Jakie zasłony do salonu wybrać? Porady i inspiracje

Wielu z nas nie potrafiłoby wyobrazić sobie okien bez zasłon. Są funkcjonalne, ale stanowią też świetny element dekoracyjny. Jednak gdy mamy zmierzyć się z zadaniem wybrania ich do swojego wnętrza, pojawia się wiele wątpliwości. W głowie pobrzmiewa tylko pytanie – jakie zasłony do salonu wybrać? Odpowiemy na nie w tym artykule! 

Typy zasłon 

Zanim zaczniemy poszukiwania zasłon idealnych, musimy zdecydować, która ich funkcja będzie dla nas najważniejsza. Na czym nam bardziej zależy? Na udekorowaniu wnętrza czy wyciemnieniu salonu? A może chcemy połączyć te dwie cechy, a stworzyć naprawdę modny salon

Zasłony dekoracyjne 

Ich głównym zadaniem jest ozdobienie wnętrza. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku znajdziemy też zasłony sznurkowe, czyli tak zwany makaron. To po prostu zwisające sznurki, które tworzą kaskadę koloru. Efekt – piorunujący! 

Jakie zasłony do salonu wybrać? Takie, aby pasowały do wnętrza. Można zatem postawić na ciekawe wzory, kolor lub ich nietypowe upięcie. Szaleństwo mile widziane! 

Zasłony panelowe 

To rzadziej spotykany typ zasłon. Na rynku jest dopiero od niedawna. Ma jednak ogromny potencjał. Panele wykonane z materiału zwisają swobodnie – nie trzeba przejmować się ich upinaniem. Zasłony o jednolitej barwie  (na przykład ekstrawaganckiej czerni) sprawdzą się fantastycznie jako dodatek w minimalistycznym wnętrzu. Ich forma jest subtelna i gładka, przez co tworzy efektowną taflę koloru. Dla odważnych – panele z rzucającym się w oczy nadrukiem. Zadziałają niczym obraz! 

Zasłony zaciemniające 

Dobre wyjście dla tych, którzy nie wiedzą, jakie zasłony do salony wybrać, a ich pokój skierowany jest na południe lub zachód. Gdy chcemy zaciemnić pomieszczenie, wybieramy grube i ciężkie zasłony. Zwisające swobodnie lub upięte po bokach dają również świetny efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, aby zawiesić je w sposób ułatwiający sprawne ich zasunięcie. 

Jakie wybrać zasłony do salonu

Jakie zasłony do salonu wybrać – materiał

Skoro wybraliśmy już typ zasłon do salonu, możemy skupić się na materiale, z którego mają być wykonane. Najczęściej spotkamy się z zasłonami z:

  • poliestru (są lekkie i transparentne, dają dużo możliwości w upięciu, ale nie zaciemniają wnętrza);
  • szyfonu, woalu lub tiulu (zwiewne i delikatne materiały dające subtelny efekt);
  • aksamitu lub weluru (ciężkie i lejące się materiały – lepiej sprawdzą się w bardzo eleganckim salonie, który wymaga zaciemnienia);
  • lnu (ciekawa alternatywa dla salonu w stylu rustykalnym lub skandynawskim);
  • bawełny (daje mnóstwo możliwości kolorystycznych, ale może też stworzyć naturalny efekt).

Wzory na zasłonach 

Nie tylko materiał jest istotny. Na rynku znajdziemy masę wzorów i zdobień na zasłonach, dzięki czemu dają one jeszcze lepszy efekt w naszych salonach. Co mamy do wyboru? 

  • klasyczne, jednolite zasłony (tu jednak możemy poszaleć z samym kolorem);
  • wzory kwiatowe (dobrze komponują się w eleganckich wnętrzach lub tych w stylu rustykalnym);
  • wzory geometryczne (doskonałe do nowoczesnego wnętrza);
  • z tłoczeniami (pozwalają na to grube materiały, dlatego sprawdzą się we wnętrzach, których nie przytłoczą ciężkie zasłony).

Jak wybrać zasłony do salonu

Jak powiesić zasłony? 

Skoro już wiemy, jakie zasłony do salonu wybrać, musimy zdecydować, jak chcemy je powiesić. Najbardziej klasyczny sposób to zasłony kończące się zaraz nad podłogą. Dzięki temu uzyskujemy wiele opcji upięcia materiału. Możemy również skusić się na jeszcze dłuższe zasłony lub odwrotnie – takie, które kończą się przed parapetem. 

Zasłony można upinać – wtedy wykorzystujemy jeszcze bardziej ich dekoracyjny potencjał. Pomogą nam w tym ozdobne klamry i oczka. Innym rozwiązaniem są gotowe, dołączone do zasłon taśmy lub  pasy z chwostami. 

 

Macie zasłony w swoich salonach? Na jakie się zdecydowaliście? Przekażcie artykuł wszystkim tym, którzy jeszcze nie wiedzą, jakie zasłony do salonu wybrać

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy