1 km ile to m? 1 km ile to centymetrów? Sprawdź dokładny przelicznik!

Przeliczanie jednostek sprawia trudność każdemu. Nieprawidłowo obliczone miary potrafią przysporzyć dużo kłopotów np. na budowie czy podczas remontu. 1 km ile to centymetrów? 1 km ile to metrów? Przedstawiamy poniżej.

Czym są jednostki długości?

Jednostki długości pozwalają nam dokładnie wyznaczyć odległości między danymi punktami. W układzie miar CGS podstawową jednostką długości jest centymetr. Przelicznik do określania długości jest jednolity na całej ziemi. To znaczy, że centymetr, 1 m czy 10 cm, 1 km, 1000 m, 100 000 cm i 100 000 cm nie będą się różniły w zależności od kraju, w którym jest wykorzystywana dana miara.1 km ile to centymetrów? 1 km ile to metrów?

1 km ile to metrów? Gdzie używa się jednostek długości?

Zastosowanie kilometra i reszty jednostek używa się najczęściej w geodezji, leśnictwie, budownictwie i rolnictwie.  Tych jednostek używamy też w życiu codziennym. Jeśli rozważamy kupno działki budowlanej, długość i szerokość działki będzie miała znaczenie na koszt budowy domu jednorodzinnego. Niektóre z nich będą docelowo posiadały wymiary podawane w metrach kwadratowych, lecz inne ze względu na swoją dużą powierzchnię, będą przedstawiane w hektarach bądź arach (zobacz ile metrów ma hektar).

1 km ile to m? 1km ile to centymetrów?

Ile kilometr ma cm?

Ile cm ma kilometr? Kilometr ma 100 000 centymetrów.

1 kilometr (km) = 100 000 cm

Ile metrów ma kilometr?

Ile 1 km ma m? 1 km to 1000 metrów.

1 kilometr (km) = 1000 metrów

Ile metr ma cm?

Ile cm ma metr? Metr ma 100 centymetrów.

1 m = 100 cm

Ile kilometr sześcienny ma metrów?

Kilometr sześcienny ile ma metrów?

Powierzchnia w km² to 1km *1 km.

Dlatego: 1 km² = 1 000 000 m²

Zobacz też ile to m², metr sześcienny, kilometr kwadratowy, kilometr sześcienny w artykule: https://dladomu.com.pl/ile-to-metr-kwadratowy/

Jak wyznaczyć 1 km? Ile m może mieć?

Aby wyznaczyć 1 km ile to cm, możemy wykorzystać kilka sposobów.

 1. Do wyznaczania ile ma kilometr, możemy użyć popularnej opcji w aktualnych czasach, czyli Mapy Google. Wpisujemy punkty na mapie i automatycznie mierzy ona nam odległość dokładną co do kilometra i metra. Podobną funkcję posiadają aplikacje w telefonach, które mierzą kilometry np. przebiegniętej trasy.
 2. Ta opcja jest dla ludzi, którzy pragną wiedzieć 1 km to ile kroków. Długość kroków może wahać się od 50 do 150 cm. To zależy od wzrostu każdej osoby. Dziecko może zrobić 4 kroki, gdzie dla dorosłego będzie to jeden krok. Dlatego warto zmierzyć długość swoich 10 pierwszych kroków i wyciągnąć z nich średnią arytmetyczną, która określi jak długie kroki robimy. Wtedy możemy obliczyć ile metrów to 1 km oraz ile cm to 1 km.
 3. Każda jednostka może być obliczona przez kalkulator. Jesteśmy nim w stanie przeliczyć daną ilość kilometrów na odpowiednią ilość centymetrów, metrów i milimetrów.
 4. Używamy miary. Jest obowiązkowym wyposażeniem każdego majsterkowicza. Wtedy możemy zmierzyć centymetry i metry danej rzeczy.

1 km to ile centymetrów? 1 km to ile m? Sprawdź!

Każda jednostka długości – przykłady i przelicznik

Jeśli wiemy już ile cm i metrów ma kilometr, możemy bardziej wyobrazić sobie wolumen takich odległości.

 • Boisko do piłki nożnej posiada 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Taką powierzchnię określił Komitet Wykonawczy FIFA w 2008r.
 • Minimalna wysokość pomieszczeń w blokach, domach czy kamienicach wynosi 2,5 metra.
 • Najwęższe miejsce Kanału La Manche ma 32 kilometry.
 • Molo w Sopocie ma prawie pół kilometra długości, czyli 511,5 metra.
 • Rzeka Wisła przepływa łącznie długość 1047 kilometrów.
 • Chodnik nie może mieć mniej niż 1 metr szerokości.
 • Odległość Gdańska od Zakopanego to 695,9 kilometra.
 • Przeciętna wysokość słupa to 3 lub 4 metry.

Ile km ma mila? 1 kilometr ile to mil?

Inną jednostką długości, którą wykorzystuje się zamiast kilometra jest mila lądowa. Według dobrego przeliczenia 1 mila to 1, 609 kilometra. 1 kilometr to 0,621371192 mili. Ta jednostka często jest wykorzystywana w krajach takich jak USA, Wielka Brytania, Portugalia, Japonia i Holandia. Jednak każde państwo ma własną wartość mili. To znaczy, że jeśli chcemy przeliczyć 1 kilometr na milę, musimy brać pod uwagę wartość mili w danym kraju.

Ile kilometr ma metrów? Ile kilometr ma cm i milimetrów? Podsumowanie

Jeśli chcemy wyznaczyć ile metrów, cm, milimetrów ma kilometr musimy wziąć pod uwagę przelicznik. W naszym artykule podaliśmy obliczone wartości dla każdej jednostki. Gdy chcemy konkretnie obliczyć daną odległość możemy użyć wielu aplikacji dostępnych w telefonie. Dodatkowo taki kalkulator jest w stanie obliczyć każdą odległość, która mu wyznaczymy. Już teraz metry, kilometry czy centymetr może być prosto przeliczony na daną jednostkę. Do pomocy wyobrażeniu sobie takich odległości warto poszukać wymiarów obiektów, które znamy. Może być to bieżnia sportowa, na której biegamy i ma ona np. 1 kilometr lub 4 metry – skocznia w dal.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog o wnętrzach pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy

Instagram Dla Domu