Jak położyć tapetę?

Często szukamy rozwiązań, które szybko i łatwo zmienią wystrój naszego mieszkania. Jednym z nich jest wykorzystanie tapety- jej koszt jest stosunkowo niski, jednak kwestia położenia może okazać się nieco problematyczna. Jak położyć tapetę w kilku krokach? Jakie narzędzia okażą się w tym celu niezbędne? Jak kłaść tapetę, aby uniknąć błędów? Jak kłaść tapetę w narożnikach? Jak kłaść tapetę winylową? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Jak położyć tapetę? Podstawowe narzędzia, których nie może zabraknąć!

Wiele osób zastanawia się, jak położyć tapetę. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności właściwe, należy przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria. Przygotuj także ścianę – nie może na niej znajdować się stara tapeta. Jak zedrzeć tapetę? Użyj szpachelki i zeskrob ją. W znacznym stopniu ułatwią one wykonywanie poszczególnych prac. Wśród nich warto wyróżnić te następujące:

 • klej do tapet,
 • tapety,
 • miarka,
 • pędzel nadający się do nakładania kleju,
 • wałek odpowiedzialny za wygładzanie nierówności,
 • poziomica,
 • drabinka umożliwiająca prace w górnych partiach powierzchni,
 • miarka,
 • noże do przycinania tapet,
 • wiaderko,
 • papier ścierny,
 • szpachelki,
 • gąbki służące do usuwania śladów po kleju.

Jak położyć tapetę? Jak kłaść tapetę w narożnikach?

Jak położyć tapetę w kilku krokach?

Jak położyć tapetę? To pytanie zadaje sobie każdego dnia wiele osób. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana czynność, wymaga jednak od nas doświadczenia i pewnej wprawy.  Wyróżnić możemy 8 kroków, których wykonanie jest gwarancją prawidłowego nałożenia tapety:

 1. Wybór optymalnej tapety.
 2. Zakup odpowiedniego kleju.
 3. Zakup i przygotowanie narzędzi i materiałów niezbędnych do rozpoczęcia procesu tapetowania.
 4. Przygotowanie ścian do tapetowania.
 5. Staranne przycinanie tapety.
 6. Nanoszenie kleju i mocowanie tapet.
 7. Usuwanie nadmiaru tapety.
 8. Tapetowanie miejsc trudnodostępnych (wnęki, narożniki).

Jak kłaść tapetę, aby uniknąć błędów?

Pomimo tego, ze tapety cieszą się coraz większą popularnością, to wiele osób nadal popełnia podstawowe błędy. Jak kłaść tapetę, aby ich uniknąć? Otóż klejenie tego materiału powinniśmy rozpocząć od góry – warto złożyć bryt na pół, co znacznie zwiększy kontrolę nad pasem. Pierwsza część powinna być wypoziomowana za pośrednictwem wcześniej przygotowanej poziomicy. Specjaliści zalecają, aby paski kłaść na ścianie z nadmiarem – zarówno przy podłodze, jak i suficie. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć przykrych błędów, w wyniku których widoczne okazałyby się krzywizny ścian. Podczas przyklejania pasków kluczowe jest, aby w sposób szczególny uważać na nadmiar kleju i uciążliwe pęcherzyki powietrza.

Jak położyć tapetę, aby uniknąć nieestetycznych bąbelków? Pomocny może okazać się miękki wałek lub gumowa rolka. Klej usuniemy korzystając z wilgotnej gąbki – im wcześniej to zrobimy, tym mniej problemów napotkamy. Najbardziej wrażliwe są miejsca, w których bryły łączą się – nie mogą być one widoczne, dlatego tez zaleca się wykorzystanie możliwości gumowego wałka.

Co jeśli nie czujesz się pewnie w kładzeniu nowej tapety? Czy można pomalować tapetę? Oczywiście! Tylko zakup odpowiednią farbę.

Technika – jak kłaść tapetę w narożnikach

Zastanawiasz się, jak kłaść tapetę w narożnikach? Spieszymy z odpowiedzią! W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się wymierzeniem przestrzeni, którą będziemy zaklejać. Ściany w zdecydowanej większości przypadków nie należą do najprostszych, dlatego też warto dodać na górze, na środku i na dole kilka centymetrów. Teraz możemy rozpocząć odmierzanie brytu. Wszelkie czynności należy wykonywać na specjalistycznym stoliku, ewentualne na starannie przygotowanej, czystej powierzchni. Jest to istotne, jeśli zależy nam na dużej precyzji. Następnie przykładamy liniał do arkusza dekoracji, zaznaczamy szerokość i odcinamy nadmierną ilość tapety. Kiedy już uda nam się tego dokonać, wówczas nakładamy klej na fragment tapety, ewentualnie bezpośrednio na ścianę – w zależności od preferencji. Pozostaje nam przykleić tapetę. Aby tego dokonać, dociskamy ją w narożniku wykorzystując w tym celu specjalną tapicerską szczoteczkę.

Zobacz jak kłaść tapetę winylową

Domowi majsterkowicze nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak kłaść tapetę winylową. Kluczowe jest, aby klej nakładać bezpośrednio na tapetę, a nie na ścianę. Oczywiście substancja musi być rozprowadzana równomiernie, a jej ilość nie może być zbyt duża. Na ścianie warto zaznaczyć linię pionową i poziomą- do tej pierwszej powinien dochodzić pasek, natomiast druga okaże się niezbędna, jeśli tapeta ma być tylko do określonej przez nas wysokości. W pierwszej kolejności zajmijmy się drzwiami, a następne paski dopasowujemy do poprzednich.

Jak usunąć pęcherzyki powierza?

Jeśli zależy nam na tym, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, wówczas warto wykorzystać specjalistyczny wałek do wyrównywania powierzchni, ewentualnie szczotkę. Miejsca, w których montowane są gniazdka lub inne elementy, warto przeciąć nożykiem na krzyżyk- zróbmy to dopiero w sytuacji, kiedy klej ulegnie wyschnięciu.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy