Co to jest fotowoltaika?

Nie jedna osoba może zadawać sobie pytanie “co to jest fotowoltaika?” To jedna z dziedzin nauki i techniki, która została odkryta w pierwszej połowie XIX wieku. Zauważono wówczas, że niektóre substancje potrafią przekształcić energię słoneczną w elektryczną. Jednak dopiero teraz fotowoltaika przeżywa swój największy rozwój.

Samo słowo “fotowoltaika” to połączenie dwóch słów z języka greckiego i włoskiego. W języku greckim “photos” znaczy światło, a “volt” pochodzi od nazwiska Alessandro Volty, który był badaczem zjawisk elektrycznych.

Fotowoltaika co to jest

Prąd ze słońca – jak działa fotowoltaika?

Podobno do powierzchni Ziemi w czasie jednej tylko godziny dociera tyle energii słonecznej, że ludzkość nie jest w stanie jej zużyć w ciągu jednego roku. Daje to obraz jak wielki potencjał drzemie w energii pobieranej ze Słońca. Energię słoneczną trzeba jednak przetworzyć na prąd. Należy więc się zastanowić jak działa fotowoltaika.

Podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej

Do zmiany energii słonecznej w prąd elektryczny jaki znamy służą tak zwane ogniwa fotowoltaiczne. Są to materiały półprzewodnikowe, które są aktualnie tworzone z krzemu. Obecnie krzem jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w instalacjach fotowoltaicznych. Jedno małe ogniwo fotowoltaiczne nie wytworzy nam oczywiście tyle prądu ile potrzebujemy, dlatego łączy się ich kilka tworząc moduły fotowoltaiczne.

Promienie słoneczne (fotony) padają na ogniwa fotowoltaiczne, gdzie powstaje różnica potencjałów, czyli znane nam dobrze napięcie elektryczne. Niestety ogniwa produkują prąd stały, dlatego instaluje się również kolejny element instalacji – inwerter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Dopiero taki prąd możemy używać w celu zasilenia różnego rodzaju urządzeń elektrycznych w naszym gospodarstwie domowym.

Co to jest fotowoltaika? To alternatywne źródło energii!

Energia słoneczna jest jednym z odnawialnych źródeł energii, tym samym jest alternatywą dla węgla i innych paliw kopalnych. Podczas gdy z każdym dniem ubywa ich na Ziemi, słońce będzie nam dostarczało energii jeszcze przez miliony lat.

Co to fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika? Nieszkodliwie dla środowiska – to na pewno

Wytwarzanie prądu elektrycznego za pomocą fotowoltaiki w żaden sposób nie wpływa na nasze środowisko. Ogniwa fotowoltaiczne w czasie swojej pracy nie wytwarzają żadnych dźwięków oraz oparów, przez co pozyskiwanie energii ze słońca to najczystsza metoda zdobywania prądu. Nie pozostawia także żadnych nieczystości.

Zastosowanie fotowoltaiki – na ziemi i w powietrzu

Może nie każdy o tym wie, ale pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne stosowane są na przykład w kalkulatorach i niektórych ładowarkach. Coraz częściej możemy je również spotkać przy sygnalizacjach drogowych i oświetleniu zewnętrznym w blokach i domach wolnostojących.

To czego sami nie możemy zobaczyć to użycie ogniw fotowoltaicznych w satelitach krążących wokół Ziemi.

Co to fotowoltaika i gdzie ma zastosowanie

Nie zapominajmy również o tym, że moduły ogniw fotowoltaicznych są coraz bardziej popularne w domach jednorodzinnych. Montując je, można sporo zaoszczędzić na prądzie elektrycznym, a sama inwestycja w fotowoltaikę zwraca się już po kilku latach.

Jak wygląda fotowoltaika w Polsce

Wiele osób uważa, że instalacje fotowoltaiczne nie sprawdzają się w naszym kraju ze względu na małe nasłonecznienie. Często jako przykłady krajów dobrze nasłonecznionych, gdzie fotowoltaika ma rację bytu podaje się na przykład Hiszpanię i Włochy. Jest to błędne myślenie.

Energię słoneczną można uzyskać z każdego miejsca na Ziemi. Można ją gromadzić w dni lepiej nasłonecznione do akumulatorów i wykorzystywać gdy będzie nam potrzebna, oraz można oddawać ją do zakładu elektrycznego.

W Polsce instalowanie fotowoltaiki jest o tyle korzystne, że można stać się niezależnym od sieci elektrycznej. Jest to tym bardziej opłacalne, jeśli weźmiemy pod uwagę wciąż wzrastające ceny prądu.

Co to jest fotowoltaika i gdzie ją znajdziemy

Więc co to jest fotowoltaika? Jest to technologia pełna zalet nie tylko tych ekologicznych, ale i ekonomicznych. Jedynym jej kosztem jest zakup niezbędnych elementów i montaż, ale taka inwestycja zwraca się już po kilku latach. Pomyśl zatem, czy nie chcesz płacić znacznie mniej za energię elektryczną? Mamy nadzieję, że po przeczytanym artykule już lepiej wiesz jak działa fotowoltaika. Jeżeli interesujesz się tym rozwiązaniem, polecamy zapoznać się z innymi artykułami, gdzie fotowoltaika jest głównym tematem:

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy