Oczyszczanie powietrza w domu – jak oczyścić powietrze?

Długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach nie jest najlepsze dla naszego zdrowia. Jeśli nie zadbamy o częste oczyszczanie powietrza w domu, mogą zagrażać nam niebezpieczne związki, które w procesie oddychania trafią do naszego organizmu. Aby temu zaradzić, powinniśmy pamiętać o ty, by w czterech ścianach zawsze było czyste powietrze. O tym, jak oczyścić powietrze w naszych domach, tłumaczymy w artykule.

Czyste powietrze w domu – co się stanie, gdy go zabraknie

Od jakości powietrza w naszym domu może zależeć to, w jakim stanie będzie nasze zdrowie. Zanieczyszczenia, które wdychamy, powodują różnego rodzaju choroby. Wśród nich są przede wszystkim choroby płuc, ale i zaburzenia pracy wątroby czy serca, a także bóle głowy. Zanieczyszczone powietrze jest zagrożeniem także dla alergików. Alergeny, na przykład kurz, wywołują nieprzyjemne objawy u osób z alergiami wziewnymi. To między innymi katar, problemy z oddychaniem, duszności, zaczerwienienie spojówek. Słaba jakość powietrza w domu, w którym spędzamy tak wiele czasu, może być źródłem naprawdę wielu reakcji organizmu.

Oczyszczanie powietrza w domu – jakich substancji unikać?

Na jakość powietrza w domu wpływa wiele czynników. Wśród niebezpiecznych składników powietrza są między innymi:

  • substancje zapachowe pochodzące z kosmetyków i środków czystości;
  • substancje powstałe w wyniku gotowania, smażenia, przygotowywania posiłków;
  • dym papierosowy;
  • substancje powstałe podczas ogrzewania domu przestarzałymi metodami, przez palenie niedozwolonymi materiałami w starych piecach;
  • kurz.

Ilość większości z nich możemy zmniejszyć. Dzięki temu powietrze w naszym domu nie będzie już stanowić dla nas zagrożenia.

Oczyszczanie powietrza - zanieczyszczenie

Jak oczyścić powietrze

Usuwanie źródeł, z których pochodzą groźne dla zdrowia substancje, to podstawa. Pozbądźmy się produktów chemii gospodarczej o intensywnym zapachu, a wybierajmy te z bezpiecznym, najlepiej hipoalergicznym i przyjaznym dla środowiska składem. Pamiętajmy również o tym, by odpowiednio przechowywać środki czystości – w zamkniętych pojemnikach, schowane w szafkach. Dzięki temu ulatniające się substancje zapachowe (niektóre z nich potrafią utrzymywać się w powietrzu nawet przez dwa lata od pozbycia się środka!) nie trafią do naszych płuc. Zadbajmy również o jakość powietrza w kuchni – pomoże nam w tym okap kuchenny z filtrem. Nie tylko zminimalizuje to ilość przenikających do powietrza substancji, ale wpłynie również na gromadzenie się brudu w kuchni. Malowanie ścian i czyszczenie tłuszczu nie będzie musiało się już tak często odbywać! Jeśli jesteśmy palaczami, zrezygnujmy z palenia w domu. Aby pozbyć się zapachu, który wciąż unosi się w powietrzu, możemy skorzystać z pochłaniaczy dymu lub wybrać naturalne metody. Sprawdzi się na przykład spalenie igieł sosny lub świerku, z dodatkiem goździków czy skórki pomarańczy – zabije to nieprzyjemny zapach tytoniu. O jakość powietrza w łazience zadbamy zaś wtedy, gdy będziemy często wietrzyć pomieszczenie. Jeśli nie mamy w niej okna, wystarczy zostawiać otwarte drzwi na noc – zapobiega to powstawaniu wilgoci. Pamiętajmy również o tym, by często otwierać okna – cyrkulacja powietrza w mieszkaniu także pozytywnie wpływa na jego jakość.

Jak oczyścić powietrze

Oczyszczanie powietrza w domu – wymiana źródła ciepła

Przestarzałe piece są dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Palenie w nim jest nie tylko szkodliwe dla nas, ale i dla środowiska. Wybierajmy więc nowoczesne metody, które na dłuższą metę okażą się znacznie bardziej opłacalne. Nie emitują one niebezpiecznych związków, więc wpływają też na poprawę stanu zdrowia. Odnawialne źródła energii (na przykład fotowoltaika) sprawdzą się rewelacyjnie. W parze z wymianą źródła ciepła powinno iść też docieplenie budynku. Zadbajmy o to, by okna i drzwi były szczelne.

Czyste powietrze w domu – co jeszcze może nam pomóc?

Poza zredukowaniem liczby źródeł, które zanieczyszczają powietrze w naszym domu, jest wiele innych sposobów, które także wpływają na jakość tego, co wdychamy. Dzięki czemu jeszcze oczyszczanie powietrza w domu będzie możliwe?

  • Niektóre rośliny doniczkowe wpływają pozytywnie na jakość powietrza, ponieważ nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla, ale i inne zanieczyszczenia. Sięgajmy przede wszystkim po paprotki, dracenę, fikusy i gerbery. Dobrze jest również postawić na te rośliny, które wydzielają przyjemny, delikatny zapach – sprawdzą się tu zioła, na przykład mięta i szałwia.

Oczyszczanie powietrza w domu - rośliny

  • Częste sprzątanie – odkurzanie, wycieranie kurzu – także wpływa na jakość powietrza. Pozbywamy się w ten sposób roztoczy kurzu domowego, czyli jednego z najczęściej uczulających alergenów. Pomoże nam też częste pranie i wietrzenie pomieszczeń.
  • Oczyszczacz powietrza to przydatne urządzenie. System filtrów usuwa zanieczyszczenia. Sprawdzi się o każdej porze roku i w każdym pomieszczeniu.
  • Jeśli chcemy zabić nieprzyjemne zapachy, nie wybierajmy odświeżaczy powietrza czy kadzidełek. Ich działanie może być wręcz odwrotne, ponieważ same wydzielają szkodliwe substancje. Dużo lepszą alternatywą będą naturalne metody, przede wszystkim olejki. Składniki roślinne nie tylko wydzielają delikatne, miłe zapachy, ale i mogą wpływać pozytywnie na nasz organizm. Mogą mieć właściwości relaksujące, ułatwiające zasypianie, wspomagające pracę układu oddechowego.

Olejki eteryczne - czyste powietrze w domu

  • W przypadku, gdy wilgotność w domu nie jest w normie (czyli przedziale między 30% a 65%), możemy zdecydować się na pochłaniacz wilgoci lub nawilżacz powietrza. Powinniśmy jednak kontrolować stopień wilgotności, by przez działanie urządzenia nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę.

Oczyszczanie powietrza w domu – podsumowanie

Znamy wiele sposobów na oczyszczanie powietrza. Długie przebywanie w domu, w którym samo oddychanie może narazić nas na pojawienie się chorób, jest naprawdę szkodliwe. Skoro wiemy już, jak oczyścić powietrze, możemy wpłynąć na stan naszego zdrowia oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych u domowników, którzy są uczuleni na substancje znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Mój ulubiony sposób oczyszczania powietrza w pomieszczeniu to rośliny doniczkowe. Nie tylko stanowią bardzo ładną ozdobę, ale dają też korzyści w postaci czystszego powietrza! Z oczyszczaczy akurat nigdy nie korzystałam, także na ich temat nie mogę się wypowiedzieć. Lubię też olejki. Robię z nich własnoręcznie naturalny odświeżacz powietrza, który nie zawiera szkodliwych substancji, ale zapewnia świeży zapach. Mój ulubiony olejek to olejek z drzewa herbacianego, ale testuję też inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy