Czym malować fugi? Malowanie fug krok po kroku

Nie zawsze trzeba przeprowadzać generalny remont, aby odświeżyć swoje wnętrze. Czasem jedna drobna zmiana jest w stanie zmienić całkowicie aranżację mieszkania. Malowanie fug to jeden ze sposobów odnowienia pokoju. Może to być zwykłe odświeżenie, lecz jeśli chcemy zupełnie odmienić aranżację, malowanie fugi na inny kolor jest rozwiązaniem dla ciebie! Dzisiaj odpowiemy czy można malować fugi, a także czym malować fugi!

Malowanie fug – czy można malować fugi?

Z upływem lat fugi stają się szare, a ich czyszczenie nie jest tak proste, jak w przypadku kafelek. Zwłaszcza w przypadku białych fug widać niekorzystny wpływ czasu. Fugi są też najczęściej w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, czyli w kuchni oraz w łazience. Najbardziej zniszczone są fugi na podłodze, które są systematycznie przecierane przez nasze nogi. 

Malowanie fugi na inny kolor

Istnieje wiele domowych sposobów na odświeżenie fugi, a nawet na zmianę jej barwy na jaśniejszą lub ciemniejszą. Jednak nie każdym sposobem osiągniemy taki efekt, jakiego oczekujemy. Nie każdy środek czystości poradzi sobie z każdym zabrudzeniem. Poza tym fugi z czasem blakną i występują na nich przebarwienia. Dlatego często malowanie fug to jedyny sposób na ich pełną renowację oraz ujednolicenie wyblakłych i przebarwionych spoin.

Malowanie fug może być traktowane jako ich odświeżenie. Wówczas z palety kolorów wybieramy taki, który odpowiada temu, który fuga miała w momencie jej położenia. Białe fugi można przemalować na jasnoszare lub jasnobeżowe. Wyglądają tak samo dobrze, lecz nie są tak problematyczne jak białe fugi – nie widać na nich wszystkich zabrudzeń.

Jeśli jednak chcemy odnowić nasze wnętrze, świetnym rozwiązaniem będzie malowanie fugi na inny kolor! Spośród szerokiego wyboru barw, na pewno znajdziemy taką, która nada naszemu wnętrzu nowy i unikatowy wystrój. Zmiana koloru fug może być wisienką na torcie podczas remontu, jednak sprawdzi się równie doskonale jako jedyny element zmiany wystroju. Bardzo ciekawie prezentują się kolory kontrastujące z kolorem kafelek – jest to jednak rozwiązanie dla odważnych (zobacz również jak wiercić w kafelkach). Dobrym wyborem są również farby brokatowe, zwłaszcza w przypadku mozaiki.

Jeśli interesuje Cię całkowite odnowienie twoich fug i kafelków, warto pomalować całość: https://dladomu.com.pl/malowanie-plytek/. Jest to bardzo nowoczesna metoda, która pozwala na zmianę wyglądu twojej łazienki, płytek kuchennych czy podłogowych.

Malowanie fug

Czym malować fugi?

Podczas odnawiania ścian lub innych prac remontowych w domu, najczęściej używa się farby akrylowej. Niestety nie sprawdzi się ona w przypadku malowania fugi, która jest znacznie bardziej narażona na zabrudzenia, wycieranie i szorowanie. Do tego celu musimy użyć specjalnej farby przeznaczonej do malowanie fug. Taka farba jest odporna na wytarcia, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku fugi na podłodze, a także jest odporna na wilgoć, dzięki czemu bez obaw możemy nią malować fugi w kuchni i łazience. Preparaty do odświeżania fug są często nazywane renowatorami – są nimi zarówno farby, jak i specjalne środki czystości usprawniające mycie fug.

Rodzaje renowatorów do fug:

  • tradycyjna farba nakładana pędzelkiem
  • farba w pisaku
  • butelka farby z dozownikiem

Malowanie fugi krok po kroku

Przed użyciem farby, należy dokładnie oczyścić i odtłuścić fugę, a następnie zostawić do całkowitego wyschnięcia. Farbę należy wymieszać z pigmentem, a następnie należy dokładnie wstrząsnąć butelką poprzez energiczne ruchy przez ok. minutę. W przypadku farby w pisaku, preparat jest gotowy do użycia natychmiast – wystarczy dobrze wstrząsnąć pisakiem przed użyciem. Następnie aplikujemy farbę na fugę. Po pomalowaniu ok. 1m2 powierzchni pozostawiamy farbę na 30 min, a po tym czasie, za pomocą gąbki ścieramy farbę, która została na kafelkach. Nie wolno nam przekroczyć tego czasu, aby farba nie zastygła całkowicie na kafelkach. Całkowity czas wyschnięcia farby jest podany przez producenta na opakowaniu produktu. Zazwyczaj są to dwie godziny, a pełne utwardzenie i związanie farby następuje po ok. 48 godzinach.

Czym malować fugi

Podczas malowania należy bezwzględnie stosować się do wskazówek producenta zawartych w instrukcji obsługi lub na opakowaniu. Zalecamy także wykonanie testu preparatu na małym fragmencie fugi w mało widocznym miejscu. Wtedy będziemy mieć pewność, czy kolor po pełnym utwardzeniu odpowiada barwie, którą wybraliśmy oraz sprawdzimy czy poprzedni kolor fugi przebija i potrzebne będzie malowanie drugiej warstwy.

Malowanie fug – podsumowanie

Malowanie fug to najlepszy sposób zarówno na renowację spoin, jak i na zmianę wystroju naszych wnętrz. Dzięki szerokiemu wyborowi barw, jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzony efekt, który utrzyma się na długo, a dodatkowo możemy zdecydować się na różne formy aplikacji preparatu odpowiadające naszym wymaganiom. Pamiętając o kilku zawartych w artykule wskazówkach malowanie fug będzie nie tylko pożyteczne, ale również łatwe i przyjemne!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy