Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki? Czasami podczas układania płytek konieczne jest zastosowanie nietradycyjnych metod, dopasowanych do rodzaju podłoża oraz potrzeb pomieszczenia. Takim niestandardowym rozwiązaniem jest układanie płytek ze spadkiem. Ten sposób kładzenia płytek wybierany się na podłodze w kabinach prysznicowych, w garażu, na tarasie czy schodach, a więc w każdym miejscu, gdzie konieczne jest odprowadzanie nagromadzonej wody.

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki w łazience?

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki pod prysznicem z odpływem liniowym? Na samym początku musimy odpowiednio przygotować podłoże. Pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości gipsu czy betonu. Ponadto, niezwykle ważne jest zabezpieczenie przestrzeni przed wodą. Jeśli prowadzimy remont, możemy zdecydować się na położenie nowej warstwy hydroizolacji. Płytki kleimy przy użyciu wysokiej jakości kleju. Polecana jest metoda kombinowana polegająca na tym, iż nakładamy warstwę spoiny na płytkę, jak i na podłoże.

Problematyczna dla wielu osób jest sama kwestia prawidłowego układania kafelków. Jak układać płytki ze spadkiem do kratki? Ważne jest zwłaszcza to, aby płytki podłogowe były ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu. Spadek powinien wynosić 1,5-2,5%. W przypadku kiedy odpływ zamontowany jest w innym miejscu, aniżeli krawędź ściany, wówczas niezbędne jest stworzenie tak zwanej koperty. Płaszczyzny spadków są wówczas skierowane do centralnie umieszczonego odpływu. Krawędzie trzeba dociąć skośnie, po czym ułożyć je pod kątem.

Jeśli zastosowany będzie odpływ boczny, wtedy można wykonać prosty spadek tylko z jednej strony. W tej sytuacji jednak kąt musi być trochę większy, aby woda mogła swobodnie spływać. Nie można zapomnieć o samej czynności fugowania. Do tego zabiegu należy wybrać wysokiej jakości produkt, który będzie wodoodporny i wysoce elastyczny. Ważną kwestią jest dokładność tej czynności, aby wilgoć nie mogła dostać się pod płytki podłogowe.

Krok po kroku – jak układać płytki w łazience

Aby dowiedzieć się, jak układać płytki ze spadkiem do kratki w łazience, warto kierować się poniższymi krokami.

1. Przygotowujemy i dokładnie oczyszczamy podłoże. Następnie wykuwamy otwory pod odpływ i syfon.

2. Kładziemy hydroizolację, która musi pokrywać również strefę podłogi pod brodzikiem, ale także obszary wokół i ściany.

3. Montujemy syfon i odpływ, po czym sprawdzamy ich szczelność.

4. Planujemy sposób kładzenia płytek i mierzymy niezbędne cięcia.

5. Przycinamy pierwsze płytki, zaczynając od odpływu i na sucho sprawdzamy, czy zostały dobrze przycięte.

6. Kładziemy pierwsze płytki podłogowe przy odpływie. Ich krawędzie powinny dobrze przylegać do odpływu i znajdować się na takim samym poziomie. Dokładność podczas tej czynności jest niezmierne ważna, gdyż ich niepoprawne ułożenie będzie skutkowało zaleganiem nagromadzonej wody.

7. Przycinamy płytki i kładziemy je, przesuwając się od odpływu. Co ważne, każda płytka musi trzymać spadek.

8. Na koniec fugujemy płytki. Warto także uszczelnić silikonem sanitarnym wszystkie krawędzie styku ścian oraz podłogi. Tak samo robimy w przypadku łączenia z odpływem.

Jak układać płytki ze spadkiem tarasie?

Taras jest kolejnym miejscem, w którym płytki układa się ze spadkiem, który jest szczególnie narażony na czynniki atmosferyczne. Jego powierzchnia bezustannie pracuje, rozszerzając się oraz kurcząc. Woda pochodząca z opadów śniegu czy deszczu przenika we wszelkie szczeliny, a kiedy temperatura jest niska, zamarza, po czym uszkadza kafelki. Z tego względu tak istotne jest prawidłowe ułożenie posadzki i zachowanie odpowiedniego spadku, dzięki któremu woda będzie bez problemu spływała z tarasu do odpływu. Przede wszystkim trzeba pamiętać o wyprofilowaniu skosu na tarasie, który musi wynosić 1-2%. Skos musi przebiegać od ściany przylegającej do tarasu, aż do kratki odpływowej. Warto również dobrze zaplanować układ kostki burkowej, tak aby woda nie stała pod stopniami. Jeśli układanie płytek na tarasie jednak nie jest u ciebie możliwe, warto pomyśleć nad wyłożeniem tarasu do drewnem.

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki w garażu?

Garaż również jest miejscem narażonym na wilgoć. Woda spływająca z samochodu dostaje się na podłogę i musi znaleźć swoje ujście, aby w garażu nie powstała wilgoć. W tym miejscu poleca się wykonać spadek wynoszący 2,5% skosu pod płytkami. Sposób kładzenia płytek wygląda tak samo, jak ten stosowany w łazienkach.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy