Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej? Krótki przegląd

Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej elementem krajobrazu wokół nas. Ich działanie jest banalnie proste, choć wiele osób nadal może się zastanawiać, w jaki właściwie sposób prąd elektryczny może być produkowany z energii promieni słonecznych całkowicie za darmo. Oto krótki przegląd części instalacji fotowoltaicznej, które pozwalają nam na korzystanie z prądu elektrycznego wytworzonego dzięki pozyskaniu energii słonecznej.

Najważniejsze części instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne

Sercem instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele słoneczne, a w nich krzemowe ogniwa fotowoltaiczne połączone ze sobą równolegle lub szeregowo i pozostające w próżni dzięki zalaminowaniu ich przezroczystą folią EVA. To właśnie w ogniwach zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne pozwalające na produkcję prądu elektrycznego. Półprzewodnikowe właściwości ogniw powodują zderzenie fotonów z elektronami i przekazanie im energii. Jeżeli jej wartość jest wysoka, zachodzi zjawisko fotoemisji i przemieszczania ładunków elektrycznych powodujące różnicę potencjałów i wytworzenie napięcia elektrycznego.

Inwerter fotowoltaiczny

Prąd wytwarzany w ogniwach jest stały, tymczasem do codziennego użytku potrzebujemy prądu zmiennego o parametrach takich samych jak prąd pozyskiwany z sieci. Do przetwarzanie i przekształcanie energii prądu stałego w prąd i napięcie naprzemienne o parametrach takich samych jak w sieci niskiego napięcia (230/400 V 50 Hz) służy kolejna część instalacji fotowoltaicznej – inwerter (falownik). Pełni on również szereg innych funkcji, jak synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną, monitorowanie i zarządzanie całym systemem fotowoltaicznym, rejestrowanie danych eksploatacyjnych, śledzenie maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych – MPPT i automatycznego rozłącznika.

Pozostałe części instalacji fotowoltaicznej

Cała instalacja fotowoltaiczna musi zostać jeszcze wyposażona w liczniki produkcji i zużycia energii elektrycznej, niezbędne okablowanie oraz akumulator z regulatorem ładowania. Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów prosumenci produkujący prąd na własne potrzeby mają zagwarantowaną ciągłość przesyłu energii elektrycznej. Warto też pamiętać, że przy niektórych instalacjach fotowoltaicznych, w zależności od ich umiejscowienia, niezbędne są konstrukcje montażowe pod panele produkowane m.in. przez firmę El-Sun, pozwalające ustawić je w pozycji gwarantującej optymalne wykorzystanie energii słonecznej do wytworzenia niezbędnej ilości prądu.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy