Ile to metr kwadratowy – przeliczanie metrów kwadratowych

Matematyka jest nieodłączną częścią życia – przydaje się w codziennych czynnościach, nawet kiedy nie jesteśmy w pełni tego świadomi. Podstawowe umiejętności liczenia są niezbędne podczas zakupów, odmierzania czasu, czy też projektowania przestrzeni. Poniżej przedstawiamy podstawowe kwestie dotyczące jednostki, jaką jest metr kwadratowy.

Ile to metr kwadratowy? Przeliczanie metrów kwadratowych

Metr kwadratowy jest jedną z podstawowych jednostek miary powierzchni w układzie SI. Jest polem równym polu kwadratu o boku 1 metra. Jednostka ta oznaczana jest symbolem m² / m2 lub skrótem m kw. Przeliczanie metrów kwadratowych – podstawowe wartości:

  • 1 m² = 1 m x 1 m;
  • 100 m² = 10 m x 10 m = 1 a (ar);
  • 10 000 m²  = 100 m x 100 m = 1 ha (hektar);
  • 1 000 000 m² = 1 km² (kilometr kwadratowy);
  • 0,0001 m² = 0,01 m · 0,01 m = 1 cm² (centymetr kwadratowy);

Jak liczyć metry kwadratowe?

W przypadku kwadratu i prostokąta działanie jest proste. Pole powierzchni uzyskujemy dzięki pomnożeniu długości 2 sąsiadujących ze sobą boków (a x b). Wiemy zatem, że w przypadku prostokąta o bokach 5 m x 3 m pole powierzchni wynosi 15 m². Nie zawsze jednak obliczenia będą tak łatwe. Co w przypadku pomieszczeń czy przestrzeni o nieregularnym kształcie? Najlepszym rozwiązaniem jest ich podział na mniejsze części – tak, aby uzyskać kwadraty, prostokąty i trójkąty. Przypominamy, że pole trójkąta obliczymy mnożąc połowę jego podstawy razy jego wysokość (½ a x h).

Sytuacja komplikuje się, kiedy w wyliczonej powierzchni chcemy jakieś jej obszary pominąć – na przykład okna i drzwi. Tak jak podpowiada logika – należy zmierzyć ich powierzchnię mnożąc długość boków, a następnie wynik odjąć od powierzchni całkowitej.

Metry kwadratowe na hektary i ary

Ary i hektary są jednostkami powierzchni wykorzystywanymi między innymi w rolnictwie, leśnictwie i geodezji. Należy pamiętać, iż w przeciwieństwie do metra w ich przypadku nie korzystamy z sformułowania “kwadratowy”.

1 ar jest polem powierzchni kwadratu o boku 10 m.
1 a = 100 m² = 0,01 ha;
0,01 a = 1 m;

Jeden hektar (skrót “ha”) jest polem powierzchni kwadratu o boku 100 m (100 x 100).
1 ha = 10 000 m² = 0,01 km²;
1 km² = 100 ha;

Przeczytaj więcej o tym ile metrów ma hektar, a ile arów ma hektar oraz 1 km ile to m.

Ile to metr kwadratowy? Metry kwadratowe na hektary

Metr kwadratowy – gdzie przydaje się ta jednostka?

Jednostka ta ma niezwykle szerokie zastosowanie. Najczęściej używa się jej w odniesieniu do prac remontowych, budowlanych czy też do określenia wielkości działki lub mieszkania. Na metry kwadratowe kupuje się większość materiałów wykończeniowych – są nimi między innymi płytki ceramiczne i gresowe, panele, kostka brukowa, deski podłogowe, dachówki czy wełna mineralna w płytach (do produktów zwijanych w rolkę używa się najczęściej jednostkę metra bieżącego). Popularne jest to również w przypadku puszek z farbą – na opakowaniu produktu znajduje się informacja, na jaką powierzchnię powinien on wystarczyć, dzięki czemu za pomocą prostych obliczeń wiemy ile farby potrzebne będzie do pokrycia powierzchni pokoju.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze metr kwadratowy produktu odpowiada metrowi kwadratowemu wykończonej powierzchni – zdarza się tak między innymi w przypadku dachówki, wykorzystuje się wtedy miarę tzw. efektywnego pokrycia. W przypadku podłóg, kafli itp. należy liczyć się, że materiał może ulec zniszczeniu, wymagać docięcia – warto więc zdecydować się na zakup 10-15% dodatkowego materiału. Co więcej, metry kwadratowe wykorzystuje się również do określenia ceny za konkretne usługi – takie jak malowanie ścian, tynkowanie czy też układania płytek.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog o wnętrzach pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy

Instagram Dla Domu