Nie da się ukryć, że samo prowadzenie działalności gospodarczej jest dość ryzykowne. Warto jednak wiedzieć, że często to właśnie numery PKD mogą przyczynić się do znaczącego rozszerzenia bazy klientów. Tak więc PKD usługi budowlane- co warto wiedzieć o tym rejestrze?
PKD- jakie sekcje obejmuje?
Rejestr PKD obejmuje nie tylko budownictwo ogólne, ale także i inne branże. W przypadku usług budowlanych, zaliczane są one do sekcji F. Jednak warto być świadomym tego, że istnieje jeszcze około 20 innych sekcji, które obejmują różnorodne działy w odniesieniu do działalności gospodarczej. Można więc powiedzieć, że w samym rejestrze PKD znajdziemy dosłownie najróżnorodniejsze gałęzie przemysłu, a także te związane z sektorem usług. Jak wyjaśniają specjaliści z https://magazynprzedsiebiorcy.pl/, w PKD można znaleźć osobno zarówno branże związane z dostawą wody- z uwzględnieniem wody ciepłej, a także prądu czy gazu, a nawet pary wodnej. Niemniej jednak w rejestrze znalazło się również miejsca dla przemysłu górniczego, a także wydobywanie i przetwórstwo surowców. PKD obejmuje również swoim zasięgiem zawody, które są powiązane z pracą ludzkiego intelektu, w tym także działalność naukową i ogólnie pojętą edukację. Śmiało można więc powiedzieć, że w PKD usługi budowlane stanowią jedynie jedną, z kilkunastu innych sekcji.
Usługi budowlane PKD- jakie działy można wyróżnić?
Wspomnieliśmy już, że sam rejestr PKD to ogromny zbiór różnorodnych sekcji i różnorodnych sektorów. Jeśli więc chcemy skupić się na rejestrze PKD w zakresie usług budowlanych, warto na samym początku wyjaśnić, że praktycznie każda sekcja w tym rejestrze jest również podzielona na mniejsze działy i podkategorie. Odnosząc się do PKD usługi budowlane, możemy powiedzieć, że sekcja ta dzieli się na trzy osobne kategorie. Możemy więc wyróżnić:
- roboty budowlane, które są bezpośrednio związane ze wznoszeniem budynków- odnosi się do tego dział oznaczony numerem 41
- roboty związane przede wszystkim z budową obiektów inżynierii wodnej, a także lądowej- odnosi się do tego dział z przypisanym numerem 42
- roboty budowlane specjalistyczne- opatrzone są zaś działem z numerem 43
Pora więc wyjaśnić, co obejmuje każdy z wyżej wymienionych działów. Otóż pierwszy z nich, swoim zasięgiem obejmuje przede wszystkim prace, które są potrzebne od początku do końca, podczas wznoszenia nowych budynków. Drugi dział to z kolei prace, które są związane właśnie z budową obiektów inżynierii wodnej i lądowej. Dział trzeci odnosi się już do robót specjalistycznych, czyli przede wszystkim wszelkich prac związanych z wykończeniem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że prace te mogą jednak nie muszą być niezbędne do tego, by budynek działał w pełni prawidłowo, a także mógł zostać użytkowany. Dzięki tego typu podziałom o wiele szybciej w rejestrze PKD można znaleźć daną firmę oferującą i specjalizującą się w konkretnych usługach budowlanych.
Jakie kody obowiązują w PKD usługi budowlane?
Otóż kody w PKD konkretniej precyzują daną firmę. W zakresie budownictwa, które ma związek ze wznoszeniem budynku, niezbędne jest również dokonanie rozbiórki istniejącej budowli i przygotowania terenu pod budowę. W związku z tym możemy wyróżnić następujące kody:
- PKD 43.1- wyburzanie starych budynków i ich rozbiórka
- PKD 43.13- to z kolei prace obejmujące odpowiednie wykopy, czy wiercenia geologiczno-inżynieryjne.
- PKD 43.12.Z. Z- to z kolei kod odnoszący się precyzyjnie z przygotowaniem terenu pod budowę. Wówczas można mówić o pracach, które mają bezpośredni związek z samym budynkiem, który ma zostać wzniesiony na danej ziemi. Prace te obejmują np. usuwanie kamieni czy wyrównywanie terenu i kopanie rowów i dołów.
Jeśli zaś chcemy mówić o budownictwie obiektów inżynierii wodnej i lądowej, wówczas koncentruje się na tym dział 42, w którym możemy wyróżnić następujące kody:
- PKD 42.11- to wszelkie prace związane z wybudowaniem dróg i autostrad
- PKD 42.12- to z kolei prace związane z budowaniem dróg kolejowych zarówno naziemnych jak i podziemnych
- PKD 42.12- to prace związane z budową mostów i tuneli
- PKD 42.2- to roboty związane z budową linii wodociągowych, elektroenergetycznych czy komunikacyjnych
Najbardziej obszernym działem jest dział poświęcony robotom wykończeniowym, czyli specjalistycznym usługom budowlanym, znajdziemy go pod oznaczeniem 43.3 w PKD.