Ile metrów ma hektar, a ile arów ma hektar?

Jednostki miary, czasu, wagi i rozmiaru towarzyszą nam na co dzień. Jednakże – nie wszystkie są tak samo intuicyjne, nie wszystkie potrafimy sobie zwizualizować. Problem ten dotyczy często arów i hektarów. Ile metrów ma hektar? Ile arów ma hektar? Jak szybko i skutecznie przeliczać te jednostki? Odpowiadamy poniżej!

Z tego artykułu dowiesz się:

Ile metrów ma hektar? Do czego wykorzystuje się tą jednostkę?

O arach i hektarach na pewno już słyszeliśmy – chociażby na lekcjach matematyki w szkole podstawowej. Hektar jest jednostką powierzchni używaną między innymi w rolnictwie, leśnictwie i geodezji. Gdy planujemy kupno działki budowlanej, na pewno zwrócimy uwagę na jej powierzchnię. Koszt budowy domu jednorodzinnego też może być różny w zależności od powierzchni terenu. Oznacza się go symbolem “ha”. Warto też kojarzyć znaczenie jego nazwy – złożona jest z przedrostka „hekto-” oznaczającego 100 i nazwy jednostki miary „ar” (sto arów).

Jak w takim razie obliczyć z ilu metrów składa się hektar?
Jeden hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m (100 x 100).
1 ha = 10 000 m² = 0,01 km²
1 km² = 100 ha

Pomocne w zobrazowaniu sobie wielkości hektara może być zastosowanie jego wartości w praktyce.

  • Na jednym hektarze zmieścimy również około 2000 standardowych, dwupokojowych mieszkań o powierzchni 50 metrów kwadratowych.
  • Złote Tarasy (galeria handlowa w Warszawie) mają 6, 5 hektara.
  • Pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej zajmuje teren o powierzchni 0, 71 hektara

Zobacz też artykuł o: 1 km ile to metrów? Ile to metr kwadratowy?


Ile hektar ma arów? Ile hektar ma metrów?

Ile arów ma hektar?

Ar to jednostka powierzchni określająca powierzchnię. Stosuje się ją w podobnych do hektara okolicznościach – w rolnictwie, geodezji czy też w leśnictwie. Ar jest mniejszy od hektara, dlatego jego stosowanie często spotykane jest w przypadku określania powierzchni np. działki budowlanej. Symbol przedstawiający ar to litera “a”.

1 ar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 10 m.
1 a = 100 m² = 0,01 ha
0,01 a = 1 m

Również w przypadku arów przydatne może okazać się zobrazowanie jednostki ara w praktyce.

  • Czteropokojowe mieszkanie w kamienicy to około 100 m², czyli jeden ar.
  • Pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej zajmuje teren o powierzchni 71 arów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ważne jest również zaznaczenie, że mówiąc o hektarach mówimy jedynie o jednostce powierzchni. Metr jest jednostką długości, dlatego chcąc określić nim powierzchnię mówimy o metrze kwadratowym (m²) – inaczej jest w przypadku arów i hektarów. Dodatkowo, chcąc obliczyć bardziej skomplikowane wielkości powierzchni przydatnym narzędziem może okazać się kalkulator, który przelicza wartości różnych jednostek. Duży wybór tego rodzaju usług jest powszechnie dostępny w internecie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog o wnętrzach pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy

Instagram Dla Domu