Upalne dni potrafią być czasem nie do zniesienia, tym bardziej wtedy, gdy nie spędzamy ich na plaży, a w czterech ścianach. Jak ochłodzić mieszkanie latem, aby wytrzymać podczas wysokich temperatur? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na ochłodzenie mieszkania, także bez klimatyzacji!
Ochłodzenie mieszkania – kiedy musimy to robić?
Dlaczego w mieszkaniu latem jest tak gorąco? Jest to spowodowane stopniem termomodernizacji bloku. Dobre ocieplenie sprawia, że budynek utrzymuje optymalną temperaturę – zimą będzie cieplej, a latem chłodniej. W przypadku złej izolacji lub starego budownictwa migracja powietrza z zewnątrz do środka jest większa, dlatego temperatura w budynku będzie latem wyższa. Ściany i okna bowiem nagrzewają się, a zgromadzone ciepło oddają do mieszkania.
Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach jest określona w prawie budowlanym. W pokojach mieszkalnych, biurach i przedpokoju powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Dla kuchni, gdzie przez gotowanie i pieczenie temperatura może się zmieniać, optymalna temperatura wynosi 16-17 stopni Celsjusza. W łazience zaś – 24 stopnie Celsjusza.
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?
Klimatyzator to dla wielu zbyt duży wydatek. Na szczęście istnieją jednak sposoby na to, by ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji. Wiele zależy od położenia budynku i jego wystawienia na działanie promieni słonecznych, a także od jego ocieplenia czy wielkości. Z tego względu może okazać się, że nie wszystkie metody sprawdzą się u każdego.
Ochłodzenie mieszkania – wietrzenie
Najłatwiejszym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest wietrzenie. Należy jednak pamiętać o tym, że otwieranie okien w czasie największych upałów może wywołać odwrotny efekt. Zaleca się więc otwieranie okien jeszcze w nocy, aby do środka dostało się jak najwięcej schłodzonego powietrza. Przeciąg w mieszkaniu, szczególnie wieczorem, pozwoli nam nie tylko ochłodzić pomieszczenia, ale i wpłynie korzystnie na nasz sen. Warto również pamiętać o tym, że wietrzenie mieszkania to jeden ze sposobów na walkę z roztoczami kurzu domowego. Aby dodatkowo uchronić się przed owadami wlatującymi do pomieszczenia przez otwarte okna, zainwestujmy w moskitierę lub wykorzystajmy inne sposoby na komary w domu.
Jak ochłodzić mieszkanie kolorami?
Dzięki dobraniu odpowiednich kolorów również możemy sprawić, że temperatura w mieszkaniu będzie niższa! Najlepszym wyborem będzie biel, która odbija większość promieni słonecznych. Do tego nie nagrzewa się tak szybko jak czarny kolor. Jasne zasłony, wykonane z grubego materiału, mogą stanowić świetną ochronę przed upałem. Okna nimi zasłonięte powinniśmy szczelnie zamknąć.
W jakim wnętrzu białe zasłony będą się dobrze prezentować? We wnętrzach industrialnych, w stylu skandynawskim, a także w mieszkaniu w stylu loft. To właśnie w tych sposobach urządzania wnętrz biel jest jednym z bazowych kolorów. Jakie zasłony do salonu wybrać? Takie, które mogą być zarówno ciekawym elementem dekoracyjnym, jak i skuteczną ochroną przed wysokimi temperaturami. Dodatkową barierą przed upałem będzie zasunięcie zasłon po zewnętrznej stronie – tak, aby okna się nie nagrzewały. W ten sposób szyby o wysokiej przenikalności ciepła nie przepuszczą go do mieszkania. Ten patent sprawdzi się również w przypadku okna balkonowego.
Zamiast zasłon możemy też postawić na rolety wewnętrzne jasnym kolorze. Rolety zewnętrzne zaś nie tylko uchronią nas przed wysokimi temperaturami latem, ale i będą barierą przed hałasem oraz zimowym chłodem.
Folia przeciwsłoneczna – jak ochłodzić mieszkanie
Nie tylko zasłony i rolety mogą nas uchronić przed promieniami słonecznymi. Nowoczesną metodą jest folia przeciwsłoneczna – im droższa, tym bardziej przezroczysta. Możemy ją przykleić wewnątrz lub zewnątrz (lepszy efekt osiągniemy wtedy, gdy przykleimy ją na zewnątrz szyby. Folia pochłania promienie podczerwone, dzięki czemu chroni mieszkanie przed promieniami słońca i nagrzewaniem się pomieszczeń. Z tego sposobu ochrony przed wysokimi temperaturami korzysta się między innymi w biurowcach lub innych oszklonych budynkach.
Jak ochłodzić mieszkanie latem – rośliny
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z wysokimi temperaturami w mieszkaniu jest posadzenie roślin okrywowych. To między innymi bluszcz i winorośl. Pnąc się po budynku, tworzą na nim warstwę termoizolacji. Dodatkowo takie rozwiązanie ma również walory estetyczne – zielona ściana będzie wspaniałą ozdobą domu.
Poza ochroną przed ciepłem od zewnątrz, możemy również spróbować stworzyć barierę w środku. Na parapecie od strony południowej poradzą sobie kwiaty doniczkowe lubiące ciepło i odporne na intensywne działanie promieni słonecznych. To między innymi kaktusy, sukulenty, wilczomlecz, agawa, tillandsja, nolina, skrytokwiat, neoregalia. Choć nie osiągają one wielkich rozmiarów, zatrzyma się na nich ciepło.
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji – nawilżanie powietrza
Poza obniżaniem temperatury we wnętrzu, ważne jest również zadbanie o odpowiedni stopień nawilżenia powietrza. Odbije się to korzystnie na stanie naszych dróg oddechowych. Możemy zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza lub wybrać inne, tańsze metody. Jedną z nich jest rozwieszenie w mieszkaniu, na suszarce czy na grzejnikach, mokrych ręczników lub prześcieradeł. Przez parowanie z nich wody nie tylko poprawimy wilgotność powietrza, ale i utrzymamy w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Latem starajmy się zatem nie tylko o ochłodzenie, ale i o oczyszczanie powietrza.
Jak ochłodzić mieszkanie w upał
Istnieją również sposoby na to, by zminimalizować ryzyko podwyższenia temperatury w mieszkaniu. Dzięki wyeliminowaniu niektórych czynności możemy wpłynąć na ochłodzenie pomieszczeń. Latem rezygnujmy z przygotowywania potraw, które wymagają długiego gotowania lub pieczenia, ponieważ podwyższamy tym temperaturę w mieszkaniu. Starajmy się też odłączać od zasilania sprzęty takie jak komputer, radio czy telewizor. Nastawiajmy pralkę i zmywarkę wieczorem, aby nie emitować dodatkowo ciepła. Zapomnijmy o wykorzystywaniu lodówki do ochładzania wnętrza! Długo otwarta lodówka musi pracować jeszcze intensywniej, co powoduje jeszcze mocniejsze nagrzewanie się kuchni.
Jak ochłodzić pokój – zadbaj o wentylację
Odpowiednia cyrkulacja powietrza również pomaga w walce z upałami. Aby jak najlepiej przygotować się na wakacje i wysokie temperatury, przed sezonem dobrze będzie sprawdzić czystość i drożność kratek oraz kanałów wentylacyjnych. Możemy zakupić też wentylator, który poprawi przepływ powietrza w mieszkaniu. Pamiętajmy jednak o tym, że taki sprzęt, podłączony do prądu, będzie generował dodatkowe koszty.
Jak ochłodzić mieszkanie – skorzystaj z zamrażalnika
Zamrażalnik może okazać się dla nas prawdziwym wybawieniem w czasie upałów. Wsadźmy do niego plastikowe butelki z wodą, a później rozstawmy w mieszkaniu. Jeśli dodatkowo postawimy je przy wentylatorze, powietrze jeszcze bardziej się ochłodzi. Nietypowym sposobem jest też mrożenie kafli. Jeśli po remoncie zostały nam jeszcze jakieś płytki, możemy zmrozić je w zamrażalniku i rozłożyć w różnych miejscach w mieszkaniu. One również będą emitować schłodzone powietrze.
Jak ochłodzić mieszkanie latem – podsumowanie
Na to, jak ochłodzić mieszkanie latem, znajdziemy wiele sposobów. Domowe patenty pozwolą nam nie tylko obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, ale i sprawią, że jakość wdychanego powietrza będzie dużo lepsza. Nawilżone i oczyszczone, wolne od alergenów powietrze w domu korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.