Minimalistyczna łazienka – porady i inspiracje

W naszym poprzednim artykule skupiliśmy się na ogólnych zasadach urządzania łazienki. W tej chwili chcielibyśmy skupić się na jednym stylu. Minimalizm cieszy się od lat dużą popularnością. Spowodowane jest to niezwykłą funkcjonalnością tego stylu. Dodatkowo, w pomieszczeniach minimalistycznych bardzo łatwo utrzymuje się porządek. Minimalizm kojarzy się z prostą i pełną elegancji aranżacją. W poniższym artykule skupimy się na tym, jak powinna wyglądać minimalistyczna łazienka i na co zwrócić uwagę przy jej aranżacji.

Łazienka minimalistyczna – dlaczego warto?

Każda łazienka powinna być nieskazitelnie czysta. Tylko wtedy możemy w pełni się zrelaksować i czuć się w niej komfortowo. Właśnie dlatego warto zdecydować się na łazienkę minimalistyczną. Ze względu na proste kształty mebli i ograniczenie dekoracji do minimum, utrzymanie czystości w takiej łazience nie jest zbytnio wymagające. Łazienka minimalistyczna charakteryzuje się idealnym oświetleniem oraz dużą przestrzenią. Za pomocą kilku zabiegów, które optycznie powiększą naszą łazienkę, nawet w mniejszych pomieszczeniach możemy cieszyć się minimalistycznym stylem.

minimalistyczna łazienka aranżacja

Minimalistyczna łazienka – ściany

W łazience minimalistycznej dominuje przeważnie jeden lub dwa kolory. Do wyboru mamy kilka podstawowych kolorów ścian, które wyznaczą nam w późniejszym etapie aranżacji kolory mebli. Ściany w minimalistycznej łazience mogą więc być w odcieniach bieli, szarości i beżu. Jeżeli mamy do dyspozycji dużą łazienkę z dostępem do naturalnego światła, możemy również zdecydować się na czerń (raczej tylko pojedyncze ściany lub pasy np. pod prysznicem). Ściany w łazience minimalistycznej mogą być pokryte surowym betonem lub pomalowane odpowiednią farbą lateksową. Decydując się na płytki ścienne, wybierzmy te z gładką fakturą i prostymi wzorami.

Łazienka minimalistyczna – podłogi

Wybierając podłogę do minimalistycznej łazienki, najlepiej zdecydować się na wielkoformatowe płytki imitujące cement, beton architektoniczny, marmur lub drewno (płytki drewnopodobne ocieplą surowy styl łazienki). W większych łazienkach możemy zdecydować się na beton polerowany, który jest niezwykle prosty do czyszczenia (brak trudnych do umycia fug). Pamiętajmy, aby materiał, który wybierzemy na podłogę miał stonowany kolor i posiadał gładką fakturę.

minimalistyczna łazienka inspiracje

Minimalistyczna łazienka – wyposażenie

Wybierając meble i urządzenia do łazienki musimy pamiętać o ich możliwie najprostszej konstrukcji. Jednak to nie jedyna zasada. Wszystkie meble muszą współgrać zarówno ze sobą nawzajem, jak i ze ścianami i podłogą w łazience. Najbardziej popularnymi meblami do łazienki minimalistycznej są te o geometrycznych kształtach. Materiał powinien być sam w sobie dekoracją – wybierzmy więc meble, które są oryginalnie zaprojektowane. Najlepiej prezentują się w takich łazienkach meble i urządzenia łazienkowe bez uchwytów (ewentualnie mogą być to uchwyty listwowe, frezowane lub posiadające system tip-on). Wybierając miski WC, najlepiej zdecydować się na model podwieszany, który optycznie powiększy łazienkę. Najlepiej sprawdzają się również szafki wiszące z lustrem, które również dają ten sam efekt co podwieszana miska WC. Kabina prysznicowa w minimalistycznej łazience powinna być w całości wykonana ze szkła i posiadać deszczownicę. Dzięki temu uzyskamy efekt otwartej przestrzeni.

Odpowiednie oświetlenie

Ze względu na niemal całkowity brak dekoracji w łazience minimalistycznej, aby ocieplić to pomieszczenie musimy idealnie dobrać oświetlenie. Na suficie najlepiej sprawdzą się punktowe lampy LED, natomiast przy meblach możemy zamontować listwy ledowe.

Jak widzimy, łazienka minimalistyczna nie jest trudna w aranżacji. Należy pamiętać, że trzeba ograniczyć liczbę dekoracji do minimum, a najlepiej będzie, gdy to same meble i ściany będą dekoracją.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy