Stół do małej kuchni – jaki najlepiej wybrać?

Mała kuchnia kojarzy się często z problematyczną aranżacją. Aby wszystkie potrzebne rzeczy zmieściły się w tym pomieszczeniu, musimy rozsądnie dobierać umeblowanie. W tym artykule postaramy się Wam doradzić jaki stół do małej kuchni wybrać, aby dobrze komponował się z resztą pokoju.

Stół do małej kuchni

Na rynku dostępna jest szeroka oferta stołów do kuchni. Nie wszystkie jednak będą odpowiednie do małych pomieszczeń. Zastanawiając się jaki stół do kuchni będzie najlepszy, musimy zabrać pod uwagę rozmiar i kształt pomieszczenia oraz resztę umeblowania. Jaki stół do małej kuchni będzie więc najlepszy? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom.

Okrągły stół do małej kuchni

Znacznie lepszym rozwiązaniem w małej kuchni będzie stół okrągły niż kwadratowy. Dzięki takiej konstrukcji mamy więcej miejsca do siedzenia i nie musimy bać się o często bolesne spotkanie z kantem blatu. To rozwiązanie sprawdza się jednak w kuchniach kwadratowych – w wąskich pomieszczeniach okrągły stół nie będzie tak funkcjonalny.

okrągły stół do małej kuchni

Stół wysuwany

Stół wysuwa się spod blatu kuchennego i może spełniać dwie funkcje – służy zarówno do przygotowywania, jak i spożywania posiłków. Aby zjeść śniadania czy obiad, wystarczy dosunąć do wysuniętego stołu hokery lub krzesła. To rozwiązanie polecamy osobom, które najczęściej spożywają posiłki w pojedynkę lub w parze. Ze względu na małe wymiary, przy większej ilości osób jedzenie stałoby się po prostu mało komfortowe. Stół wysuwany należy zaplanować podczas projektowania kuchni. Próba późniejszego zainstalowania takiego stołu może być bardzo kosztowna lub nawet niemożliwa (kupno całego umeblowania). Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że gdy stół jest wsunięty pod blat kuchenny, zupełnie nie zajmuje miejsca.

Sprawdź jak elegancko naryć do stołu: https://dladomu.com.pl/nakrycie-do-stolu-eleganckie-tradycyjne-czy-boho/

Stół do małej kuchni – wersja składana

Dzięki możliwości jego złożenia, nie musimy martwić się o miejsce, gdy przyjdą do nas goście. Stoły tego typu dostępne są w dwóch podstawowych wersjach. Jedna posiada dodatkowy opuszczany blat, który jest umieszczony na zawiasach. Gdy potrzebujemy więcej miejsca przy stole, wystarczy podnieść dodatkowy blat i zablokować go w odpowiedni sposób. Druga wersja posiada dodatkowy blat schowany pod spodem stołu, lub blat jest zupełnie wyciągany. Rozkładany stół do małej kuchni jest dobrym rozwiązaniem dla mieszkań, w którym często pojawiają się goście.

Stół przymocowany do ściany

Kolejnym stołem do małej kuchni jest po prostu blat, który mocuje się do ściany. To rozwiązanie również posiada dwie wersje. Pierwsza – blat przymocowany jest do ściany na stałe przy pomocy wsporników (podobnie jak półki). Druga wersja znacznie bardziej oszczędza miejsce – blat przymocowany jest do ściany na zawiasach oraz ruchomych wspornikach. Dzięki temu, gdy nie korzystamy ze stołu możemy go złożyć i zyskać trochę miejsca. Częstą wadą takich stołów jest ich trwałość – na blatach tego typu nie można umieszczać zbyt dużych obciążeń.

jaki stół wybrać do małej kuchni?

Stolik lub barek przy oknie

Ciekawy rozwiązaniem jest również umieszczenie stolika lub barku przy oknie. To miejsce często bywa niewykorzystane ze względu na znajdujący się pod oknem kaloryfer. Stół natomiast nie będzie przeszkadzał w pracy grzejnika, a my będziemy mogli cieszyć się widokami zza okna.

Jak widzimy, na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rozwiązań. Mamy nadzieję, że wiesz już jaki stół do małej kuchni będzie najlepszy w Twoim przypadku. Jeżeli zastanawiasz się nad wystrojem reszty swojej kuchni, polecamy nasz poprzedni artykuł – aranżacja małej kuchni w bloku.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy