Hektar – ile to metrów? Ile arów ma hektar?

Jednostki miary, czasu, wagi i rozmiaru towarzyszą nam na co dzień. Jednak niektóre z nich są proste, a inne trudne do przeliczenia. Problem często pojawia się wtedy, gdy konieczne jest podanie dokładnych miar powierzchni, takich jak ary, czy hektary. Ile metrów ma hektar? Ile arów ma hektar? Jak szybko i skutecznie przeliczać te jednostki? Odpowiadamy poniżej!

Ile metrów ma hektar?

Ary i hektary przydają się w różnych dziedzinach – od życia codziennego, po kwestie związane z urbanistyką lub budownictwem. Hektar jest jednostką powierzchni używaną między innymi w rolnictwie, leśnictwie i geodezji. Oznacza się go symbolem „ha”, jednak warto kojarzyć też znaczenie samej nazwy. Składa się ona z przedrostka „hekto-” oznaczającego 100 i nazwy jednostki miary „ar” (sto arów). Gdy planujemy kupno działki budowlanej, na pewno zwrócimy uwagę na jej powierzchnię. Koszt budowy domu jednorodzinnego także może być różny w zależności od powierzchni terenu.

Ile metrów ma hektar? Ile hektar ma arów?

1 hektar – ile to metrów?

Jak w takim razie powinna brzmieć odpowiedź na pytanie, ile metrów ma hektar? Jeden hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m (100 x 100).

1 ha = 10 000 m² = 0,01 km²,
1 km² = 100 ha.

Hektar – ile to metrów? Praktyczne zastosowanie wartości

Wyobrażenie sobie, ile metrów ma hektar może być dość kłopotliwe dla wielu osób. Pomocne w zobrazowaniu sobie wielkości hektara może być zastosowanie jego wartości w praktyce.

  • Na jednym hektarze zmieścimy również około 2000 standardowych, dwupokojowych mieszkań o powierzchni 50 metrów kwadratowych.
  • Złote Tarasy (galeria handlowa w Warszawie) mają 6, 5 hektara.
  • Klasyczne boisko do piłki nożnej to teren o powierzchni 0, 71 hektara.

Zobacz też artykuł o tym, jak obliczyć metry kwadratowe i dowiedz się również 1 km, ile to m?Ile arów ma hektar? Ile metrów ma hektar?

Jak inaczej obliczyć, ile hektar ma arów i metrów kwadratowych?

Dobrym rozwiązaniem jest szukanie sposobów, które ułatwią zapamiętanie, ile hektar ma metrów kwadratowych lub ile arów ma hektar. Jeśli powyższe wzory nie są dla Ciebie przystępne, sprawdź filmik z różnymi przykładami i metodami obliczania poszczególnych wartości. Taka nauka może przebiegać szybciej, a wyjaśnienie za pomocą obrazu i komentarza usprawni zrozumienie różnych zależności. W Internecie możesz znaleźć wiele filmów z pomysłami na rozpisanie jednostek jak np. 2 kilometry kwadratowe, 1 hektar (1 ha), 1 ar, 100 metrów czy 10 metrów kwadratowych. Do jednego z nich link zamieszczamy poniżej:

Ile arów ma hektar?

Wiedząc już, ile metrów ma hektar, warto poznać sposób przeliczania kolejnej wartości. Ar to jednostka określająca powierzchnię. Stosuje się ją w podobnych do hektara okolicznościach – w rolnictwie, geodezji, czy też w leśnictwie. Ar jest mniejszy od hektara, przez co częściej jednostka ta obecna jest przy wyliczaniu powierzchni np. działki budowlanej. Symbol, który przedstawia ar to litera „a”.

1 hektar – ile to arów?

1 ar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 10 m. Chcąc dowiedzieć się, ile hektar ma arów, należy przeliczyć wartości w następujący sposób:

1 a = 100 m² = 0,01 ha,
0,01 a = 1 m.

Jak można więc zauważyć, w odpowiedzi na pytanie „ile arów ma hektar?” oczywiste staje się, że jeden hektar jest równy 100 arów.

Hektar – ile to arów? Praktyczne zastosowanie wartości

Podobnie jak w przypadku hektarów, także w odniesieniu do arów można doszukać się zastosowania jednostki w warunkach rzeczywistych. Dobrze zobrazują tę zależność następujące przykłady:

  • czteropokojowe mieszkanie w kamienicy to około 100 m², czyli jeden ar,
  • pełnowymiarowe boisko do nożnej zajmuje teren o powierzchni 71 arów.

Ile metrów ma hektar, ile hektar ma arów?

Ile metrów ma hektar, a ile hektar ma arów? O tym musisz pamiętać!

Próbując dowiedzieć się: „hektar – ile to metrów?” należy pamiętać, że mówimy jedynie o jednostce powierzchni. Metr jest jednostką długości, z kolei chcąc określić powierzchnię, mówimy o metrze kwadratowym (m²). Inaczej sytuacja wygląda w przypadku arów i hektarów. Dodatkowo, chcąc obliczyć bardziej skomplikowane wielkości powierzchni, przydatnym narzędziem może okazać się kalkulator hektarów na metry czy ary, który przelicza wartości różnych jednostek. Duży wybór tego rodzaju usług jest powszechnie dostępny w Internecie.

Wiedza o tym, ile metrów ma hektar, a także ile arów ma hektar, jest wymagana nie tylko w czasach szkolnych. Zajmując się budową, architekturą, lub kupując ziemię pod nieruchomość, znajomość jednostek staje się niezwykle przydatna. W ten sposób można dobrze zarządzać własnym majątkiem i dlatego warto nabyć umiejętność prawidłowego, a także dokładnego przeliczania wartości.

Chcesz wiedzieć więcej o jednostkach przydatnych podczas budowy domu i aranżacji wnętrza? Sprawdź, co to jest metr bieżący!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy