Piękna okolica, piękny pałac, piękny odpoczynek – Pałac Mortęgi dla każdego

W zachodniej części zachwycającej krainy Warmii i Mazur, słynącej z urokliwych zakątków i pięknej przyrody, położony jest Pałac Mortęgi. Tu, w otoczeniu natury, na rozległym terenie mieści się kompleks budynków, w tym XIX-wieczny pałac, zabudowania folwarczne z XIV w., zarybiony staw oraz 4-hektarowy park w stylu angielskim z licznymi ścieżkami spacerowymi wraz z rezerwatem z danielami.

Pałac

Historia tych terenów jest fascynująca – opowiada Alina Szynaka, obecna właścicielka Pałacu Mortęgi – przeplatają się w niej wątki pruskie i polskie, poszczególni gospodarze na przestrzeni wieków dodawali do tego miejsca coś od siebie, jednak największych zmian dokonano po 1800 r., gdy z dworu rycerskiego powstała piękna neoklasycystyczna budowla. Dziś spragnieni turystycznych wrażeń odwiedzający mogą zatrzymać się w hotelu, zlokalizowanym w centralnej części kompleksu pałacowego.

Historyczny duch współczesnego wypoczynku

Niewiele wiadomo na temat początków osadnictwa na terenie wsi Mortęgi. Wiemy natomiast, że w XIV w. Mortęgi były wsią szlachecką zorganizowaną na prawie polskim, zmienionym na prawo niemieckie przez Wielkiego mistrz Zakonu Krzyżackiego Michała Küchmeistera. Jeden z jego poprzedników Dietrich von Altenburg nadał dobra w Mortęgach Ludwikowi z Krzykos, a od 1402 r. właścicielem stał się Ludwik z Mortęg, który dał początek rodowi Mortęskich. Z rodu tego wywodziło się kilka znanych historycznych postaci, m. in. patronka Pałacu Mortęgi Magdalena Mortęska (ur. 1554 r.), która założyła w Chełmnie przy klasztorze szkołę z internatem dla panien szlachcianek i mieszczanek. Do szkoły tej zjeżdżały panny z całej Korony i Litwy – opowiada właścicielka majątku – z inicjatywy matki Magdaleny założono również 22 klasztory m.in. w Poznaniu, Jarosławiu, Sandomierzu, Sierpcu i Grudziądzu. Już za życia biskupi i nuncjusze papiescy cenili Magdalenę za przestrzeganie reguł zakonnych, stąd dwukrotnie wznawiany proces beatyfikacyjny. Ostatecznie w 2015 r. wydany został edykt dotyczący jej procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

W latach 1615-1630 właścicielami Mortęg była rodzina Żalińskich, następnie majątek objął Stanisław II Działyński, a po nim Stanisław Narzymski. Ostatecznie teren na kilkaset lat trafił w ręce niemieckie. Pałac i park powstały około połowy XIX w. W latach 1880-1945 należał do rodziny Geigerów. Pod koniec lat 40. mieścił się w nim Uniwersytet Ludowy, a od 1950 r. do 2013 r. w Pałacu znajdowały się pomieszczenia biurowe Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość” w Mortęgach. W PRL na terenie kompleksu zlokalizowana była jeszcze szkoła i przedszkole.

W 2011 r. nowymi właścicielami posiadłości stali się właściciele Grupy Meblowej Szynaka. Za honorowy cel postawiliśmy sobie odtworzenie wielowiekowej historii zabytkowego Pałacu oraz budynków do niego należących – mówi Alina Szynaka, która wraz z mężem, Janem, prowadzi w tym miejscu hotel, SPA i restaurację.

Bogate życie zabytkowego miejsca

Pałac Mortęgi oferuje dziś łącznie 50 pokoi i apartamentów hotelowych. Wnętrza urządzone są w gustownym stylu szlacheckim, a do odwiedzenie tego miejsca zachęcać może również malownicze położenie oraz zlokalizowana w hotelu klimatyczna strefa odnowy biologicznej. W skład kompleksu budynków wchodzą również: Dworek, Oficyna, Powozownia, Willa Jana, Spichlerz, Browar, Sala sportowa, Sala zabaw, Kaplica, Stajnie, Ujeżdżalnia oraz Owczarnia. Gości zapraszamy również do naszej restauracji, dzieci i dorośli mogą odbyć jazdy na koniach z naszej stadniny. Przygotowana została także oferta biznesowa – wynająć można kilka sali konferencyjnych, a na organizatorów wesel czekają wystawne sale bankietowe – opisuje właścicielka Pałacu Mortęgi.

Pałac Mortęgi

Na terenie Pałacu znajduje się Restauracja Szlachecka, która serwuje gościom regionalne potrawy. Dania przygotowywane są zgodnie z nurtem slow food, ze świeżych składników dostarczanych przez lokalnych partnerów. W hotelu można skorzystać także z bogatej strefy Wellness, która zawiera m.in. basen, jacuzzi oraz sauny. Luksusowe spa oferuje gościom mnóstwo sensualnych rytuałów, które niewątpliwie pobudzają zmysły.

Specjalna oferta z okazji Andrzejek

Wszystkie wymienione atrakcje są dostępne przez cały rok, ale z okazji zbliżających się Andrzejek w pałacu przygotowano specjalną ofertę. W tym szczególnym czasie na gości czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji m.in. pokaz iluzjonisty, członka najsłynniejszej grupy Champions of Illusion, który przeniesie uczestników do krainy magii. Przewidziana jest również muzyka na żywo oraz wyśmienita zabawa taneczna. W kolejnym dniu niezwykłą atrakcją będzie przejazd bryczką po okolicznych terenach. Poza tym dla gości dostępna jest biblioteczka hotelowa, sala sportowa, a  dla najmłodszych pokój zabaw na terenie obiektu, Mini ZOO czy niecodzienny spacer z alpakami.

Okoliczne tereny

Warto wspomnieć, że w okolicy Pałacu znajduje się ciekawe atrakcje, które przy okazji pobytu warto zobaczyć. W odległości około czterech kilometrów znajduje się Zamek w Lubawie, dawna siedziba Biskupów Chełmińskich, często odwiedzana przez Mikołaja Kopernika. Będąc w Lubawie, obowiązkowym punktem jest rejs statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim, a dla osób lubiących aktywny wypoczynek w okolicy znajdują się spływy kajakowe oraz park linowy.

Pałac Mortęgi to szczególne miejsce na mapie Polski. To tutaj w otoczeniu natury, z dala od miejskiego zgiełku można poczuć się jak w bajce. Mnóstwo atrakcji sprawia, że pobyt w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy