Jakie kwiaty do sypialni wybrać? Zdrowy sen jest najważniejszy!

W poprzednim artykule przedstawialiśmy kwiaty doniczkowe do salonu. Tym razem przyjrzymy się innemu pomieszczeniu – sypialni. Urządzając sypialnię musimy pamiętać, aby umieścić w niej odpowiednie rośliny. Jakie kwiaty do sypialni wybrać aby cieszyć się zdrowym i spokojnym snem? Przedstawiamy najzdrowsze kwiaty do sypialni, które są zarówno piękne, jak i pożyteczne!

Jakie kwiaty do sypialni? Podstawowe informacje

Wybierając kwiaty do sypialni należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, najlepiej wybierać takie gatunki, które mają odwróconą fotosyntezę – przez noc pobierają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Po drugie, warto zaopatrzyć naszą sypialnię w rośliny, które eliminują szkodliwe substancje i walczą z rozwojem pleśni. Ostatnią zasadą jest odpowiednia aranżacja – nie powinniśmy umieszczać dużych kwiatów w mniejszych pomieszczeniach. Wybierajmy również kwiaty do sypialni o słabym zapachu, które nie będą przeszkadzały w śnie. Dzięki temu nie będziemy również ryzykować możliwością wystąpienia reakcji alergicznych. Jakie kwiaty do sypialni wybrać? Przyjrzyjmy się poszczególnym gatunkom.

Aloes zwyczajny – Aloe vera

Jest to bylina, która pochodzi z terenów Afryki oraz Azji Mniejszej. Posiada szarozielone liście i rośnie na wysokość do 80 centymetrów. Liście aloesu zwyczajnego składają się z 94% z wody. Roślina charakteryzuje się odwróconą fotosyntezą, a więc w nocy pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen. Dodatkowo nawilża powietrze. Ze względu na swój wygląd, dobrze komponuje się w pomieszczeniach w nowoczesnym stylu. Aloes najlepiej umieścić na parapecie, ponieważ najlepiej rośnie na nasłonecznionym stanowisku. Pamiętajmy, że aloes nie lubi zbyt częstego i dużego podlewania. Zimą jeszcze bardziej ograniczamy podlewanie aloesu i uważamy na niską temperaturę (mały przymrozek może spowodować całkowite zamarcie tej rośliny). Jeżeli zastanawiasz się jakie kwiaty do sypialni będą najlepsze, na pewno musisz pomyśleć o aloesie!

aloes - najzdrowsze kwiaty do sypialni

Dracena wonna – Dracaena fragrans

Istnieje wiele odmian draceny wonnej, które różnią się od siebie wyglądem. Ten gatunek jest najbardziej zdrowotny ze wszystkich uprawianych dracen. Największą ozdobą tej rośliny są piękne liście, które rosną na czubku sztywnego pędu. Dracena wonna osiąga około 50-80 centymetrów wysokości. Kolor i wzory na liściach są zależne od odmiany. Jeżeli chcesz wybrać najzdrowsze kwiaty do sypialni, warto pomyśleć o kupnie draceny wonnej. Ta roślina oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji takich jak formaldehyd, benzen, czy też trichloroetylen. Pamiętajmy, że dracena wonna nie powinna być wystawiana na bezpośrednie słońce. Lepiej ustawiać ją w większych pomieszczeniach, gdzie nie przytłoczy otoczenia.

rośliny oczyszczające powietrze do sypialni

Skrzydłokwiat – Spathiphyllum

Jest to rodzaj roślin, w skład którego wchodzi 49 gatunków. Charakteryzuje się bardzo długim kwitnieniem, przez co świetnie sprawdza się jako dekoracja wnętrz. Kwiaty tej rośliny są białe i posiadają delikatny i przyjemny zapach. Niektóre gatunki skrzydłokwiatu dorastają nawet do 180 centymetrów wysokości. Szeroki zakres wysokości (od 30 do 180 cm) powoduje, że możemy dobrać odpowiedni gatunek do wielkości naszego pomieszczenia. Skrzydłokwiaty posiadają zdolność oczyszczania powietrza, dlatego zastanawiając się jakie kwiaty do sypialni wybrać, warto pomyśleć o wyborze tej rośliny. Skrzydłokwiat pochłania niebezpieczne związki, takie jak: benzen, formaldehyd, ksylen, tlenek węgla oraz trichloroetylen. Roślina ta pasuje do wielu stylów dekoratorskich, przez co jest uniwersalną ozdobą wnętrz. Dodatkową zaletą skrzydłokwiatu jest nawilżanie powietrza.

kwiaty do sypialni

Figowiec sprężysty – Ficus elastica (fikus)

Roślina pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Inodochin i Malezji. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa. Posiada duże, skórzaste liście o ciemnozielonej barwie. Istnieją również gatunki o różnokolorowych liściach. Fikus potrzebuje dużo miejsca, ponieważ rośnie bardzo szybko. Umieszamy tę roślinę w przestronnych pokojach. Jeżeli chcesz kupić najzdrowsze kwiaty do sypialni, warto zdecydować się na figowca sprężystego. Roślina, podobnie jak skrzydłokwiat i dracena wonna pochłania niebezpieczne związki z powietrza (takie jak formaldehyd). Fikus preferuje stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie również w ciemniejszych pokojach. Figowiec sprężysty nie wymaga zbyt dużo wody, jednak należy pamiętać o regularnym przesadzaniu tej rośliny do większych doniczek (rośnie dosyć szybko).

figowiec sprężysty

Jakie kwiaty do sypialni będą najlepsze?

Poza wyżej opisanymi gatunkami, najzdrowsze kwiaty do sypialni to również storczyk dendrobium, szeflera drzewkowata, grudnik, nefrolepis, bluszcz pospolity, falenopsis, kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny. Jak widzimy, na pytanie “jakie kwiaty do sypialni wybrać” mamy wiele odpowiedzi. Dzięki temu możemy dobrać takie rośliny, które zarówno są pożyteczne, jak i wpadają nam w gust.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy