Home Wnętrza Balkon i Taras Kwiaty doniczkowe na balkon – niech balkon się zazieleni!

Kwiaty doniczkowe na balkon – niech balkon się zazieleni!

5 min czytania
0
0
805
Kwiaty doniczkowe na balkon - niech balkon się zazieleni!

Skrzynki balkonowe wypełnione przepięknymi kwiatami sprawiają, że przestrzeń ta staje się bardzo atrakcyjna i niezwykle urokliwa. Warto wybrać te kwiaty doniczkowe na balkon, które kwitną obficie przez całe lato.

Pelargonia

Najpopularniejszym kwiatem balkonowym jest zdecydowanie pelargonia. Do wyboru są odmiany bluszczowe o zwisających pędach, a także pelargonie angielskie o dużych kwiatach. Roślina kwitnie na różowo lub czerwono. Jest bardzo odporna na krótkotrwałe niedobory wody, a także zmienne warunki atmosferyczne. Najlepiej kwiaty te rozwijają się w miejscach mocno nasłonecznionych. Na zewnątrz można trzymać je od maja do października. Ich rozmnożenie jest możliwe w lutym oraz sierpniu z dostępnych sadzonek.

Kwiaty doniczkowe na balkon - pelargonia

Fuksja

Dostępne są odmiany zarówno małe mające zaledwie 20 cm, jak i duże osiągające 60 cm. Najlepiej rozwijają się w wiszących koszach lub wielokwiatowych skrzynkach balkonowych. Ich kwiaty dostępne są w kolorze różu, czerwieni lub fioletu. Często fuksje są dwubarwne. Niestety, ale rośliny te są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego na zewnątrz można wystawić je pod koniec maja, a już we wrześniu powinniśmy je chować do wnętrza. Aby zachowały ładny, zwarty pokrój, wiosną należy pędy przycinać o połowę. Są to kwiaty balkonowe wieloletnie.

Kwiaty doniczkowe na balkon - fuksja

Begonia

W skrzynkach bardzo dobrze radzą sobie begonia bulwiasta oraz zimowa. Kwitną one od maja do jesieni. Mogą osiągać nawet 60 cm długości. Begonie bez żadnego problemu można posadzić na zacienionym balkonie wychodzącym na zachód lub wschód, ponieważ cień im nie przeszkadza w rozwoju. Potrzebują jednak bardzo żyznej i wilgotnej gleby. Są również wrażliwe na mrozy, dlatego na balkon można je wystawić dopiero po całkowitym ustąpieniu przymrozków.

Kwiaty doniczkowe na balkon - begonia

Lobelia

Wiele osób zachwyca się czysto niebieską odmianą tej rośliny, która niezwykle efektownie wygląda w skrzynkach z czerwonymi, różowymi, białymi lub żółtymi kwiatami. Należy zadbać o to, aby została umieszczona na balkonie mocno nasłonecznionym oraz, aby w doniczce była żyzna ziemia.

Kwiaty doniczkowe na balkon - lobelia

Niecierpek

W skrzynkach uprawia się przede wszystkim niecierpka nowogwinejskiego oraz niecierpka Wallera, który nazywany jest także sułtańskim. Rośliny te osiągają zazwyczaj 30 cm wysokości. Najlepiej umieszczać je na półzacienionych balkonach, gdzie nie jest zbyt gorąco. Nie ma żadnych problemów z tym, aby rozmnożyć je z sadzonek.

Kwiaty doniczkowe na balkon - niecierpek

Nemezja

Kępy tej rośliny są w stanie osiągnąć nawet 50 cm wysokości. Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Są niezwykle obfite przez cały sezon, a przy tym odznaczają się odpornością na wysokie temperatury. Bardzo dobrze radzą sobie na mocno nasłonecznionych balkonach. Nie ma jednak szans, aby przechować tę roślinę na następny sezon.

Kwiaty doniczkowe na balkon - nemezja

Werbena

Roślina ta kwitnie przez cały sezon, a można zdecydować się na zakup odmiany z drobnymi lub dużymi kwiatami. Najczęściej werbena kwitnie na czerwono, różowo lub fioletowo, ale dostępne są także jej białe odmiany. Należy regularnie nawozić tę rośliną, a także umiarkowanie ją podlewać. Jesienią należy przechowywać ją w chłodnym, jasnym pomieszczeniu.

Kwiaty doniczkowe na balkon - werbena

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Balkon i Taras

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Wnętrza w stylu retro

W aranżacji wnętrz możemy śmiało inspirować się historią. Udowadniają nam to różne style, …