Ci obcy, polecamy zapoznać się z naszymi artykułami o tym:

Jak pomalować płytki krok po kroku?

Jak pomalować płytki? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które są zainteresowane zmianą aranżacji danego wnętrza. Zanim sięgniemy po odpowiednie narzędzie, w pierwszej kolejności warto dokładnie zaplanować wszelkie etapy prac. Wątpliwości mogą pojawić się w przypadku kiedy chcemy uskutecznić malowanie fug. Pamiętajmy, aby stopniowo nakładać farbę. Zacznijmy od spoin, przechodząc do kafelek. Robiąc to w odwrotnej kolejności moglibyśmy spowodować nieestetyczne nierówności. Jeśli chcemy, aby fugi były w innym kolorze, wówczas na początku pomalujmy płytki, a po całkowitym wyschnięciu przejdźmy do fug- warto wykorzystać taśmę.

Malowanie płytek powinno opierać się na powolnych ruchach, centymetr po centymetrze, z góry na dół. Do malowania przydatny okaże się pędzel – dzięki niemu jesteśmy w stanie dość łatwo pokryć farbą wszelkie zagłębienia i miejsca, które na pozór wydają się trudniej dostępne.

Pół godziny po zakończeniu malowania możemy zacząć zrywanie taśm malarskich. Róbmy to w delikatny sposób, aby uniknąć odprysków. Jeśli zrobimy to zbyt późno, wówczas farba zaschnie na taśmie, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia powłoki.

Jak pomalowac płytki w kuchni i łazience?

Malowanie płytek w wilgotnych pomieszczeniach – o czym powinniśmy pamiętać?

  1. Malowanie płytek z reguły odbywa się w wilgotnych pomieszczeniach. Dlatego też warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią nam wykonywanie tego typu czynności. Kluczowe informacje na temat malowania znaleźć możemy na opakowaniu farby. Warto kierować się tamtejszymi wskazówkami.
  2. W poszczególnych pomieszczeniach muszą panować odpowiednie warunki – wilgotność od 70 do 80%, natomiast temperatura od 23 do 29 stopni Celsjusza. Dzięki temu szybkość wysychania będzie optymalna, jednocześnie parametry wytrzymałościowe będą w pełni satysfakcjonujące.
  3. Przed nałożeniem farby powierzchnię powinniśmy zabezpieczyć za pośrednictwem gruntu przeznaczonego do podłoża ceramicznego. Jest on gwarancją odpowiedniej chropowatości, co prowadzi do tego, że powłoka malarska osiąga odpowiednią przyczepność do podłoża. Miejmy na uwadze, że utwardzenie się powłoki malarskiej może zająć stosunkowo dużo czasu, dlatego też ważna jest doza cierpliwości. Na optymalną odporność mechaniczną możemy liczyć już po kilku dniach od nałożenia warstw.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy