Jak rozświetlić pomieszczenia domowe

Jedną z najczęściej słyszanych uwag odnośnie zaplanowania i wykonania budowy domu jest to, że pomieszczenia nawet zdawałoby się bogato urządzonych domostw kuleją pod względem wizualnym, a to za sprawą braku dobrego doświetlenia. Rzecz w tym, że to nie zawsze kwestia samego natężenia promieni słonecznych bądź rozlokowania lamp i innego rodzaju źródeł światła. Owszem, te elementy są bardzo istotne, ale zdarza się, że niekiedy wykorzystuje się po prostu zbyt ciemne, ciężkie elementy ozdobne lub dekoracje, które samą swoją obecnością sprawiają wrażenie dziwnego, nieatrakcyjnego dla ogółu społeczeństwa półmroku. Dlatego też w dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią właściwego rozświetlenia wnętrza domu lub mieszkania!

Natężenie światła słonecznego

Jak wspomnieliśmy na wstępie, aby właściwie rozświetlić pomieszczania domowe, niezależnie od ich finalnego przeznaczenia lub zagospodarowania, niezbędne w pierwszym rzędzie jest właściwe natężenie światła słonecznego. Jest to nie tylko najzdrowsze, najbardziej naturalne źródło światła, działające kojąco na nasz organizm i pomagające właściwie regulować rytm dnia i nocy, ale również jedno z najsilniejszych. Fachowcy w dziedzinie oświetlenia potwierdzają, że aby doświetlić dane pomieszczenie, pozbawione promieni słonecznych, tak efektywnie, jak robi to centralny obiekt naszego układu słonecznego, trzeba naprawdę kosztownych i awaryjnych żarówek bardzo sporej mocy. Nic zatem dziwnego, że najłatwiej rozświetlić pomieszczenia w domu, po prostu inwestując we właściwe, spore okna – i co równie istotne – odpowiednio zaprojektowane i zlokalizowane okna, również w kontekście położenia geograficznego domu lub mieszkania.

 

Odpowiedni dobór lamp i żarówek

Nie mniej istotne jest jednak wykorzystanie odpowiednich lamp, kinkietów i oczywiście samych żarówek. Na tym polu zawsze musi dojść do swoistego kompromisu pomiędzy kwestią wydajności danego sztucznego źródła światła, jego rodzajem, a także podstawowymi zasadami energooszczędności. Mówiąc wprost, nie ma co przesadzać i instalować w każdym pokoju identycznych, potężnych żarówek – w salonie z reguły nie potrzebujemy przecież tak dojmująco mocnego światła, jak w pracowni. Podobnie sypialnia będzie z reguły oświetlona w nieco mniej intensywny sposób, niż na przykład łazienka. Warto tu z jednej strony nieco eksperymentować i wypytać o zdanie domowników, a z drugiej strony równie dobrym pomysłem jest oprzeć się na gotowych wzorcach projektowych, przygotowanych w tym zakresie przez fachowców i opublikowanych między innymi w prasie specjalistycznej lub w internecie.

Elementy wystroju

Trzecie, nie mniej ważne zagadnienie to oczywiście wykorzystanie właściwych elementów wystroju wewnętrznego, gdyż te, jak wskazaliśmy, nawet z najrozsądniej doświetlonego źródłem naturalnym i źródłami sztucznymi miejsca, mogą zrobić ponurą lokalizację, ujmując jej sporo uroku i piękna. Przyglądając się dostępnej ofercie rynkowej, między innymi na sklepie Bonami, zauważymy sporo ciekawych elementów wystroju domu i mieszkania, które nie tylko wydatnie go upiększają, ale sprawiają również, że pomieszczenia będą prawdziwie rozświetlone. Mowa tu między innymi o rozwiązaniach, jakimi są tapety i naklejki, gdyż to właśnie wyłożenie przestrzeni piękną, koncentrującą światło tapetą, jest niemal gwarancją, że wizualnie będzie to miejsce wspaniale doświetlone!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy