Wilgoć w domu? Pozbądź się jej na zawsze!

Problem wilgoci w mieszkaniach, domach i innych obiektach dotyczy sporej grupy nieruchomości. W efekcie jej działania dochodzi do wykwitów pleśni i osłabienia struktury murów. Jak się skutecznie pozbyć tego problemu?

Osuszanie budynków nie jedno ma oblicze. Należy to rozumieć w ten sposób, że dostępne są różne sposoby i techniki. Niestety, nieumiejętne rozpoznanie przyczyn powstawania wilgoci lub jej źródła sprawia, że większość metod przynosi tylko doraźną poprawę. Oznacza to, że będą pojawiać się okresy, w których możesz mieć poczucie, że dany sposób działa. Będą też takie, gdzie stosowanie pewnych narzędzi, jak np. osuszacze, będzie generowało tylko koszty, a efekty będą mizerne. Jak sobie poradzić z wilgocią?

Znajdź przyczynę, nie „lecz” objawów

Likwidacja wilgoci jest możliwa praktycznie w każdej nieruchomości. Najważniejsze jednak, aby znaleźć jej źródło. Jednym z najczęściej występujących jest podciąganie kapilarne i wygląda ono następująco. Ściany, które mają kontakt z gruntem i są pozbawione izolacji lub jest ona uszkodzona, chłoną wodę z otoczenia. Ciecz wnika w strukturę materiałów budowlanych i zaczyna kierować się na coraz wyższe kondygnacje.

Nie powinien dziwić fakt, że charakterystyczny zapach pleśni, który jest następstwem dużej wilgoci w murach, zaczyna pojawiać się najpierw w piwnicach i pomieszczeniach położonych najniżej gruntu. Taka sytuacja powinna zaalarmować właściciela nieruchomości. Jest to najlepszy czas na podjęcie działań prewencyjnych przed przedostaniem się cieczy i grzyba do części mieszkalnej.

„Zakręcenie kurka”, czyli zabezpieczenia źródła przedostawania się wody, to pierwszy krok w kierunku osuszania budynków. Likwidacja wilgoci będzie możliwa tylko wtedy, gdy mury zostaną zabezpieczone przed kontaktem z cieczą.

Leczenie objawów jest nieskuteczne

Wielu właścicieli nieruchomości widząc problem wilgoci, przechodzi od razu do działania. Niestety wiąże się to z pominięciem najważniejszego kroku, czyli wspomnianego „zakręcenia kurka”. Wówczas w domach i mieszkaniach pojawiają się osuszacze i nagrzewnice. Efekty ich pracy są bardzo różne.

Zdarza się, że zbiornik wody w osuszaczach napełnia się tak szybko, że trzeba go opróżniać nawet kilka razy w ciągu doby. Co więcej, poprawa nie musi być wcale widoczna, a to przypomina syzyfowe prace.

Nagrzewnice osuszą wnętrze, ale po ich demontażu może się okazać, że problem wilgoci powraca. W takiej sytuacji sprzęt wraca na miejsce, a po kolejnej poprawie i wyniesieniu urządzeń do garażu, po pewnym czasie widoczny jest kolejny nawrót. Takie działania wiążą się z dużymi kosztami i są mało efektywne.

Pozbądź się problemu

Wilgoć w domu to poważny problem. Do jego usunięcia przydatna będzie pomoc doświadczonych pracowników. Zdiagnozują oni źródło pojawiania się wody i odpowiednio je zabezpieczą, a także zastosują metody adekwatne do danej sytuacji. Dzięki temu osuszanie budynków jest skuteczne, a likwidacja wilgoci przyniesie wyraźną poprawę kondycji murów i samopoczucia mieszkańców. Szukasz skutecznej pomocy w walce z wilgocią? Zajrzyj na: https://www.osuszaniemurow.pl/.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy