Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego?

Inwestorzy decydujący się na budowę obiektu domu zwykle zastanawiają się, jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego? Przy tym ustalają także, jaką kwotę mogę na ten cel przeznaczyć. Może to być na przykład 200 tysięcy złotych. Za tę sumę uda się zbudować prosty, funkcjonalny, a jednocześnie nowoczesny dom dostosowany do potrzeb użytkownika. W poniższym artykule dowiesz się jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego.

Kosztorys budowy domu

Podstawowym sposobem na to, aby dowiedzieć się, jaki będzie koszt budowy domu jednorodzinnego, będzie zamówienie kosztorysu wraz z projektem domu. Architekt ustali przybliżone koszty realizacji całej inwestycji, dzięki czemu można będzie przygotować się na konkretne wydatki z tym związane. Pamiętajmy jednak, że do przybliżonej kwoty podanej przez architekta należy doliczyć dodatkowe 30-40% na nieprzewidziane wydatki. W koszty budowy domu należy wliczyć podwyżki cen materiałów lub nagłe zmiany, których trzeba będzie dokonać w projekcie.

Właściwie przygotowany kosztorys będzie bardzo pomocy, ponieważ pozwoli zdecydować, jaka będzie najdogodniejsza opcja sfinansowania budowy domu. Można będzie podjąć decyzję, czy będziemy w stanie za całość zapłacić gotówką, czy lepiej jednak wziąć kredyt. Kosztorys pozwoli inwestorowi uświadomić sobie, na co go stać, a z jakich rozwiązań powinien zrezygnować. Na podstawie kosztorysu uda się również właściwie ocenić oferty przesłane od wykonawców. Będzie się znało przybliżone kwoty realizacji poszczególnych zadań w budynku.

Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego

Ile kosztuje dom parterowy, a ile z poddaszem?

Jeżeli chcesz porównać koszt budowy 1 m² powierzchni netto domów parterowych i z poddaszem, to powinieneś pamiętać, że ich powierzchnia użytkowa różni się od powierzchni netto. Należy pamiętać, że koszt wykonania 1 m² powierzchni w domach z poddaszem jest wyższy niż koszt 1 m² powierzchni netto.

Na czym można zaoszczędzić budując dom jednorodzinny?

Istnieje kilka elementów, na których można zaoszczędzić podczas budowania domu jednorodzinnego. Oszczędności można poszukać wyszukując firmę budowlaną proponującą atrakcyjną kwotę, za którą zbuduje ona dom. Możemy zdecydować się na współpracę z podmiotem, który nie będzie na przykład naliczał zbyt wysokich cen za przejazdy, prowadzenie biura czy zorganizowanie odpowiedniego zaplecza budowlanego. Warto także rozpocząć współpracę z firmą, która samodzielnie dowozi części materiałów na budowę. Dzięki temu nie trzeba będzie dodatkowo płacić zewnętrznej firmie transportowej.

Budowa domu jednorodzinnego to wydatek, z którym jednak można się zmierzyć. Korzystając z powyższych wskazówek, można będzie zmniejszyć koszty budowy domu jednorodzinnego  nawet o 10%.

 

Budowa domu jednorodzinnego - cena budowy domu

Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego – różne stany

Koszt budowy domu jednorodzinnego jest zależny od stanu, który chcemy osiągnąć. Wyróżnia się trzy podstawowe stany budowy.

  • Stan surowy otwarty (SSO) – jest to najtańsza opcja. Na typ etapie posiadać będziemy – ławy fundamentowe, ściany nośne, ściany działowe, stropy, schody oraz dach.
  • Stan surowy zamknięty (SSK) – to bardziej rozwinięty etap budowy. W tym stanie poza elementami SSO otrzymujemy również okna, drzwi wejściowe oraz bramę garażową.
  • Stan deweloperski (S Dew.) – jest najbardziej dopracowany. Poza wyżej wymienionymi elementami, w skład takiego domu wchodzą: ocieplenie i elewacja, instalacje wewnętrzne, wyposażona kotłownia, posadzki, tynki i sufity.

Dla domu parterowego, który ma 100m², w roku 2019 za SSO zapłacimy około 136 tysięcy złotych, natomiast za stan deweloperski około 253 tysiące złotych. W naszym poprzednim artykule dowiesz się, jak wygląda harmonogram prac budowlanych.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Dobrze napisane, dużo przydatnych informacji. My aktualnie budujemy dom, plan budowy już wykonany, co prawda z pomocą firmy JW Budownictwo, ale ważne, że praca idzie do przodu 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy