Home Wnętrza Łazienka Domowe sposoby na mycie fug

Domowe sposoby na mycie fug

5 min czytania
0
0
132
Domowe sposoby na mycie fug

Czyszczenie fug to czynność, która nie należy do najprzyjemniejszych, szczególnie, gdy są one wyjątkowo zabrudzone. Istnieją jednak sposoby, jak szybko przywrócić im atrakcyjny wygląd.

Brud, który gromadzi się w fugach w połączeniu z wodą staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Wysoka wilgotność panująca w kuchni i łazience sprawia, że fugi po pewnym czasie użytkowania nie wyglądają już zbyt atrakcyjnie. Regularne mycie fug pomoże utrzymać właściwą higienę w pomieszczeniach. Warto jednak robić to przy użyciu domowych sposobów.

Szczotka do czyszczenia fug

Miejsca między płytkami są trudno dostępne, dlatego zwykle wybieramy ostre narzędzia, aby pozbyć się zgromadzonych tam zabrudzeń. Jest to jednak bardzo ryzykowne rozwiązanie, ponieważ może uszkodzić strukturę fugi, a także powierzchnię kafli. Dlatego pod żadnym pozorem do czyszczenia fug nie należy używać drucików, noży, a także innych ostrych narzędzi. Najlepiej użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub gąbkę kuchenną i bawełnianą szmatkę.

mycie fug w łazience

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Zastanawiasz się, jak wyczyścić fugi w łazience przy użyciu domowych sposobów? Podpowiadamy, które rozwiązania są najbardziej skuteczne.

  • Roztwór z octu i sody oczyszczonej

Najbardziej skuteczną metodą czyszczenia fug jest zastosowanie roztworu z wody, octu i sody oczyszczonej. Mieszanka ta skutecznie poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, czyli na przykład osadami z rdzy, kamienia czy tłuszczu. Aby czyszczenie fug sodą przebiegło w skuteczny sposób, należy użyć 100 ml octu, 100 ml wody oraz opakowanie sody. Przygotowane roztwór należy rozprowadzić na fugi i pozostawić na 40 minut. Po tym czasie roztwór należy zmyć wodą.

  • Woda z płynem do WC

Skorzystaj z detergentu do WC zawierającego chlor. Łącząc go z wodą uzyskasz roztwór, który pomoże usunąć zabrudzenia z fug. Proporcja powinna być 0.5 l detergentu na 0.5 l wody. Płyn należy nanieść na fugi przy użyciu szczoteczki do zębów i szorować przestrzenie energicznymi ruchami.

  • Sok z cytryny

Sok z cytryny nadaje się bardzo dobrze do czyszczenia jasnych fug. Należy nanieść go na powierzchnię i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie należy zmyć podłogę wilgotną ścierką.  Sok z cytryny pomoże usunąć zabrudzenia powstające w wyniku działa rdzy, kamienia oraz kurz.

  • Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia pomoże usunąć tłusty nalot, kamień oraz rdzę z fug. Wystarczy, że fugi zostaną posypane cienką warstwą proszku do pieczenia i pozostawione na 30 minut, a po zmyciu ich wodą będą prezentowały się w niezwykle atrakcyjny sposób.

  • Pasta do zębów

Pastą do zębów naniesioną na szczoteczkę do zębów pozwoli skutecznie wyczyścić wszystkie fugi. Należy pocierającymi ruchami nanieść pastę na fugi i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie należy podłogę zmyć wodą. Metoda ta pozwoli na skuteczne odświeżenie fug.

czyszczenie fug w łazience

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jakich potrzebujesz narzędzi do domu? Poradnik majsterkowicza

Majsterkowanie w domu to wyzwanie, z którym od czasu do czasu będziemy musieli się zmierzy…