Urządzanie salonu – jak urządzić salon, aby czuć się w nim odprężonym?

Pokój dzienny to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Urządzanie salonu jest więc bardzo ważne – dobra aranżacja skutkować będzie tym, że w pokoju będzie się miło i przyjemnie przebywać. Jak udekorować salon, aby był zarówno funkcjonalny, jak i przytulny? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, dzięki którym urządzanie salonu nie będzie problemem!

Dostępna przestrzeń

Pamiętaj, że najważniejszym aspektem salonu jaki musisz zabrać pod uwagę, jest jego wielkość. Inaczej urządzimy duży, otwarty pokój dzienny, a inaczej mały salonik. Co ciekawe, obszerny salon nie zawsze oznacza prostszą aranżację.

Jak urządzić salon?

Urządzenie dużego salonu

Aby duży pokój dzienny stał się ciepłym i przytulnym miejscem, należy odpowiednio dobrać kolory i meble. Idealnie sprawdzą się w takim miejscu ceglane ściany w naturalnym kolorze, drewniane podłogi i miękkie dywany. W dużych salonach wybierajmy takie barwy, które optycznie zmniejszą pomieszczenie przez co stanie się ono bardziej przytulne. Meble do dużego salonu muszą być odpowiednio duże, aby pokój dzienny był harmonijnie urządzony. Jeżeli Twój dom posiada taką konstrukcję, która wydaje Ci się zbyt otwarta, podziel przestrzeń na mniejsze sektory. Możesz tego dokonać przy pomocy szerokich regałów, które będą spełniać funkcję ścianki.

Aranżacja małego pokoju dziennego

W małych salonach należy oczywiście działać odwrotnie. Wybierając kolory, najlepiej zdecydować się na jasne barwy, które optycznie powiększają pomieszczenie. Jeżeli jesteś osobą, która bez problemu utrzymuje porządek, dobrym wyborem będzie drewniana podłoga pomalowana na biało. Najlepiej umieszczać w małych salonach wąskie i wysokie meble. Zrezygnujmy lepiej z jakichkolwiek dodatkowych dekoracji i wybierzmy takie meble, które będą same w sobie ozdobą.

Ciekawe pomysły na urządzanie salonu

Oświetlenie

Odpowiedni dobór lamp jest jednym z elementów, który doprowadzi do urządzenia pięknego i przytulnego salonu. W dzisiejszych czasach na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta lamp, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. W wyborze oświetlenia również musisz zabrać pod uwagę rozmiar salonu i jego kształt. Specjaliści podkreślają, że lampy umieszczone w odpowiednich miejscach potrafią optycznie powiększyć pokój. Pamiętajmy, że w salonie muszą znajdować się głównie lampy dające ciepłe światło. Badania wykazują, że przy takim świetle człowiek szybciej się relaksuje i odpręża. Bielsze światło możemy użyć przy lampce do czytania. W salonie im więcej oświetlenia tym lepiej – dzięki dużym możliwościom możemy odpowiednio aranżować pokój w zależności od sytuacji. Współcześnie coraz bardziej popularne stają się listwy LED, które są schowane przy suficie, za meblami itp. W ten sposób świetnie eksponujemy salon i zawarte w nich urządzenia.

Poznaj zasady urządzania salonu!

Rośliny do salonu

Niezwykle ważnym elementem każdego salonu jest roślinność. Tutaj również musisz zabrać pod uwagę dostępną przestrzeń. W większych salonach ze spokojem możemy umieścić duże i wysokie rośliny, które uatrakcyjnią nasz pokój. Najlepiej wybierać takie kwiaty, które nie posiadają zbyt mocnego zapachu, który może przeszkadzać w relaksie. Zielone rośliny w salonie pomagają w odprężeniu i uspokojeniu. Duże kwiaty możemy umieszczać w ozdobnych donicach na podłodze, natomiast mniejsze na parapetach. Możemy również pomyśleć o umieszczeniu bluszczu na girlandzie. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, pamiętajmy żeby wybierać takie kwiaty, które nie są zbyt wymagające.

urządzanie salonu - jak udekorować salon?

Jak widzimy, urządzanie salonu nie jest zbyt trudne. Trzymając się kilku zasad możemy stworzyć niesamowite miejsce, w którym przyjemnie będzie spędzać czas. Zapraszamy do lektury innych artykułów, w których skupiliśmy się na poszczególnych elementach salonu – kwiaty do salonu, salon w stylu loft i wiele innych.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Bardzo fajne i inspirujące zdjęcia. Polecam też odwiedzić stronę Complete Home – i zakładkę z realizacjami – jest tam kilka bardzo fajnych pomysłów na ładny salon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy